fbpx
Podpora komunity a ľudí v núdzi 2021

V roku 2021 bude DOBRE možno aj vďaka tomu, že neostaneme hluchí a slepí.

Minulý rok nám ukázal, že všetko v živote môže byť úplne inak, ako sme boli zvyknutí. Ukázal a stále ukazuje, že v živote sa vám môže stať VŠETKO.

Veta v ŽIVOTE SA VÁM MÔŽE STAŤ VŠETKO odznela v jednom z prvých podcastov Talkslow od Márie Bernáthovej.

Dosť často spomenutú vetu používam a počas posledných mesiacov sa mi javí až signifikantná pre túto dobu. Snažím sa (aj vďaka posolstvu tejto vety) premýšľať, keď sa pristihnem, že idem niekoho posudzovať alebo odsudzovať. Skúste to niekedy. Nikdy nevieme, aké topánky si ráno obul človek, nad ktorým chceme vzniesť súd.

Platforma 40plus vznikla nielen ako miesto, kde majú ľudia nájsť informácie o možnostiach v oblasti kariéry, diskriminácie pri hľadaní práce, inšpirácie, ak sa rozhodnú, že začnú podnikať, prípadne miesto, kde sa inteligentne zabavia. 40plus je miesto, kde by sa mal vytvárať priestor na vzájomnú podporu.

Aby mohli rásť malé nápady do myšlienok, ktoré napokon pomôžu konkrétnemu človeku alebo komunite. Tak, aby sme vedeli ísť plece pri pleci a aby sme si vedeli robiť život krajším. A áno aj v ťažkých časoch.

Pozorujem okolie a vidím veľké rozdiely

Niektorí ľudia majú stabilnú prácu alebo sa im dokonca ich projekty rozrástli. Niektorí mali nastavené podnikanie na oblasti, ktoré už niekoľko mesiacov nefungujú a dochádzajú im zdroje aj trpezlivosť. Cítia sa zle. Štátna podpora nie každého zachytí a  už vôbec nie v objeme, ktorý by pomohol sanovať všetky straty.

Niektorí majú depresie a linky záchrany typu IPčko ťažko nestíhajú. Aj my sa v rámci obsahu snažíme byť podporou. Nedávno som robila podcast s psychologičkou Zuzkou Gažovou, ako prežiť túto dobu bez ujmy na zdraví. Ak ste nepočúvali, nájdete ho tu: LINK. Ak by rozhovor mohol pomôcť vašim priateľom, pošlite im link… Nikdy neviete…

Podeľte sa a podporte komunity a pomáhajúce projekty

Dnes ráno som sa rozhodla, že vyberiem tri projekty, ktoré si podľa mňa zaslúžia podporu. Možno vás to osloví a prispejete hneď na začiatku roka na dobrú vec.

SLAVKINE

Projekt Slavkine je nádherná myšlienka. Združuje ženy, ktoré dokážu upliesť ten najkvalitnejší sveter či čiapku, no pre ťažký zdravotný stav, tehotenstvo, vek alebo nadbytočnosť na trhu práce sa jednoducho nedokážu zamestnať. Aj také ženy stretla novinárka Slávka Dvořáková z Bratislavy počas svojej kariéry. Dnes niekoľko desiatok z nich zamestnáva v občianskom združení SLAVKINE, kde pletú a háčkujú kvalitné diela pod jej značkou SLAVKINE.

Potrebujete si vynoviť šatník? Potrebujete darček? Kliknite na SLAVKINE.

Rozhovor so Slávkou pripravila Monika Macháčková a priniesli sme ho pred pár mesiacmi tu… 

Rada by som, aby sa SLAVKINE,rozšírilo na celé Slovensko, najmä do regiónov a hladových dolín

OZ SÚČASŤ ŽIVOTA

Nájsť po strate partnera silu žiť ďalej je nesmierne ťažké. Dokázať v tejto situácii ešte rozdávať silu ďalším, je neuveriteľné. Beata Bobulová to dokázala. Založila združenie, ktorého poslaním je pomôcť ovdoveným ľuďom  zabezpečiť prácu a tak pomôcť zlepšovať ich existenčné podmienky.

Toto OZ má pomôcť vdovám a vdovcom v zlepšení ich kvality života.  Zo sekundy na sekundu sa zrazu stávajú samoživiteľmi a musia sa postarať o rodinu – teda deti.

Mnohé nedostanú ani vdovský príspevok, lebo boli „len ich partnerkami/partnermi“. A medzi nami, ani so sirotským to nie je až taká výhra. Dieťa, ktorého rodič je zosnulý, má nárok na sirotský dôchodok. Ten je 40 percent z toho, na čo by mal nárok rodič v momente úmrtia, ak by sa stal plne invalidným.

Podmienkou sú odpracované roky a suma odvedených peňazí do Sociálnej poisťovne počas života rodiča. Teda v extrémnom prípade aj NIČ, lebo nesplní podmienku minimálneho počtu odpracovaných rokov.

Podporiť ľudí môžete tak, že si kúpite produkty, ktoré predávajú prostredníctvom sociálneho podniku: LINK

Nájdete tu aj SETY pre materské škôlky. Pošlite informáciu do škôlky, kam chodia vaše deti.

Rozhovor s Beatou robila pre nás Eva Staroňová a môžete ho nájsť tu:

Nájsť po strate partnera silu žiť ďalej

Individuálny príbeh, ktorý ma chytil za srdce

V živote sa vám môže stať všetko. Takto som začala tento článok. Keď som mala 13 rokov, moja mama dostala mozgovú príhodu. Zrazu sa všetko otočilo hore nohami. Z pubertiačky som sa stala (aj) náhradnou mamou. To ma zocelilo a aj vďaka tomu som sa v detstve naučila mnohým veciam, ktoré sa normálne 13 ročné baby nezaujímajú. (Píšem o tom aj v mojej knihe, Kam miznú vaše peniaze, ktorá ma za úlohu okrem iného naučiť Slovákov lepšie hospodáriť).

Preto ma veľmi zasiahlo, keď som si všimla, že JEDNA Z NÁS – Kvetka – baba veselá a spontánna si prešla tesne pred Vianocami podobnou skúškou ako moja mama. Dostala mozgovú príhodu. Našťastie je z najhoršieho vonku a rozhodla sa, že pomôže ľuďom svojou knihou. Práve prebieha zbierka a keď môžete, budem rada, ak ju podporíte. Chýba už len tretina peňazí. LINK

S Kvetkou som robila rozhovor tu:

Myslela som, že mám koronu. Bola to mozgová porážka.

Priatelia. Začal sa rok 2021. Tak dlho sme naň čakali.

Bude to rok ďalších skúšok – bude najmä o podpore a spájaní, aj keď to na internetoch často vyzerá naopak. Každý deň si môžeme nájsť niečo pekné. Niečo, čo nám pomôže prežiť ťažké časy a v momente, keď bude DOBRE… bude DOBRE možno aj vďaka tomu, že sme neostali hluchí a slepí.

Ak sa vám myšlienka vzájomnej podpory páči, podeľte sa o tento text zdieľaním. Najlepšie sa to šíri na FB. https://www.facebook.com/40plus.sk/posts/1357043257962563

A ak môžete, tak podporte jeden z projektov (každý si vyberte to svoje).

Krásne dni

Martina Valachová

Podporte knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu v predpredaji. Ďakujem. Martina Valachová