Pravé slovenské ornamenty v relácii Zem spieva?

Pravé slovenské ornamenty v relácii Zem spieva?

Nedávno upozornila Zuzana Tajek Piešová na svojom Folklórblogu na nemilú skutočnosť: V obľúbenej televíznej šou „Zem spieva“ sa objavila fotografia starostky Čičmian v historickom, vzácnom kroji, ktorú vyhotovil fotograf Martin Habánek. Bez akéhokoľvek vedomia a súhlasu portrétovanej či fotografa fotku nielenže použili vo vysielaní, ale pani starostke vymenili tvár za tvár moderátorky, do náručia jej primontovali bobra a mal to byť akože Telgárt.

 

Obrázok: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10157483868185971&id=383680105970

Vtedy sme si medzi sebou povedali, že k tomu chýbajú už len moravské a škandinávske ornamenty. To, čo bolo myslené ako vtip, sa bohužiaľ ukázalo ako skutočnosť. Keď si otvoríte oficiálnu Facebookovú stránku tejto šou, uvidíte toto:

Pravé slovenské ornamenty v relácii Zem spieva?

 

Zdroj obrázku: FB „Zem spieva“

Veľký banner na záhlaví stránky obsahuje fotku trojice moderátorov, ktorá je „okrášlená“ moravským ornamentom. Áno, tým z databanky, ktorého miliónštvrtú mutáciu použila v predvolebnej kampani na billboardoch aj Slovenská národná strana a ktorý si už stiahol stiahnuť každý druhý dedinský kolotočár a potláča ním tričká a hrnčeky.

Je záhadou, prečo s týmto vzorom tak radi spájajú východné Slovensko („Dajce mi šicke pokoj“, „Malý východniarik“…). „Hrdý Slovák“ a „Hrdá Slovenka“ je povinná jazda. A keď sa minú úplne všetky nápady, istí to bezduchý text „Slovakia“ či „Slovensko“.

 

(O vydávaní cudzích ornamentov za slovenské sme podrobnejšie písali v článku „Pokrivené tradičné slovenské vzory sú na dennom poriadku“)

Nech sa páči, tu to máme pekne-krásne spolu, vedľa seba. Grafika v databanke je správne označená ako „Folk ornaments from slavonic area (Moravia)“.

Pravé slovenské ornamenty v relácii Zem spieva?

 

Takto vyzerajú maľované ornamenty v skutočnosti – naši moravskí susedia nimi zdobia domy, kaplnky či vínne pivničky. Myslím, že zhodu uvidí naozaj každý a nebude treba povolávať etnológov, ako to bolo v prípade kauzy SNS. 🙂  (celý článok tu)

 

Zdroj: Mirek Deml, Dreamstime

Moravskoslovácka apokalypsa však týmto nekončí, ba práve naopak, začína. Tento ornament tvorcovia relácie použili v najrôznejších upútavkách a dokonca aj na oficiálny merch – tričká a hrnčeky, čím sa definitívne zaradili k spomínaným jarmočným kolotočárom.

 

V upútavkách, kde je moravský ornament, nechýbajú srdcervúce výkriky ako „Už dnes večer sa vrátime k našim koreňom.“ alebo  „Objavte s nami krásy slovenského folklóru.“  (Počas toho, ako píšem tento článok, môj manžel na to trefne skonštatoval: „Cítim národne – vyberám náhodne.“ – pozn. ZP. A to ešte nevedel, že sa práve idem ladne a plynulo prehupnúť do druhej témy, a to sú ornamenty škandinávske.)

Neviem, či sa mám smiať alebo plakať.

Fragmenty škandinávskeho ornamentu z megaportfólia dizajnérky s poľskými koreňmi Agnieszky Murphy a navyše v strašne zlej kvalite sa takisto nachádzajú v modro-bielom banneri. Sú veľmi svetlé, ale sú tam. Ako keby jeden cudzí ornament nestačil. Nie. Riadime sa heslom – čím viac kvietkov, tým viac folklór. A je úplne jedno, odkiaľ sú. Na výrezoch som ornament trocha vytiahla, aby bol zreteľne vidieť.

Pravé slovenské ornamenty v relácii Zem spieva?
Pravé slovenské ornamenty v relácii Zem spieva?

 

Vo svetle týchto skutočností som si dala tú námahu a prezrela si všetky fotografie uverejnené na facebookovom profile „Zem spieva“. Nezameriavala som sa na ustrojenosť, to je parketa Zuzky Taječky. Zameriavala som sa na grafické elementy. A potom som našla ešte toto:

 

Pravé slovenské ornamenty v relácii Zem spieva?

Podľa pôvodu použitých ornamentov by to totiž mohol byť skôr plagát ku koncertu fínskej kapely Värttinä: Ak zadáme v databanke kľúčové slová: „Scandinavian folk“ – ľaľaho, papľuha, tu ho máme!

 

Škandinávske srdénko s kvetinkami a vtáčikmi! Respektíve elementy z neho…

Pravé slovenské ornamenty v relácii Zem spieva?

 

 

Takže tak, moji milí. Toto je prezentácia relácie, ktorá má dostať do povedomia slovenský folklór. Cudzorodé ornamenty na upútavkách. Moravské Slovácko a štylizovaná Škandinávia. Pričom by stačilo vziať do rúk hociktorú z publikácii ÚĽUV o výšivkach, pozrieť si databázu projektu etnofolk alebo si urobiť výlet do nejakého múzea a odfotiť si tam detaily kroja.

Prekresliť takýto ornament je potom vecou rádovo pár hodín – závisí od zložitosti. Keď už je relácia poňatá tak veľkolepo, je problém vyčleniť v rozpočte nejaké eurá na dobrého grafika? Keď môže mať festival vo Východnej premakanú grafiku od Tomáša Kompaníka?

Oficiálny Baner Východná

 

Pivo Zlatý Bažant krásny dizajn od Sylvie Ciulis?

Kampan Zlaty Bazant a ornament

 

Minulý rok vyšla v ÚĽUV-e nová kniha od Oľgy Danglovej o ornamentike. Na strane 63 v nej autorka cituje Svetozára Hurbana Vajanského. Ten pri príležitosti Výstavy slovenských výšiviek v Martine v roku 1887 povedal: „Výšivka je dielo rúk našich domorodé, je pamätníkom jako dôb starých, tak i dôkazom, že sa ľud náš neodnárodnil ani podnes, a že má pevnú vôľu a súcosť ostať slovenským naveky.“

Čo by povedal Vajanský na vizuál „Zem spieva“?

Asi by zaplakal. Zovšadiaľ počúvame – národ sem, národ tam, za vlasť, za Slovensko, folklór je módny hit, ale aby sme si dokázali nájsť jeden skutočne slovenský ornament, to je problém. Z našich daní a koncesionárskych poplatkov platené verejnoprávne médium odfláknutým vizuálmi, ktoré robil nejaký grafik-amatér, vytvára medzi širokou verejnosťou pokrivený obraz o slovenskej ornamentike.

Naša pätica zo Slovenského folklóru bez fejku sme vždy ochotní pomôcť, skonzultovať alebo aspoň nasmerovať. Chodí nám veľa správ, kde sa nás ľudia pýtajú, kde by našli taký či onaký ornament, obracajú sa na nás s prosbou o identifikáciu ornamentu a podobne. V prípade, že sa tvorcovia show „Zem spieva“ rozhodnú s tým niečo robiť, radi ich vykoľajený vlak pomôžeme nasmerovať na tú správu štreku.

M + M + M + Z + Z

P.S.

Čerešnička na torte. Logo. Vizuálna identita. Srdce. Aby chytilo za srdce… veď sme Slováci, milujeme folklór…

Pravé slovenské ornamenty v relácii Zem spieva?

 

Od samého začiatku nám na ňom niečo nesedelo. To srdce.  Nezdalo sa naše. Čatajské srdce vyzerá inak, podpoľanské vyzerá inak, liptovské takisto, ani na výšivky z kútnych plachiet sa nepodobá… Verte či neverte, najväčšia zhoda je s hluckým ornamentom.

Hluk je mesto neďaleko Uherského Hradišťa a na jeho webstránke môžeme nájsť tak v katalógu typických ornamentov, ako aj v logu podujatia Dolňáckých slavností a Jízdy králů takmer zhodné srdiečko – pretiahnutý tvar, veľké čipky s dierkami nakolo, viacero kontúr, trojica lístočkov hore. V takejto kompozícii ho maľuje aj majster Vladimír Šácha.

Hlucky ornament Čo by povedal Vajanský na vizuál „Zem spieva“? Asi by zaplakal.

 

Koláž – zdroj:

https://www.mestohluk.cz/kultura/tradice-a-remesla/hlucky-ornament/

https://tradicnivyrobek.cz/shop/goods/1026/

https://slovackyornament.wgz.cz/rubriky/kontakt-a-portfolio

Sme ešte vôbec Slováci, keď nepoznáme, čo je naše? Hráme sa na národné cítenie, ale o podstatu sme ani nezakopli. A v horšom prípade ani netušíme, kde tá podstata vôbec je a kde ju hľadať.

 

Mohlo by vás zaujímať