Popoluška oslavuje už 50 rokov. Film mal premiéru v Sovietskom zväze. K nám sa dostal o 2 týždne neskôr…

Popoluška oslavuje už 50 rokov. Film mal premiéru v Sovietskom zväze. K nám sa dostal o 2 týždne neskôr…

Rozprávka Tri oriešky pre Popolušku je krásne vyskladaný PRÍBEH, ktorý zaujme malého, aj veľkého diváka a ktorý sa pre mnohých z nás stal SYMBOLOM televíznych Vianoc.

Na svojom konte má množstvo ocenení a pýši sa aj titulom Najobľúbenejšia rozprávka storočia.

Najzaujímavejšie fakty…

Práva na jej vysielanie podpísalo 55 krajín a slovenskí a českí diváci svorne tvrdia, že Šafránková bola najkrajšia televízna princezná.

Legendárna Popoluška tohto roku oslavuje už 50 rokov. Film mal premiéru 1.11.1973. Nie však v Československu, ale v Sovietskom zväze. K nám sa dostala o 2 týždne neskôr.

Rozpočet na natáčanie bol 6 mil. Kčs, čo v tej dobe predstavovalo dvojnásobok priemerného filmu. Natáčalo sa na drahý film, preto režisér požadoval, aby sa zábery natočili na prvý pokus.

Scenár vznikol spojením 2 rozprávok Boženy Němcovej: O Popoluške a O troch sestrách a režisér dlho nevedel, komu rolu ponúknuť, až si napokon spomenul na mladé dievča, ktoré hralo Barunku v Babičke.

Šafránková najprv rolu odmietala.

Naopak Pavol Trávniček dostal túto úlohu prostredníctvom konkurzu, ktorého sa zúčastnilo stovky hercov. Rolu dostal, nakoľko sa podobal na francúzskeho lámača ženských sŕdc Alaina Delona.

Šafránková mala v čase nakrúcania 53cm v páse. Popoluškina  črievička bola vyrobená v troch rôznych veľkostiach, aby na obraze vynikla.

Dora v podaní Dany Hlaváčovej nakrúcala v 6.mesiaci tehotenstva. Pri scéne, keď padol kočiar do ľadovej vody, ju zastúpila kaskadérka.

Pri nakrúcaní neprišlo o život žiadne zviera. Aby sova Rozárka žmúrila očami aj cez deň, musel ju režisér štuchať do zadku steblom slamy. Kôň Jurášek prikyvoval Popoluške iba preto, že ho štáb škrabkal po bruchu. Aby sa za Popoluškou rozbehol do lesa jej pes, museli mu hodiť snehovú guľu.

Preceptor (Jan Libíček) sa sťažoval na príliš ťažký kabát, kvôli ktorému vždy padal.
Snehovú guľu do princa nehodila Šafránková, ale režisér.

Umelý sneh pri nakrúcaní v Nemecku šialene zapáchal, pretože bol dovezený z rybích konzervární. Strechy domov sa zas zastriekali vápnom, aby docielili zimný nádych.

V zábere, kde Vladimír Menšík v sade píli drevo je vidno stĺp s elektrickým vedením.

Režisér a scenárista z tohto filmu dodnes profitujú: “Za Popolušku mi chodia ročne autorské honoráre okolo 3 mil. Kč,” prezrádza po 40 rokoch režisér Vorlíček, ktorý by vďaka kultovej rozprávke nemusel vôbec pracovať.

Popoluška a princ sa ani raz vo filme nepobozkali, čo nebýva v rozprávkach zvykom. Princ vo filme nemá žiadne meno.

Spájate si Vianoce aj s pozeraním rozprávok?

Ktorá je vaša obľúbená?

Tento krásny sumár o filme pripravila: Ivana Škultéty

Mohlo by vás zaujímať