Mať po štyridsiatke je fajn. Mnohé veci sú nám už jasné. Vieme čo od života chceme. Aj deti začínajú odrastať. Vzniká nám nový priestor na naše vlastné bytie a žitie. V tomto veku naši rodičia idú často do dôchodku, alebo už na dôchodku sú. Z maximálnej vyťaženosti prichádzajú do obdobia, kedy majú viac času. Dosť často sa stáva, že po pár rokoch na dôchodku začnú chradnúť. Nemusí to byť chorobami. Často postrádajú pocit potrebnosti. Často nemajú sociálne kontakty. Ak sa však o rodičov chceme postarať a túžime potom, aby jeseň svojho života trávili v psychickej a fyzickej pohode, existujú riešenia. Môžeme ich inšpirovať napríklad začlenením sa do rôznych združení a spolkov. Jedným z nich je aj združenie Seniori v pohybe. O dôvodoch založenia tejto organizácie, o možnostiach využívania služieb, alebo participácii na podujatiach sme sa rozprávali s Evkou Soldánovou a Silviou Valovičovou.
Čo vás viedlo k založeniu OZ Seniori v pohybe?
Aj napriek tomu, že v Bratislave je bohatá ponuka aktivít pre seniorov, rozhodli sme sa ju ešte rozšíriť a to najmä o aktivity spojené s pohybom. Tieto tvoria akúsi alternatívu a doplnok k vzdelávacím kurzom pre seniorov, ktoré sú momentálne veľmi obľúbené. Zameriavame sa na turistiku a výlety v rámci mesta a okolia, nordic walking, netradičné žonglovanie so šatkami, koordinačné cvičenia a tréningy pamäti.
Našou víziou je priniesť pre seniorov, bez obmedzenia príslušnosti k určitej mestskej časti, spektrum športových aktivít, ktoré sú pre nich vhodné a rovnako do budúcnosti vytvoriť informačnú platformu, kde by mohli seniori nájsť informácie o športových podujatiach, do ktorých by sa mohli zapojiť.
Dnes viac ako inokedy sa skloňuje, že pohyb je kľúčom k zdravému životnému štýlu v každom veku a veríme, že každý si napríklad aj u nás bude môcť nájsť tú svoju aktivitu, vďaka ktorej sa bude cítiť fyzicky a psychicky lepšie. Čo mu umožní prežiť ďalšiu etapu svojho života kvalitne a zmysluplne.
Aká veková kategória ľudí sa ku vám najčastejšie pridáva?
Spektrum je naozaj široké. Niektorí z našich seniorov ešte pracujú, sú vo veku tesne pred alebo po 60tke a na niektoré aktivity nám chodia aj akční osemdesiatnici. Treba ale podotknúť, že drvivú väčšinu tvoria ženy.
Ktoré vaše aktivity sú najobľúbenejšie?
Každý má rád určitý typ aktivít. Rodení turisti sa tešia z vychádzok. Keď s nimi chodíme na niekoľko hodinové trasy do Karpát, často sme to práve my, kto nevládze, alebo kto je schopný zablúdiť. Vidíme, že seniori, ktorí sa venujú turistike a pohybu majú nielen prechodené cesty a chodníčky, ale vďaka tomu, že veľa chodia pešo, majú kondíciu, ktorú im môže závidieť človek aj o niekoľko desiatok rokov mladší. Na druhej strane nemajú parťákov, alebo sa neodvážia ísť na niekoľko hodinové túry sami, čo je celkom prirodzené, a preto sa radi pridajú, keď ideme viacerí a okrem nachodených kilometrov sa môžeme potešiť aj z nových priateľstiev.
Samozrejme obľúbené sú aj ostatné aktivity či už nordic walking, ktorý vyzerá na prvý pohľad ako mierna vychádzka, ale ak ho robíte správne precvičíte dokonale celé telo. Preto je aj veľmi dôležité, aby sa robil správne s rozohriatím na úvod a uvoľnením na záver. Aj my sami sa v tejto oblasti snažíme neustále vzdelávať, aby sme vedeli naučiť našich seniorov správnu techniku.
Kurzy žonglovania a koordinačných cvičení, ktorých základom sú cvičenia, ktoré využívajú asymetrické pohyby sú takpovediac naším unikátnym kurzom, pretože nevieme o nikom, kto by sa im v Bratislave alebo na Slovensku venoval.
Pritom sú úplne úžasným nástrojom, ako naštartovať svoj mozog a pamäť. Precvičujete si pri nich niekoľko kognitívnych funkcií súčasne, či už sa jedná o pohotovosť, priestorovú orientáciu či koncentráciu, s ktorou majú ľudia často problémy. Zároveň sú cvičenia zamerané na zdokonalenie koncentrácie mozgu na koordináciu pohybov, koordináciu pravej a ľavej mozgovej hemisféry a celkové uvoľnenie tela.
Pri cvikoch na žonglovanie sme sa inšpirovali žonglovaním s loptičkami, ktoré ale pre seniorov nie sú vhodné. Prispôsobili sme ho teda šatkám, ktoré sú oveľa pomalšie a majú väčšiu plochu, čo oceňujeme najmä pri ich chytaní. Niektoré cvičenia tvoríme priamo na hodine so seniormi.
A ak si ešte stále neviete predstaviť, čo sa skrýva pod druhou časťou stále viac obľúbených kurzov koordinačných cvičení, posaďte sa na stoličku a skúste svojou pravou rukou točiť a robiť kruhy v smere hodinových ručičiek a zároveň svojou pravou nohou súčasne točiť a robiť kruhy v protismere.
Výsledkom takýchto cvičení je zlepšenie pamäti, koncentrácie pozornosti, koordinačných schopností, fyzickej aj psychickej kondície, pocit zo zvládnutia zložitejších cvičení, zníženie stresu a samozrejmosťou sú už spomínané priateľstvá.
Musíme povedať, že nás často prekvapí ako je naše telo o ktorom si myslíme, že ho dokonale poznáme absolútne nekoordinované.
Tréningy pamäti sú kapitola sama o sebe. Aj keď pri nich nejde o pohyb ako taký, zaradili sme ich do našej ponuky, keďže pohnúť našou pamäťou a vydolovať z nej to čo práve potrebujeme, býva občas náročnejšie ako vybehnúť na kopec.
A aj keď už klasik trochu škodoradostne povedal, že šťastný je ten, kto má dobré zdravie a zlú pamäť. Snažíme sa vyvracať mýtus, že kurzy, kde sa pamäť trénuje sú pre ľudí, ktorí s ňou už menšie alebo väčšie problémy majú. Tak ako mnohí z nás zaradili do svojho života cvičenie svojho tela, rovnako by sa mali starať aj o svoju pamäť. Vždy nás fascinuje úloha, kedy si skúšame zapamätať viac ako 50 či 60 položiek nákupného zoznamu, ktoré majú seniori napísať potom za domácu úlohu a keď sa po týždni stretneme, pyšne mi oznámia, že si zapamätali viac ako 90%. Aj preto to robíme, pre ten pocit, že občas máme dojem, že sme urobili spolu s nimi malé kúzlo.
Túto jar sme sa rozhodli ešte okrem pravidelných aktivít pridať aj jedinečný pohybový víkendový pobyt v Harmónii. Je určený pre seniorov, ktorí sa chcú naučiť nové cvičenia, milujú pohyb, poprípade nemajú čas sa venovať pohybu a tento víkend by ich mohol motivovať k zmene.
Pripravili sme naozaj zaujímavý program zameraný práve na seniorov, kde budeme cvičiť jógu, trénovať pamäť, či objavíme okolitú prírodu na nordic walkingu. Budeme radi ak sa aj takéto víkendovky stanú tradíciou.
Stáva sa vám, že vás nakontaktujú deti rodičov a snažia sa dať svojej mame či otcovi nové podnety do života?
To, čo môžeme my mladí urobiť pre našich rodičov a starých rodičov, je jednoducho s nimi tráviť viac času. V rozhovoroch, na prechádzkach, obyčajným každodenným telefonátom ako sa majú. Ísť s nimi na večeru, zobrať ich do svojej roboty. Ak ich necháte vstúpiť do vášho života, tie podnety prídu samé.
Nie vždy je totiž najšťastnejším riešením ak deti organizujú rodičom, alebo starým rodičom voľný čas priamo kupovaním kurzov alebo vecí na vyplnenie voľného času, o ktoré potom rodičia alebo starí rodičia nejavia záujem. Rozčarovaná je jedna strana z toho, že sa snaží urobiť pekný program a aj druhá strana z toho, že sú do niečoho tlačení. Tým nechceme povedať, že netreba prinášať nové podnety. Ideálne je rodičom predostrieť možnosti, informovať ich a rozhodnutie nechať na nich. Alebo im navrhnúť spoločný výlet aj v rámci našich aktivít Seniori v pohybe a na základe pekných zážitkov a nových kontaktov sa napokon rodič pričlení sám aj do budúcna.
Okrem pohybu získajú seniori aj sociálne kontakty. Vnímate, že ľudia potom pookrejú?
Minule sme si na jednom seminári v Prahe vypočuli prednášku od starého pána doktora o tom, ako úspešne starnúť. Povedal, že na to aby človek mal krásnu starobu úplne stačia dve veci. Tou prvou je pohyb a tou druhou sú sociálne kontakty, stretávanie sa s ľuďmi.
Veríme, že je to pravda a presne o to sa snažíme aj my v našom občianskom združení. Zvýšiť kvalitu života našich seniorov prostredníctvom pohybu, stretávania sa navzájom, vytváraním nových priateľstiev.
Podelíte sa s nami o vtipnú príhodu? Sú také?
Keď sme chodili do domova seniorov robiť tréningy pamäti, jedna seniorka po osemdesiatke, ktorá už bola na vozíčku ma poprosila, či by si s nami mohla hádzať loptu, lebo sa potrebuje hýbať. Tak sme každý týždeň trávili v takej malej spoločenskej miestnosti a hrali volejbal. Snažili sme sa vždy nahrať čo najpresnejšiu a najpomalšiu prihrávku a ona z celej sily vždy smečovala naspäť. Ruky mala silné z pohybu na vozíčku, boli to naozaj silné údery a miestnosť bola malá, nie vždy sme mali kam uskočiť. Vždy sme sa na tom veľmi nasmiali ako tam poskakujeme.
Čo vám osobne tieto aktivity a spolupráca so seniormi dávajú?
Každý deň sa presviedčame o tom, aký úžasný potenciál je v našich senioroch. Nielen, že každý z nich je expertom v oblasti, ktorej sa celý život venoval a môžete tak získať odborné vedomosti z najrozličnejších oblastí. Ale zároveň môžete nájsť odpovede na otázky obyčajného života, či už sa týka výchovy, vzťahov, životnej rovnováhy. Lebo nech si kto chce, čo chce hovorí, svet sa síce mení obrovskou rýchlosťou, ale hodnoty zostávajú rovnaké a práve seniori vás ich môžu naučiť lepšie ako ktokoľvek iný. Stačí sa len spýtať.
Zároveň si vypočujete rôzne životné osudy s ktorými sa museli vysporiadať od fyzických handicapov, naozaj ťažkej práce až po samotu. Paradoxne, čím sú ľudia starší, tím sú aj otvorenejší a úprimnejší. Potom si vždy nezabudneme povedať, ako sa máme dobre.
A v neposlednom rade nás teší výmena energie, ktorú cítime na našich aktivitách, ako sa navzájom tešíme zo svojej spoločnosti. Aj preto vieme, že takéto medzigeneračné projekty majú zmysel.
Rozhovor pripravila: Martina Valachová
Viac informácií o O.Z. Seniori v pohybe nájdete na FB, alebo na INSTAGRAME