Pracujete z domu? Zvážte kúpu rastúceho stola

Pracujete z domu? Zvážte kúpu rastúceho stola

Covidové obdobie spôsobilo, že takmer každý, komu to povaha zamestnania umožňovala, začal prácu vykonávať v prostredí domova. Pojem „homeoffice“ sa stal bežnou súčasťou nášho slovníka. Hoci sa opatrenia uvoľnili a vrátili sme sa k pôvodným zvyklostiam, ešte stále sú ľudia, ktorí prácu vykonávajú prevažne z domu. Patríte k nim aj vy?

Ak dlhodobo pracujete z domu, možno ste zaznamenali niekoľko negatív, ktoré so sebou sedavé homeoffice činnosti prinášajú. Riešenie na drvivú väčšinu z nich môže priniesť výškovo nastaviteľný stôl. O aké problémy ide a ako môže polohovateľný stôl prispieť k ich eliminácii?

1.                 Bolí vás chrbtica, pretože sa hrbíte

Práca na počítači je síce rýchla a efektívna, no je potrebné pri nej neustále sedieť. Aspoň to si mnohí myslia. Po niekoľkých hodinách sa však začne naša chrbtica prirodzene hrbiť, pretože sa snaží nájsť si inú pohodlnú pozíciu. Dlhé sedenie so sebou prináša bolesti chrbta. Vďaka výškovo nastaviteľnému stolu však po určitej dobe v sedavej polohe dokážete tento stôl zdvihnúť a pracovať postojačky. Polohy, sedenie a státie, je zo zdravotného hľadiska vhodné v pravidelných intervaloch obmieňať.

2.                 Máte stuhnuté kĺby z dlhého sedenia

Celé hodiny ste presedeli a odrazu sa postavíte, lebo idete na obed. Nemôžete sa čudovať, že máte nohy opuchnuté a stuhnuté. Vďaka rastúcemu stolu však môžete pri práci stáť a nohy mať vystreté. A nielen to! Ak si dokúpite chodiaci pás a položíte ho pod rastúci stôl, môžete sa popri práci aj hýbať a spaľovať kalórie. Dobrou pomôckou pri práci v stoji je aj protiúnavová podložka pod nohy.

3.                 Klesá vám produktivita, pretože ste stále na jednom mieste

Je dokázané, že dlhá práca alebo učenie sa na jednom mieste znižujú úroveň motivácie a produktivity. Dlhé sedenie spôsobí, že sa vám už skrátka nebude chcieť viac pracovať a monotónna činnosť váš mozog utlmí. Opäť vám môže pomôcť nastaviteľný stôl, ktorý aspoň v malej miere zmení pracovné prostredie. Okrem toho, státie si vyžaduje viac úsilia a zapájanie kognitívnych funkcií, napr. udržiavanie rovnováhy, kontrola svalovej kontrakcie a iné, vďaka čomu bude mozog stále v strehu.

-Infoservis-

Zdroj foto: Ground Picture / Shutterstock.com

 

Mohlo by vás zaujímať