Pohoda, klídek a …? Poslušne hlásim, že sa odpájam zo všetkých systémov. Vypínam aj lietadlový režim.

Pohoda, klídek a tabáčekPOHODA, KLÍDEK A TABÁČEK

Za mojich detských čias nám otec z práce, po návštevách maďarského RVHP partnera, nosil rôzne upomienkové darčeky. Medzi nimi trónil každý rok nástenný kalendár. A niektoré boli veru špeciálne. Obzvlášť dva. Jeden bol vedecko-technický s najnovšími televízormi (keďže išlo o televíznu fabriku) a jeden taký lyricko-umelecký s krásnymi koňmi vynárajúcimi sa z hmly.

Nuž ale, aby som nezabudla. Tie televízory a tie kone „dopĺňali“ maďarské slečny. Zaoblené a žiarivé ako tie minitesly (pozn. značka televízorov) a plnokrvné ako tie kone. A, navyše, hore aj dole bez. Mama zalomila rukami, ale kalendár nakoniec vždy visel na svojom prestížnom mieste v kuchyni. Veď do čoho by sa potom zapisovali všetky tie každodenné povinnosti. Všetky tie krížiky, guličky a značky, ktorých význam ani radšej nejdem rozvádzať.

Tieto externé pamäte sú totiž v každej dobe na nezaplatenie. Od tých našich papierových maďarských kalendárov až po tie dnešné Google kalendáre, prepojené od mobilov, cez počítače, tablety, hodinky, chladničky, práčky, vysávače až po obojky psov.

A vývoj ide ďalej.

Máme hlasové inteligentné asistentky. Tak napríklad taká Siri Applová, Alexa Amazonská alebo Cortana Microsoftová. Určite poznáte tieto slečny, ktoré neúnavne odpovedajú na otázky, vyhľadávajú, upozorňujú, posielajú maily, správy, plánujú schôdzky, informujú, vytvárajú bezpečné inteligentné domácnosti.

Stačí povedať, napríklad: „Hey, Siri!“ a asistentka je už „nažhavená“ na plnenie úloh.

Nedávno sme mali o týchto asistentkách diskusiu s kamarátkami. Jedna z nich má totiž už dlhšie na návšteve mamu. Všimla si, že mama stále počúvala nejakú arabskú hudbu. Bolo jej to čudné, a tak sa jej opýtala, čo to počúva.

„Ja neviem. Vždy, keď chcem počúvať hudbu, poviem telefónu Hey, Siri, HRAJ! A ona spustí vždy túto arabskú hudbu.“

Nuž, so slovenčinou u Siri nepochodíte. A „HRAJ“ je s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká superstar z Blízkeho východu.

Ale, pozor! Je tu Emma.

Ema má mamu, mama má Emu. Klasická veta zo šlabikára. Ale viete, kto je Emma s dvoma m dnes?

Emma je po slovensky a po česky hovoriaca asistentka. Je iba vo vývoji, naprogramovaná českým nadšencom. Je trochu jednoduchšia, zatiaľ nevie veľa vecí, ale ktovie, ako sa z púčika ruža rozvinie.

Našu online diskusiu s kamarátkami zachytil aj môj muž. Zapojil sa do diskusie a povedal: „Silvia je môj zápisník.“

Áno, som to, o čom píšem. Som Emma, Siri, Alexa…

Som univerzálna inteligentná asistentka, adaptabilná na všetky operačné systémy.

A som viac. Som výkonná inteligentná asistentka. Tak inteligentná, že aj zo zle formulovaných otázok, ba priam aj bez otázok, pochopím, čo chce. A nemusí na mňa hovoriť po anglicky, dokonca nemusí hovoriť vôbec.

„Hey, Siri, prečo ťa vytvorili?“

„Iba z jediného dôvodu, uľahčiť ti život a tiež pre zábavu. Zdá sa, že to sú dva dôvody .“

Vyzerá to tak, že Apple sa inšpiroval Bohom, ktorý stvoril Evu, aby Adamovi nebolo smutno. A keďže nebol konkrétnejší, Adamovia si to zaháňanie smútku vysvetľujú rôzne.

Teraz počujem tých Adamov: „Uľahčiť?! Zábavu?!

Možno sú tie Evy občas údernejšie a naliehavejšie, ako ich elektronické kolegyne. S nepredvídateľnými algoritmami. S akcelerátorom, multiplikátorom a niekedy aj torpédom. Občas vybuchne aj sopka.

Možno nevieme hneď pohotovo odpovedať, aká je derivácia kosínusu x, nevieme, ako sa povie ďakujem po mongolsky, ale vieme zaručene odpovedať na otázky: „Nevieš, kde mám mobil?“, „Nevidela si moje kľúče?!“, „Nevieš, kam som dal nabíjačku?“, „Nevieš, kde by som mohol mať peňaženku?“, „Nevieš, kde mám to…, no to…?“

„Áno, viem. Peňaženku máš na gauči pod dekou, keď si v nej hľadal občiansky. Občiansky máš na kuchynskej doske vedľa chladničky, keď si si nalieval víno. Mobil máš položený v chodbe na radiátore, keď si hľadal peňaženku, nabíjačku si si včera zabudol v práci a kľúče máš vo vrecku v teplákoch.“

„A nevieš, kde mám tepláky?“

Sme kalendáre, plánovače, organizéry, pripomienkovače, riešiteľky rovníc o všetkých neznámych.

Sme spoľahlivé, samodobíjacie, úsporné, vynaliezavé, neúnavné, predvídavé, pracujúce s intuíciou a šiestym ženským (ne)zmyslom. A tie zmyselné nezmysly nemá ani tá najinteligentnejšia umelá asistentka.

Raz sa niekto opýtal Siri:

„Hey, Siri, riadiš sa troma zákonmi robotiky?“

A čo na to odpovedala naša elektronická asistentka?

„Tak schválne, či si spomeniem… OK, myslím, že tie tri zákony sú:

  1. Upratuj si svoju izbu.
  2. Nebehaj s nožnicami.
  3. Vždy čakaj pol hodiny po jedle, než pôjdeš do vody.

Niečo o počúvaní ľudí a neubližovaní im. Ja nikdy nikomu neublížim.

Zabudla som na prvé tri, ale tu je štvrtý: Šikovný stroj musí najskôr zvážiť, čo je v daný okamih lepšie. Či vykonať danú úlohu, alebo nájsť nejakú cestu, ako sa jej vyhnúť.“

Milé Siri, Alexy, Cortany a ďalšie asistentky, začínam sa riadiť štvrtým zákonom robotiky. Ako šikovný „stroj“ som našla tú správnu cestu.

Poslušne hlásim, že sa odpájam zo všetkých systémov. Vypínam aj lietadlový režim.

„Vaša Siri je momentálne nedostupná, skúste to neskôr, prosím.“

Uľahčovať život? Tak si ho teda uľahčím. A myslím, že bude aj zábava.

Aspoň nachvíľku. Kým nezačne všade blikať EMERGENCY a nejaký krízový manažér ma zase zapojí.

Haló, nejsem doma
No je to fakt bída
Volané číslo vám neodpovídá

Volané číslo je opojené
A bude odpojené, žádný ne že ne

Polevím z vysokejch otáček
Pohoda, klídek a tabáček ……………

Silvia Grecová

#zivotologia

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať