fbpx
Polohovanie imobilného pacienta z chrbta na bok

Potrebujete sa postarať o svojho blízkeho? Imobilného pacienta vie polohovať aj 10 ročné dieťa. Ako na to?

Zaujalo nás: Imobilného pacienta vie polohovať aj 10 ročné dieťa. Ako na to?

Mnohí z nás aj v aktuálnej situácii spojenej s pandémiou riešime starostlivosť o našich blízkych. Problém často nastáva, ak sú imobilní. Navyše, u imobilného pacienta je veľmi dôležité polohovanie, inak hrozí vznik dekubitov.

Kto je rizikovou skupinou?

Rizikovou skupinou pre vznik dekubitov – preležanín, sú ležiaci pacienti. Miesta, na ktorých vzniká kožný defekt sa volajú predilenčné miesta. Sú to hlavne oblasť krížová, päty, lakte, oblasti lopatiek a hlava. Preležanina – dekubit nemusí však byť problémom iba u imobilných pacientov. S týmto ochorením sa môžeme stretnúť aj v traumatológii po úrazoch končatín, ktoré sú následne fixované v sadrových dlahách. Dlahy pôsobením tlaku na mäkké tkanivo spôsobia vážne kožné defekty.

Najľahšou cestou ako sa preležaninám vyhnúť je správne polohovanie.

Vo všeobecnosti si ľudia myslia, že na to, aby ste správne prepolohovali imobilného pacienta potrebujete silu statnej sestričky. Ale nie je tomu tak. Z praxe vyplýva, že ide o to, aby ste vedeli postup, ako správne pacienta polohovať. Na to nie je treba silu, ale schopnosť a znalosti. Aj 10 ročné dieťa to zvládne, keď vie, ako na to.

Kliknite na obrázok a dostanete sa na stránku MEDI ADOS, kde nájdete celý postup polohovania.

V minulosti sme  v našom magazíne priniesli rozhovor so Stankou Mattovou, ktorá je špecialistka na starostlivosť o imobilných pacientov. Keď som si pýtala fotku, zdráhala sa mi ju dať. Potom mi vysvetlila, že je to preto, že pod opatrovateľkou si každý predstavuje dobre stavanú sestru a nie človeka, ktorý nemá ani 60 kíl.  Mala obavu, že sa jej klienti budú báť prihlásiť. Preto sa rozhodla spolu so svojim kolegom z MEDI ADOS prinášať seriál o tom, ako na polohovanie. Možno sa vám tieto rady zídu. A keď nie, posuňte ich vašim priateľom, ktorí práve riešia takéto problémy.

„Rozhodli sme sa, že pre klientov, ale aj širokú verejnosť budeme zverejňovať postupne jednoduché náučné články, v ktorých sa naučíte zručnostiam, ktoré by mali byť základom na jednoduchú manipuláciu s ležiacim alebo menej mobilným blízkym.“ Hovorí Stanka Mattová.

Prvú časť ich seriálu nájdete tu: AKO POLOHOVAŤ IMOBILNÉHO PACIENTA Z CHRBTA NA BOK

Zaujíma vás práca ošetrovateľa a chcete sa stať členom tímu?

MEDI ADOS hľadá spolupracovníkov, ktorí sa chcú venovať práci v teréne, tam kde je to aktuálne potrebné (Bratislava a okolie). Ak máte potrebné vzdelanie a chuť pracovať, vyplňte formulár na kontaktnej stránke tu: KONTAKT

Mohlo by vás zaujímať: 

Stanka – tvorca konceptu privátnej lôžkovej starostlivosti

 

 

Podporte knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu v predpredaji. Ďakujem. Martina Valachová