fbpx

Počet skialpinistov, ktorí sa chcú vyhnúť preplneným zjazdovkám, pribúda. Ako vybrať skialpové lyže?

Ako vybrať vhodné skialpové lyže
Obr.1

Skialpinizmus pre začiatočníkov: Ako vybrať vhodné skialpové lyže?

Počet skialpinistov, ktorí sa chcú vyhnúť preplneným zjazdovkám, dlhému čakaniu v rade na lanovky a vychutnať si krásy zasneženej prírody v neprebádanom teréne z roka na rok stúpa. Ako si vybrať správne skialpové lyže, ktoré zabezpečia maximálny zážitok z tohto zimného športu? Ako vybrať vhodné skialpové lyže?

Nie je skialp ako skialp

Skialpinizmus môže mať niekoľko podôb, ktoré majú vplyv aj na samotný výber lyži. Predtým, ako sa teda rozhodnete bezhlavo vybehnúť do obchodu a kúpiť si nové alebo rovnako kvalitné bazárové lyže, položte si otázku, aký typ skialpinizmu chcete robiť.

Rozlišujeme 3 základné formy:

Freeride – jazda v nedotknutom teréne po čerstvo napadnutom prašane či zľadovatenom povrchu, ktorá si vyžaduje ťažšie a širšie lyže.

Pretekársky skialp – táto forma sa zameriava hlavne na výkon, teda rýchlosť výstupu do kopca. Vhodná je pre pokročilých lyžiarov. Lyže sú navrhnuté tak, aby zabezpečili čo najjednoduchší výstup, no pri zjazde zázraky nečakajte.

Skitouring – ideálny pre začiatočníkov, ale aj skúsených lyžiarov, ktorí si chcú užiť pohyb v nenáročnom teréne. Lyže vám poskytnú dostatočný komfort v oboch smeroch – pri chôdzi do kopca aj zjazde.

Dĺžka lyží

Všeobecné pravidlo hovorí, že ideálnu dĺžku lyží dostanete, keď od svojej výšky odpočítate 10 centimetrov. Pri výbere skialpových lyží však výška lyžiara nie je tým najpodstatnejším faktorom. V tomto prípade zaváži skôr spomínaná forma lyžovania a terén.

Platí, tiež, že čím agresívnejšia forma lyžovania, tým dlhšie lyže si môžete zvoliť (napr. freeride). Dajte si však pozor, aby dĺžka lyží nepresiahla výšku tela o viac ako 10 cm. Na druhej strane, ak sa orientuje na výšľap, vyberte si kratšie lyže – siahajúce do výšky brady, ktoré zabezpečia lepšiu manévrovateľnosť.

Skitouring lyže – vaša výška mínus 10 cm

Freeride lyže – vaša výška plus 5 – 10 cm

Pretekárske lyže – výška postavy mínus 10 – 15 cm

Ako vybrať vhodné skialpové lyže
Obr. 2

Hmotnosť lyží

Hmotnosť lyží je pri jednotlivých formách skialpinizmu individuálna. Čím ľahšie lyže, tým jednoduchšie a rýchlejšie sa vám bude aktivita vykonávať. Najdôležitejšiu rolu hrá hmotnosť lyží pri pretekárskom skialpe, kedy sa každý dodatočný gram počíta. Častokrát sa v tomto prípade používa odľahčená karbónová konštrukcia, ktorá si poradí aj s neupraveným horským terénom. Obecne sa hmotnosť jednej lyže pohybuje na úrovni:

Skitouring lyže: do 1 300

Freeride lyže:  1 300 až 1 700 gramov

Pretekárske lyže: 650 až  800 gramov

Šírka lyží

Šírka lyže pod topánkou, resp. šírka skĺznice je kľúčovým faktorom určujúcim vztlak – teda to, ako veľmi sa bude lyža v hlbokom snehu “nadnášať” alebo “potápať”. Čím širšia skĺznica, tým lepší vztlak a zároveň lepšia ovládateľnosť a stabilita na čerstvom prašane. Najširším typom sú z pochopiteľného dôvodu teda freeride lyže.

Skitouring lyže: 80 až 95 mm

Freeride lyže: 95 a viac mm

Pretekárske lyže: 60 až 80 mm

Ako vybrať lyžiarky

Neodmysliteľnou súčasťou skialpovej výbavy sú lyžiarky. Pre skialpinizmus ide o špeciálne navrhnuté topánky, ktoré poskytnú dostatočné pohodlie a voľnosť pri chôdzi a na druhej strane budú pevnou oporou pri zjazde.

Čo je mondopoint (MP)?

Označenie MP využíva v súvislosti s lyžiarkami takmer každá značka. Ide o systém číslovania v milimetroch, ktorý udáva reálnu veľkosť vnútornej papuče.

Na internete nájdete množstvo prehľadných tabuliek mondopoint veľkostí, vypočítať si ju však dokážete aj sami. Stačí ak poznáte dĺžku svojho chodidla (v mm), ku ktorej pripočítate 10 milimetrov. Napr. ak je dĺžka vášho chodidla 255 mm, MP bude 255 (EU veľkosť 40).

Predtým, ako sa vyberiete do terénu, nezabudnite si poriadne skontrolovať výbavu. Od základných lyžiarskych pomôcok, cez bezpečnostné vybavenie (prilba, lekárnička) až po lyžiarske oblečenie (3 vrstvy oblečenia, športové rukavice atď).

Zdroj obrázku 1: gorillaimages / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: Oleksii Marusyk / Shutterstock.com

-Infoservis-

Mohlo by vás zaujímať