Ženy sú na vysokých pozíciách, realizujú sa, zarábajú, podnikajú, často živia manželov a deti…

Postavenie ženy v modernej spoločnostiPostupne sme sa dopracovali do štádia, že ženské hnutie nie je potrebné. Tí, ktorí ho hlásajú, len trošku zaspali dobu…

Máte radi hluk?

A ak by išlo o luxusný hluk?

Ja milujem luxusný hluk. Konkrétne, môj obľúbený je Luxuslärm.

Nemecká rocková kapela s krásnou blondínkou na pozícii frontmenky alebo, skôr povedané, frontvomenky. Janine, alebo ako ju všetci volajú Jini Meyer, pokračuje v nemeckej tradícii blonďavých speváčok, ktoré majú v pozadí gitary a okrem výnimočného hlasu ponúkajú aj kombináciu „tvrdých“ gitár s chlapcami so šikovnými prstami. Vynárajú sa mi pri tom spomienky na pubertálne časy, dlhé vlasy, „sloníka“ za bicími a death metal… Nuž, puberta…

A navyše si Luxuslärm „dovoľuje“ kombinovať gitary s textami, pokrývajúcimi všetko od vyznaní, cez bolesť, až po motiváciu „ži svoje sny“!

Zamýšľali ste sa niekedy nad rozdielnosťou textov mužských a ženských interpretov?

Ak aj niekedy, občas, uzrie svetlo sveta nejaký mužský text o láske, tak je to v drvivom množstve prípadov text o tom, ako tá zlá zlomila srdce tomu dobrému a babenky za reprákmi rádií, alebo priamo s mini repráčikmi v ušiach, púšťajú slzičku, aké sú tie mrchy baby zlé a tomu chudáčikovi zlomili srdce…

Ženské texty sú širokospektrálnejšie a ponúkajú oveľa širšiu farebnú škálu na jednej maliarskej palete. A môžu si dovoliť aj také pozície a pózy, ako ich mužskí kolegovia. Môžu spievať o boľavom, rozorvanom, ale aj zamilovanom srdci a o túžbach, a tak nejako sa to od nich aj očakáva a berie ako etalón štandardu.

Všimli ste si, že ženy si môžu dovoliť oveľa viac?

Že celé ženské hnutie proti mužom stojí iba na dvoch slabých nožičkách? Jedným argumentom hnutia sú deti a starostlivosť o ne a druhým výplaty. Ale, ruku na srdce alebo na prsia. To už neplatí ani v dnešnej dobe. Ženy sú na vysokých pozíciách, realizujú sa, zarábajú, podnikajú, často živia aj svojich manželov a deti a popri tom si plnia sny. Smú nosiť nohavice aj sukne, aj šaty. Aj keď som minule zazrel na nete zvrátenosť, že prvá mužská kolekcia šiat. Možno sa vrátime nazad v čase do histórie, kedy králi a dvorania nosili šaty… a zabudneme, že dnes nosia šaty/sutany iba farári.

Ženské hnutie je vlastne nepotrebné a nedôležité, lebo chlapi sa čoraz častejšie točia na gauči, čoraz častejšie sedia v aute na mieste spolujazdca a čoraz častejšie sa musia doma pýtať, či smú, či môžu, či je to OK?

A ženské hnutie pomaličky, krok po kroku, stráca na význame.

Jeho hodnota z čias, kedy ženy nesmeli voliť, zúčastňovať sa na veciach verejných, alebo dokonca študovať medicínu, sú už preč. Prvá žena lekárka, Talianka Maria Montessori, sa preslávila po celom svete, od Európy až po Indiu, a to na začiatku dvadsiateho storočia, kedy neexistovali internety a fejsbuky a instagramy… Tak potom, pýtam sa, aké ženské hnutie? Kto tu vládne svetu? Kto ovláda všetko?

Zamysleli ste sa vôbec, ako sme dostali do štádia, že ženám boli priznávané väčšie práva a slobody, až sa stali rovnoprávne a jedného dňa, pekne pomaličky a potichučky, ovládli starý kontinent a hlavne „svojich starých“?

Chlapi sú hustí a tvrdí len do toho okamihu, kým sa nestanú otcami svojich dcér.

A vtedy si začnú uvedomovať, že aj ich dcéra je možno lepšia, ako ten-ktorý spolužiak chlapec. Alebo ako ten-ktorý kolega v práci, alebo ako ktokoľvek. A takto postupne sa stávajú hrdými a hrdo a nahlas propagujú svoje silné a úspešné dcéry. A postupne sme sa dopracovali do štádia, že ženské hnutie nie je potrebné. Tí, ktorí ho hlásajú, len trošku zaspali dobu a zabudli sa pozrieť okolo seba: na lekárky, učiteľky, prezidentky, premiérky, speváčky, porotkyne, herečky, vedkyne, podnikateľky… na vás.

A ukončíme to luxusným hlukom:

Leb deine Träume

dann gehört dir die Welt!

Du weißt ganz alleine was dir gefällt!

Du musst kein Sieger sein,

mach dich nie wieder klein!

Leb deine Träume

Veľmi voľne preložené…

Ži svoje sny,

potom ti bude patriť celý svet!

Ty sama vieš, čo sa ti páči!

Nemusíš byť víťazkou,

nikdy sa už neponižuj!

Ži svoje sny…

Krásny víkend všetkým.

Jozef Prazňák

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať