Prajete si zomrieť? Vyberte si spôsob. Kapsula smrti pre ľudí, ktorí chcú „odísť“ bola schválená vo Švajčiarsku

Eutanázia v praxi? Vyberte si spôsob. Kapsula smrti pre ľudí, ktorí chcú „odísť“ bola schválená vo Švajčiarsku

Eutanázia v praxi? Vo Švajčiarsku bola schválená nová metóda pre osoby, ktoré chcú byť eutanázované – uvádza portál JOE. Kapsulový samovražedný prístroj vytvoril Philip Nitschke, ktorý ako prvý lekár na svete legálne aplikoval smrtiacu injekciu na účely asistovanej samovraždy.

Nitschke založil skupinu Exit International, ktorá sa zasadzuje za legalizáciu dobrovoľnej eutanázie a asistovanej samovraždy.

Nová doba, nové možnosti – eutanázia v praxi?

Tento 76-ročný muž chcel vytvoriť „pokojnú, spoľahlivú a bezdrogovú“ alternatívu pre tých, ktorí vedeli, že chcú ísť cestou eutanázie, ale nepáčili sa im iné možnosti. Za normálnych okolností musia pacienti podstúpiť injekciu tekutého pentobarbitalu sodného od lekára. To spôsobí, že po niekoľkých minútach zaspia a potom upadnú do kómy a nastane smrť.

Nitschkeho prístroj však umožňuje iný spôsob umierania.

Ako to funguje?

Začiatkom tohto roka lekár odhalil, že už neexistujú žiadne právne požiadavky, ktoré by kapsula musela spĺňať, aby sa mohla používať.

„Človek sa dostane do kapsuly a ľahne si,“ vysvetlil pre Swiss-info.
„Je to veľmi pohodlné. Položí sa im niekoľko otázok, a keď na ne odpovedia, môžu stlačiť tlačidlo vo vnútri kapsuly, čím sa aktivuje mechanizmus v ich vlastnom čase. Kapsula je umiestnená na zariadení, ktoré zaplaví vnútro dusíkom, čím sa hladina kyslíka rýchlo zníži z 21 percent na 1 percento. Osoba sa bude cítiť trochu dezorientovaná a môže pociťovať miernu eufóriu predtým, ako stratí vedomie. Celé to trvá asi 30 sekúnd.“ Dopĺňa.

„Smrť nastáva v dôsledku hypoxie a hypokapnie, teda nedostatku kyslíka a oxidu uhličitého. Nedochádza k panike, ani k pocitu dusenia.“

Lekár dodal, že v posledných chvíľach dusík vyvolá u pacientov euforický pocit.

Záver a názor nech si o tejto možnosti utvorí každý sám. 

Poručíme vítru a dešti? 

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať…

Niektorí ľudia žiť chcú. Viac ako nad eutanáziou premýšľajú, ako sa uzdraviť. Čo robiť, ak nezaberá klasická liečba? Drevokazné huby z Ruska a Číny ukazujú svoju silu aj ako pomocník pri rakovine či iných chorobách. Viac v rozhovore….

Mohlo by vás zaujímať