Pomoc od štátu počas pandémie pre Gastro

Michal Darmo: Krachujeme! Potrebujeme reálnu pomoc a nie prázdne reči na tlačovkách!

Kaviarne krachujú na dennom poriadku

Michal Darmo podniká v oblasti gastra. Prevádzkuje kaviareň v Topoľčanoch. Ešte takto pred rokom to bola práca a podnikanie, ktoré robil naplno. Kým prišla korona. Tá zúžila jeho podnikanie na výdaj cez okienko. Možno si poviete, že veď teraz má problém každý. Každý nie, niektoré odvetvia rastú. Aj keď väčšina utrpela a naďalej trpí. Michal dlhodobo upozorňuje na zúfalú situáciu, do ktorej sa nedostal vlastnou vinou, ale na základne rozhodnutí vlády SR a ÚVZ SR.

Ako sám hovorí: „Pomoc zo strany štátu je zúfalo pomalá a absolútne nedostačujúca.“

Kaviareň je často sen mnohých ľudí a zvykne živiť celú rodinu… Je to tak aj u vás?

Od začiatku sme dbali na „rodinnú atmosféru“ a myslím si, že sa nám to aj podarilo. Kaviareň bola môj sen, je ako moje dieťa. Od otvorenia som nemal deň voľna, som tu každý deň. Pomáha mi moja mamina, takže naozaj sme tu rodina  ‒ keby nás to nebavilo, určite by sme to nevydržali. Vybudovali sme si sieť stálych zákazníkov, z ktorých sa postupom času stali naši priatelia, kamaráti. Postupne sme si mohli dovoliť počas sezóny zamestnať zopár brigádnikov.

Podarilo sa nám získať aj niekoľko ocenení, ako napríklad Najobľúbenejšia kaviareň na Slovensku 2018 ‒ 4. miesto, Najobľúbenejšia kaviareň na Slovensku 2019 ‒ 1. miesto, Najobľúbenejšia kaviareň na Slovensku 2020 ‒ 2. miesto. Naša prevádzka je obľúbená v rámci všetkých vekových kategórií, chodí k nám napríklad pani, ktorá ma 82 rokov, chodia k nám detičky, ktoré ešte nevedia ani rozprávať, organizovali sme rôzne oslavy, stretnutia ‒ sme naozaj veľmi všeobecne naladení a vieme sa prispôsobiť skutočne takmer všetkému.

Ako vyzerajú vaše tržby a podnikanie za posledný rok?

Posledný rok podnikania je čisté zúfalstvo, sme neskutočné vďační za tých našich verných, ktorí nás podporujú aj v tejto ťažkej situácii. O zisku sa hovoriť nedá, teraz sú na stole dva scenáre: buď to prežijeme, alebo skrachujeme, tak ako veľa gastro prevádzok na Slovensku. V lete bolo teplo a boli povolené terasy, to bolo v rámci možností fajn, ale, akonáhle prišla zima, zakázali už aj terasy prevádzok, ostali sme len v režime výdajného okienka. A to je čisté zúfalstvo. Niektoré dni nám tržba nepokryje ani len platbu za energie.

Keď je pekné počasie, ľudia sa po troške motajú, ale na káve sa zbohatnúť nedá a obzvlášť, keď je zákaz vychádzania… ľudia sa boja. Bojujeme, ako vieme, lebo keby sme sa rozhodli prevádzku zatvoriť, s určitosťou viem povedať, že už nikdy neotvoríme a skrachujeme ‒ vďaka neschopnosti štátu, ale k tomu sa dostanem o chvíľku.

Z čoho aktuálne žijete? A máte nárok na podporu zo strany štátu? Je dostatočná?

Na základe podpory zo strany štátu musíme „čarovať“, nie žiť… Toto je, žiaľ, veľmi smutná realita. Jediná podpora, ktorá nám chodí, je z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR ‒ podľa schémy poklesu tržieb. Z tejto podpory musíme platiť všetky fixné mesačné náklady (nájom, odvody, vedenie účtovníctva, internet, televíziu, smeti, licencie a ďalšie náležitosti súvisiace s podnikaním…).

Ohľadom dotácií na nájomné z Ministerstva hospodárstva SR sa vyjadriť neviem, nakoľko aktuálne prebiehajú rozhovory s našim prenajímateľom. Platiť nájom za priestory, ktoré na základe rozhodnutí vlády SR a ÚVZ SR nemôžeme využívať je úplne tragikomické…

Takže platíme nájom za priestory, ktoré na základe rozhodnutí vlády SR a ÚVZ SR nemôžeme využívať. Schéma pomoci v cestovnom ruchu z Ministerstva dopravy a výstavby SR je absolútnym výsmechom pre každého, kto pre cestovný ruch na Slovensku niečo spravil! 10 % a 95 pracovných dní? To sa inak ako hanbou a pomocou do hrobu nazvať nedá…

Žiadosť sme podávali začiatkom januára tohto roku a dodnes som nedostal žiadnu ani len odpoveď, či mám nárok, nieto ešte peniaze. Dlhodobo poukazujem na to, že pomoc pre gastro je absolútnym výsmechom, až si začínam pomaly myslieť, že to je cielená likvidácia, lebo inak nerozumiem tomu, prečo sa tento štát správa voči svojim občanom a podnikateľom ako k úplnému odpadu.

Posielal som niekoľko otvorených listov, či už na Úrad vlády SR, premiérovi SR, rôznym ministrom ‒ Ing. Richard Sulík, Ing. Eduard Heger, Ing. Andrej Doležal, Bc. Milan Krajniak a, v neposlednom rade, som tento týždeň poslal otvorený list aj pani prezidentke SR, kde som poukazoval na katastrofálnu situáciu, do ktorej nás dostala vláda SR a na chaos, ktorý táto vláda prináša a hlavne na neschopnosť danú problematiku riešiť.

Pandémia tu je už rok, a pre mňa je absolútne nepochopiteľný fakt, že za ten čas sa neurobili žiadne reálne čerpateľné pomoci v aktuálnom čase, nie „o rok“. Toto je vizitkou neschopnosti našej vlády, a tak, ako som už niekoľkokrát povedal, vláda SR nezvláda túto situáciu po epidemiologickej stránke, a už vôbec nie po ekonomickej. Ja chápem, že táto vláda preberala našu krajinu v katastrofálnom (vytunelovanom) stave, kde nefunguje absolútne nič, ale „plakať nad rozliatym mliekom“ je neskoro.

Ľudia potrebujú reálnu pomoc, nie prázdne reči, vystúpenia do médií a počúvať diplomatické omáčky, ktorými sa snažia zakrývať túto katastrofálnu situáciu a neschopnosť vlády SR.

Ako vidíte vaše podnikanie do budúcna a čo by ste odkázali úradníkom?

Tak na túto tému by som vedel rozprávať dlhé hodiny, skúsim podotknúť to najdôležitejšie, podľa mňa. Naša prevádzka „žije“ len vďaka nám, keby sme sa mali spoliehať na pomoc zo strany štátu, už neexistujeme… Pomoc zo strany štátu je zúfalo pomalá a absolútne nedostačujúca, chaotická a diskriminačná.

V každom otvorenom liste, ktorý som adresoval našim najvyšším predstaviteľom, som uvádzal aj opatrenia, ktoré mali byť zavedené od začiatku pandémie ‒ preplácanie 100 % nájmov (zatvoreným alebo obmedzeným prevádzkam), preplácanie všetkých fixných nákladov (v mesačných frekvenciách a s možnosťou žiadať aj spätne za obdobie minulého roka od začiatku pandémie), odškodňovací zákon ‒ zrýchlenie a zvýšenie pomoci zo schémy MD v cestovnom ruchu, vyplácanie do 30 dní.

Ďalej zrýchlenie a zvýšenie pomoci z Ministerstva práce, sociálnych veci a rodiny (Prvá pomoc ++), odvody do sociálnej a zdravotných poisťovní odpustené podľa poklesu tržieb, a to individuálne u každého podnikateľa, zníženie sadzby DPH pre gastro sektor dočasne na 7 % a následne po kríze dlhodobo na 10 % .

Tí „hlúpi“ Nemci práve rozhodli, že dočasné zníženie sadzby DPH na 7 % pre gastro nechávajú až do konca roka 2022.

Náš „premúdry“ a skúsený ekonóm Heger si nemyslí, že dočasné zníženie najvyššej DPH na gastro by bolo správnou pomocou v tomto smrtiacom útoku na topiaci sa segment gastra.

Myslí si, že z tých 20 % tržieb na rozvoze obedov gastro udrží zamestnancov pri 3 mesiace meškajúcej pomoci na mzdy, uhradí prevádzkové náklady a zároveň bude včas platiť 20 % DPH? Nie. Prepustí zamestnancov. Uhradí prevádzkové náklady. Možno sa presunie do šedej ekonomiky. Ale nedokáže v tejto situácii zaplatiť 20 % DPH.

Oni sú blázni. Stačí sa poobzerať okolo, čo robia múdrejší, skúsenejší! Do tejto situácie sme sa dostali nie vlastnou vinou, ale na základe rozhodnutí vlády SR a ÚVZ SR. Preto je úplne pochopiteľné, že ľudia, podnikatelia, firmy očakávajú adekvátnu pomoc zo strany štátu, ktorá stále neprichádza v primeranej a časovo prijateľnej forme. Tento chaos, paniku, strach a beznádej vytvorila vláda SR svojou nečinnosťou a neschopnosťou riešiť aktuálnu problematiku.

Všetky štáty Európskej únie pomoc začali okamžite vyplácať a následne si tieto prostriedky prefinancujú z rozpočtu EÚ. Realita na Slovensku je taká, že sa len pozeráme, ako sa naši vládni predstavitelia hádajú ako malé deti v materskej škôlke. Ministerstvá medzi sebou vôbec nekomunikujú a náš pán premiér si „ide svoje“ a na toto doplácajú ľudia, firmy a živnostníci, ktorí sú na pokraji krachu a nemajú z čoho platiť svoje záväzky a už vôbec z čoho žiť!

Rozhovor pripravila:  Martina Valachová

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať