Po mozgovom infarkte trpí 80% pacientov na zlomenú dušu. Ja maľujem – ucho si pri tom ale neodrežem…

Po mozgovom infarkte trpí 80% pacientov na zlomenú dušuPo mozgovom infarkte trpí 80% pacientov na zlomenú dušu

Ani v najfarebnejšom sne mi nenapadlo, že mi bude takto pomáhať umenie. Nóó, troška preháňam, ale je to vraj súčasť mojej diagnózy.

Po mozgovom infarkte, teda po NCMP, 80 percent pacientov trpí na zlomenú dušu.

Toto je krajšie nazvané, ako duševná porucha alebo depresia. Napriek tomu, že túto chorobu nevidno. Mám zdravé nohy, ruky, len… niekedy ani liečba nezabráni horším dňom. Vtedy to napriek zdravému telu bolí fyzicky. Vtedy je problém vôbec sa umyť, najesť a prejsť na toaletu, a dokonca dvihnúť telefón a rozprávať.

Po mozgovom infarkte trpí 80% pacientov na zlomenú dušu
Obraz Cocodrilo – 69€

Našla som farebnú cestu, dávam svoje pocity do obrazov.

Viem, ako vyzerá slnko, obloha, tak si ich sťahujem na plátno. Vtedy nevnímam nič iné. Áno, ako šialenec lejem farby a fascinuje ma vznikajúca nálada na obraze. Maľujem v tielku zafúľanom od všetkých oranžových, jantárových, tmavomodrých ako noc. S vyplazeným jazykom ako prváčik píšuci veľké písané Á. Aby bolo najkrajšie a aby moje obrazy potešili aj ostatných.

Ucho si pri tom ale neodrežem.

Maximálne, ak si nevšimnem, odchádzam s farbou nalepenou na stehne alebo lakti medzi ľudí. A to ma netrápi. A čo som tým chcela povedať? Asi aj mudrovať, edukovať, nesúdiť. Telo je obal a ak sa vám občas zdá, že neporušený obal zaručuje mámivý obsah a, naopak, porušený obal zaručuje poškodený obsah, ste na omyle, ako som bola voľakedy aj ja.

Začínajúci deň – 69€

Stačí začať vnímať, pozorne načúvať a akceptovať.

Inakosť.

Kvetka Venerková – Qwetinka

Kvetkine obrazy si môžete kúpiť pre seba alebo ako darček tu: https://hendikup.sk/vyrobca/qwetinka/

Pomôžete tak nielen kvetke, ale aj aktivitám združenia HENDIKUP. Ak sa vám tvorba páči – pošlite informáciu ďalej. Stačí zdieľať na vašich sociálnych sieťach alebo poslať ako avízo do mailu.  V mene kvetky ďakujem…

Pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať