Vyzerá, že fajčí, ale ona sa lieči. Mirka prichádza s prevratnou novinkou priamej inhalácie olejov…

Mirka prichádza s prevratnou novinkou priamej inhalácie olejov. Čo je to inhalačná palička?

Máte po 40-ke? A čo? Zmenilo sa niečo? Často píšeme na tému krízy (partnerskej, pracovnej…) a tiež o ambíciách ľudí, ktorí chcú začať meniť veci v živote. Začať ich robiť inak. Takto sa k 40-ke dopracovala aj Mirka Števková a šokovala svojím rozhodnutím. Začala fajčiť a pozýva aj vás?! Nie nebojte sa. Vyzerá, že fajčí, ale ona sa lieči. Mirka prichádza s prevratnou novinkou priamej inhalácie olejov…

Mirka, tento rozhovor bude trochu netradičný. Takže, ty si začala fajčiť a pozývaš aj ostatných? Nesedí mi to k tebe…

(Smiech) Ja sa venujem arómoterapii. Je to moje hobby, ale zároveň aj podnikateľský zámer. Robím to v podstate roky. Tí, ktorí ma poznajú, tak vedia…

No a keď som jedného zimného minuloročného dňa len tak scrollovala po internete, našla som niečo, čo mi ťuklo do oka. Našla som niečo, čo sa volá inhalačná palička. Zaujalo ma to a začala som to študovať ďalej (stovky, ak nie tisícky štúdií sú popísaných, potvrdených, odhalených a niektorých utajovaných) ohľadom nielen samotnej arómoterapie, sily bylín a pod. Úprimne, neprekvapuje ma to, ale zároveň som sklamaná, že ľudia začnú prijímať akože alternatívy (lebo ich tak niekto označil), až keď „ostatné zlyhá“, s takým pomyselným alebo aj reálnym prevrátením očí a zadržaním smiechu.

Nuž ale, ako sa hovorí, vlastná skúsenosť je stále neprenosná. Zbieram a študujem nielen nové, ale aj staré knihy a spisy k tejto téme, a tak, ruka v ruke, ruka v niečom, a už to bolo.

Takže, poďme odznova. Inhaluješ alebo fajčíš? Čo je to inhalačná palička?

No tak dobre. Inhalujem, aj keď sa to podobá skôr fajčeniu. Inhalačná palička z ďalekého zámoria, po strastiplnej asi 2-mesačnej ceste (asi išla plachetnicou…), dorazila do mojich rúk a bola som nadšená. Odvtedy som začala chodiť nielen po byte, ale aj po vonku s drievkom zaveseným na ústach sťaby dedko s fajkou (tou drevenou… aby bolo jasné ).

Čo je to inhalačná palička na inhalovanie olejov

Takže objednala si si niečo, čo ti ťuklo do oka a bola to láska na prvý „šluk“?

Áno, tak dajako to bolo. A potom sa zrodil nápad. Keďže inovatívny a kreatívny duch a dych sa v našej rodine nezaprie, tak v lete sa môj manžel Gabriel vrhol do nákresov, prototypov, hľadania stolára, šičky, webky… veď čo by sme ležali na Zlatých Pieskoch len tak?

Potom prišla jeseň a vtedy uzrel svetlo sveta môj WOI alias Wooden Oil Inhalor. A nielen taký obyčajný. Z bukového slovenského dreva, ručne točeného v Kokave nad Rimavicou (áno, aj také miesto je u nás ), v praktickej unisex taštičke z voskovanej prírodnej bavlny pre pohodlné a bezpečné nosenie.

Možno ste ani nevedeli, že bukové drevo je veľmi kvalitné, odolné a vlastne celý strom sa používal sám o sebe a jeho rôzne časti nielen v nábytkárstve, ale aj liečiteľstve. Buky prekypujú silou a už len nosenie bukového dreva ako talizmanu môže mať zaujímavý účinok. Zo starého herbára sa napríklad dozvedáme, že: Bukové listy a kôra mladých vetvičiek bývali používané na schladenie horúcej hlavy, pri horúčkach a na podporu bytosti, žuvanie čerstvých listov pomáha hojiť afty a celkovo ústnu dutinu či bolesti hlavy. Bukvicová voda reumu suší, bolesti, hluchotu a mrzutosť zaháňa.

Čo je to inhalačná palička na inhalovanie olejov
Inhalačná palička na inhalovanie olejov

Takže, ktovie, už i samotná palička bude mať sťaby zázračný účinok (ak si, samozrejme, pripustíme aj túto možnosť).

Celá výroba prebieha na Slovensku. Veľmi ma baví aj logo, ktoré nádherne zosobňuje a odhaľuje, o čom to vlastne celé je. Vyrobila ho šikovná grafička v jednom našom inom projekte, ktorý zastrešujeme už viac ako 10 rokov: www.jaspravim.sk. Má to svoje výhody (smiech). Taštičky tiež nie sú z Číny, ale vyrobené v Bratislave. Pre mňa je dôležité čo najviac (ak môžem) uzatvárať tzv. kruhy a pomáhať a podporovať lokálnu, našu geografickú komunitu čo najviac. Aj keď je to častokrát oveľa náročnejšie a niekedy aj nákladnejšie.

Ako to celé funguje?

Set WOI obsahuje samotný drevený inhalátor, taštičku pre bezpečné a pohodlné nosenie, priečinky na umiestnenie mini esenciálnych olejov, náhradné filtre na esenciálny olej a inštrukcie na použitie. Postup využitia je veľmi jednoduchý. Na priložený filter paličky kvapnete 1-2 kvapky esenciálneho oleja, zasuniete filter do vnútra, vložíte do úst a inhalujete (teda hlboký nádych ústami a výdych nosom). Opakujete podľa potreby.

Neviem, prečo sa v súčasnej dobe a súčasnej situácii nevenuje vôbec pozornosť DYCHU. Ale možno to bude tým, že aj autor knihy DYCH, James Nestor, bol vydavateľom pôvodne vysmiaty pre zámer napísať knihu s názvom DYCH, ktorý sa nakoniec stal bestsellerom (odporúčam prečítať, len tak mimochodom).

Možno je vhodné spomenúť, že nie je esenciálny olej ako esenciálny olej a na priložený filter kvapnite iba oleje, o ktorých VIETE, že sú NAOZAJ čisté a ničím neriedené. Zabudnite na olej s názvom „čaro Vianoc zo supermarketov“ a overte si kvalitu, ako najlepšie viete!

Ja rada používam napr. zmes EO ONGUARD v rámci prevencie a čistých dýchacích ciest, esenciálny EO COPAIBA pri nervovom vyčerpaní alebo len tak, kvapku EO Citrón či EO Divoký pomaranč pre dobrú náladu.

Idú Vianoce. Dáme našim čitateľom aj promo kód?

Pravdaže, a môžeme dať rovno aj DVA. Ak potrebujete pomôcť s DYCHOM, tak môžete kliknúť na www.woi.sk a zadať zľavový kód „vianoce21“, kde vám pribalíme, okrem 20 % zľavy, aj darček k nákupu. A ak potrebujete pomôcť napríklad s logom, grafikou, prekladom, webkou, textami, tak môžete kliknúť na www.jaspravim.sk a v pokladni zadať zľavový kód „10rokov“.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Mohlo by vás zaujímať