fbpx
Ako sa zbaviť okuliarov vo vyššom veku?

Prečo ľudia, ktorí nosia okuliare, po určitej dobe nenadobudnú lepší zrak?

Ako sa zbaviť okuliarov vo vyššom veku? Teória, že chyby refrakcie (napr. krátkozrakosť, ďalekozrakosť ap.) vznikajú z dôvodu trvalých deformácií očnej gule, vedie prirodzene k záveru, že tieto REFRAKČNÉ CHYBY  SÚ TRVALÉ STAVY a že NORMÁLNA REFRAKCIA* JE NEUSTÁLY, NEPRETRŽITÝ STAV.

Keďže táto teória ja takmer univerzálne prijímaná ako fakt, potom nie je prekvapením, že normálne oko je považované za perfektnú mašinu, ktorá funguje dobre za každých podmienok.

Nezáleží na tom, či sa oko pozerá na cudzí alebo známy predmet, či svetlo je dobré alebo slabé, či prostredie je príjemné alebo nepríjemné, dokonca aj v podmienkach nervového vypätia alebo telesnej choroby sa očakáva, že normálne oko bude mať normálnu refrakciu a normálny zrak po celý čas.

Pravdou je, že fakty nie sú v súlade s týmto pohľadom.

Najjednoduchšie je pripisovať ich „zvrátenej“ činnosti ciliárnych svalov (svaly, ktoré menia tvar šošovky), alebo, ak toto vysvetlenie nebude fungovať, úplne ich ignorovať.

Keď však pochopíme, ako je tvar očnej gule kontrolovaný vonkajšími očnými svalmi a ako okamžite reaguje na ich akciu, je jasné, že žiadny refrakčný stav, či normálny alebo abnormálny, nemôže byť stály a trvalý.

Počas tridsaťročného výskumu refrakcie som našiel niekoľko ľudí, ktorí mohli udržať perfektný zrak (t.j. bez refrakčnej chyby) len po dobu niekoľkých minút, dokonca aj za tých najpriaznivejších podmienok.

Často som videl zmenu refrakcie aj viackrát za sekundu, s kolísaním v rozpätí od -20 dioptrií krátkozrakosti po normál.

Podobne som nenašiel žiadne oči s nepretržitými či nemennými chybami refrakcie. Všetky osoby s nejakou refrakčnou chybou mali v častých intervaloch počas dňa i noci momenty normálneho zraku, keď ich krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus úplne zmizol. Mení sa aj forma chyby, dokonca aj krátkozrakosť sa mení na ďalekozrakosť a jedna forma astigmatizmu na inú.

Úryvok Dr. William H. Batesa  preložila a upravila Daniela Maťuchová

KTO SOM?

Prácu úradníčky v štátnej správe som vymenila za podnikanie. Nebolo to úplne slobodné rozhodnutie. Akosi prirodzene to vyplynulo z mojej rodinnej situácie.

Keď sa vám narodí dieťa, váš život sa zmení od základov. Ak to dieťa navyše nie je celkom zdravé,  začínate prehodnocovať svoje priority a tou najvyššie postavenou sa stáva práve zdravie vášho dieťaťa. Podriadite tomu všetko, vrátane svojho pohodlia, koníčkov a aj vlastnej sebarealizácie.

Pustila som sa do hľadania možností a terapií, ktoré by môjmu synovi pomohli zlepšiť jeho stav zapríčinený predčasným príchodom na svet.

Výslednou diagnózou je detská mozgová obrna a jedným z množstva problémov, ktorým čelíme,  je poškodený zrak. Hľadanie ma priviedlo k Batesovej metóde prirodzeného zlepšovania zraku, ktorú som sa nakoniec rozhodla študovať na College of Vision Education v Anglicku. Štúdium som ukončila v marci 2013.

Od mája toho istého roku som členom Bates Association for Vision Education – medzinárodnej asociácie združujúcej učiteľov Batesovej metódy. Začiatkom roka 2014 som založila v Banskej Bystrici Centrum ProVitalis, kde poskytujem služby zrakového vzdelávania (prednášky pre verejnosť a firmy, semináre, osobné konzultácie). Prednášam na konferenciách doma i v zahraničí. Píšem vlastný blog, uverejňujem články na rôznych portáloch a v časopisoch. Účinkovala som v niekoľkých živých vysielaniach v rádiu i televízii.

V roku 2017 mi vyšla kniha „Lepší zrak prirodzene – praktický sprievodca na ceste za lepším zrakom“. Momentálne pracujem na detskej knihe.

Ako sa zbaviť okuliarov vo vyššom veku?

Metóda je pomenovaná podľa lekára Dr. William H. Batesa, newyorského očného chirurga (1860-1931), ktorému nedala pokoj myšlienka, prečo ľudia, ktorí nosia okuliare, po určitej dobe nenadobudnú lepší zrak, ale naopak majú tendenciu prejsť k stále silnejším a silnejším okuliarom. Po rokoch experimentov Dr. Bates preukázal, že oko možno vycvičiť a že uvoľnené oči nepodliehajú vplyvu stresu, vyššieho veku alebo vykonávania práce na blízko (napr. čítanie, ale aj práca s počítačom ap.).

Sám sa zbavil presbyopie (problém s čítaním vo vyššom veku) a opäť čítal bez okuliarov. Je autorom knihy Perfect Sight Without Glasses (Perfektný zrak bez okuliarov), z ktorej úryvok sme priniesli v úvode článku.

Ak vás metóda zaujíma, tak vás rada uvidím na mojich workshopoch. Najbližšie už v marci. Všetky informácie nájdete tu: http://krokzakrokom.infoblog.sk/clanok/program-akcii-na-rok-2020-73750/

*REFRAKCIA – lom svetla pri prechode rohovkou a šošovkou do vnútra oka. Umožňuje zobraziť ostrý obraz na sietnici.

Mohlo by vás zaujímať