fbpx
Ako si vybudovať imunitu počas korony

Pomáhať pri podnikaní niekomu inému

Prechádzam sociálne siete rozdávam komentáre alebo symboly vyjadrujúce emócie. Tiež zdieľam obsah, ktorý korešponduje s mojim nastavením a neriešim, aký to má ohlas.

Potom vídam unavených podnikateľov a dozvedám sa o pomalej smrti ich mnohoročného snaženia. Stále si prajú zázrak, ale prestávajú veriť. Toto nie je ďalší skeptický text ani vyplakávanie. Je to iba kvapka, ktorou chcem prispieť k záchrane životov v podobe výzvy každému.

Dovoľujem si vás informačne obohatiť a dávam podnet na zváženie spoluúčasti na zázraku pred ďalším umáraním tých, ktorým môžete pomôcť.

Spomínal som sociálne siete, pretože je to miestom, na ktorom môže každý pomôcť.

Sociálne siete fungujú tak, že každému je podsúvaný obsah, ktorý sa mu páči, ktorý komentuje a zdieľa. Tým ľudia znášajú riziko, že ak venujú zvýšenú pozornosť negatívnym veciam, ktoré zdieľajú a komentujú, bude sa im naďalej taký obsah podsúvať.

Svinstvo? Asi sa dá súhlasiť.

Pozor však na to, že tak isto funguje aj ľudský mozog! To svinstvo však už nie je vecou sociálnych sieti, ale každého z nás. Je to naša zodpovednosť. Tieto negatívne veci sa dejú a zlo plodí zlo. Agresivita podnecuje agresivitu a aj keď sa nemôžeme tváriť, že sa nič zlé nedeje, udržiavanie rovnováhy prijímanej „informačnej potravy“ je na nás.

Pozrite sa vo svojom okolí na ľudí, ktorí podnikajú a majú aktivity na sociálnych sieťach.

  1. Povzbuďte ich, podporte páčikom, vyzdvihnite ich odvahu, odhodlanie, vytrvalosť a sledujte, ako im to bude dávať energiu v ďalšej práci
  2. Pomôžte im zdieľaním ich činnosti
  3. Pozvite na ich stránku priateľov alebo sa opýtajte, ako by ste im mohli pomôcť

Tento prístup hľadania možností podporenia podnikania niekoho iného je veľkým benefitom pre každého – teda aj pre toho, kto tak robí. Dnes možno máte prácu a za ňu plácu.

Možno žijete postojom „zadarmo ani kura nehrabe“ alebo „pracujem iba do výšky svojho platu“ a možno vám to tak bude fungovať aj zvyšok života. Hľadaním možností podporenia podnikania iných však aktivujete váš mozog.

Vytvárate mu podnety na aktiváciu neurónových spojení, ktoré inak neaktivujete. Je to ako so svalmi – ich precvičovaním silnejú. Silné svaly potrebujete do takej miery, do akej máte nároky.

Ak vám stačí zvládať bežné veci ako je nosenie nákupu, schopnosť zaviazať si šnúrky na topánkach a pod., je to iné ako keď budeme chcieť vlastnoručne postaviť dom či odbehnúť maratón. Posilňovanie vášho mozgu však nie je iba záležitosťou vašich nárokov. Je to nevyhnutnosťou a ešte len bude!

Svet sa mení stále rýchlejšie a posledné mesiace ukazujú, že aj napriek tomu nie sme na zmeny dostatočne pripravení. Máme veľa podnetov a nereagujeme. Prečo? Lebo nevieme ako. Lebo sme neboli vedení k samostatnému a kritickému mysleniu.

Naopak, boli sme vedení príkladmi „kritického“ myslenia v podobe kritizovania a znevažovania druhých (často ako dôsledok znevažovania seba samého alebo znevažovania seba niekým iným).

Pomáhať pri podnikaní niekomu inému vám nemusí zarobiť peniaze, ale vytvára to hodnotu. A čím vyššia bude vytvorená hodnota, tým vyššia bude aj vaša hodnota.

Predstavte si, že v kritickej situácii namiesto myšlienok nespravodlivosti či beznádeje budete mať myseľ pripravenú reagovať na nepredvídateľné či neočakávané. Ako sa na seba budete pozerať, ak budete mať riešenia tam, kde ich iní nebudú vidieť? Budete spokojní?

Pomalá smrť niekoho iného sa týka každého z nás. O tom však nabudúce, ak budete mať záujem o tému spoločenskej solidarity, ktorá môže prispievať k sociálnym riešeniam. Verím, že viete ako dať najavo, že o tému budete mať záujem.

Tento článok som napísal v snahe podporiť projekt 40plus a jeho zdieľaním, lajkovaním, komentovaním projekt podporíte tiež – nič vás to nebude stáť. Naopak, budete prispievať k zázraku.

Za magazín 40plus ďakujem.

Martin Vacho

Už ste unavení zo sedenia doma? Pridajte sa k nám už od 19.6.2020 – využiť sa dá aj rekreačný poukaz…

ZMENA TERMÍNU Víkendový Reštart Tela a Mysle | Wellness Hotel Kontakt

Podporte knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu v predpredaji. Ďakujem. Martina Valachová