fbpx
Poctivá práca už nie je cool. Bezcitných ľudí pribúda!

Poctivá práca už nie je cool. Bezcitných ľudí pribúda!

Sme pod neustálym tlakom vecí, ktoré tu predtým neboli, náš organizmus na to nie je pripravený a veľmi narastá počet duševných porúch medzi deťmi i dospelými, tvrdí prvý profesor lekárskej psychológie v Česku Radek Ptáček.

Poctivá práca už nie je cool.

Doba je podľa neho zameraná na výkon a to si berie svoju daň v zmene správania ľudí. Prieskumy podľa profesora Ptáčka ukazujú, že pribúda najmä prejavov bezcitnosti. Práca a sústredenie na výkon. Ten je dôležitejší, ako pestovanie vzťahov s najbližšími.

V rodinách tak následne dochádza k zanedbávaniu detí, ktoré si väčšina ľudí odmieta pripustiť. Nejde totiž o nič, čo by bolo vidieť na prvý pohľad.

Pod pojmom zanedbané dieťa si zväčša predstavíme dieťa zo sociálne slabšej rodiny.

Ale koľko detí z takzvaných „lepších rodín“ je dnes zanedbaných?

Pod pojmom zanedbané sa myslí napríklad obézne dieťa. Veľa detí potm vďaka obezite trpí diabetom druhého stupňa.

Zanedbané môže byť aj dieťa, ktoré je rodičmi tlačené do množstva aktivít. Niektoré deti majú aj 5 krúžkov – neostáva im žiadny čas na „skúmanie.“ Na „ničnerobenie.“ Sú teda emočne zanedbané.

  • Prečo je potrebné, aby sa deti nudili?
  • Ako nájsť hranicu medzi rozmaznávaním a nezáujmom?
  • A je vhodné deťom zakazovať sociálne siete?

Pribúdajú depresie medzi deťmi i dospelými. Psychika človeka chvíľu dokáže vzdorovať tlaku a stresu, ale dlhodobo nie je možné to udržať. Nie sme na to pripravení.

Toto sú iba krátke úseky z rozhovoru, ktorý pripravil portál info.cz. Pozrite alebo vypočujte si ho celý. Vedie k hlbokému zamysleniu vo viacerých rovinách.