fbpx

Čo nás čaká od pondelka, ak zostanete bez testu na Covid 19?

Plošné testovanie na Covid 19 Slovensko

Plošné testovanie na Covid 19 Slovensko
Plošné testovanie na Covid 19 Slovensko – ilustračná foto Pixabay

Internetom sa šíria výzvy, aby sa zdravotníci hlásili a pomohli v najväčšom logistickom projekte od čias druhej svetovej vojny. Znie to neuveriteľne, ale podľa posledných informácií bude možné otestovať asi iba polovicu národa. Čo bude od pondelka s ľuďmi, ktorí nebudú mať test?

Beznádej, nervozita a hnev

Ľudia čoraz viac strácajú nervy, pretože ak by sa aj chceli zúčastniť testovania, vyzerá to tak, že na všetkých nevyjde rad. Akcia testovania je obrovská a nie je ľahké ju zorganizovať. A už vôbec nie takto narýchlo, keď dokonca riskujeme, že v sychravom počasí mnohí z tých, ktorí nemajú až tak dobrú imunitu ostanú stáť v rade možno aj hodinu dve. Počasie a organizácia nepraje ani testovaniu v stanoch a hrozí, že sa ľudia môžu naozaj nakaziť.

Napriek tomu sa ľudia testovať chcú, pretože stále platí, že s negatívnym testom budú od pondelka ako tak slobodní.

Ľudia potrebujú chodiť za prácou a do obchodov. Ak test nebudú mať, nemôžu ísť do práce a zároveň strácajú nárok na PN-ku. Znie to ako začarovaný kruh? Je to začarovaný kruh.

Plošné testovanie na Covid 19 Slovensko

Pred časom som písala na túto tému článok a bolo mi z mnohých strán povedané, že prečo šírim paniku. Nuž ona to nie je panika. Hneď vtedy som si totiž vypočítala, že ak má testovanie prebehnúť v miestach volieb, tak som zobrala do úvahy počet stanovísk, možnosť testovaných ľudí za hodinu/pracovisko, krát všetky pracoviská a hneď mi bolo jasné, že sa to nedá. Išlo by to vtedy, ak by sa do akcie zapojili aj firmy a testovanie by prebiehalo aspoň 4 dni. Tak by to možno zvládol aj zdravotnícky personál a zároveň by sa zabezpečila ochrana zdravia.

Prikladám preto nasledovné otázky a posielam ich na Ministerstvo Zdravotníctva. Verím, že tentokrát dostanem odpovede:

  1. Ako si môžu ľudia zabezpečiť presnú časenku na testovaní, aby zbytočne nestáli v rade?
  2. Čo sa stane, ak ľudia nebudú otestovaní VIS MAJOR* – teda chcú, ale nedostanú sa na rad? Na základe čoho budú potom doma v karanténe? Prosím si uviesť zákon, paragraf, vyhlášku alebo iný dokument, ktorý to upravuje.
  3. Dôležitá je aj informácia, čo sa stane, ak sa jeden člen rodiny stihne otestovať a ďalší člen rodiny sa nedostane na rad. Otestovaný bude negatívny. Budú musieť napriek tomu obaja skončiť v karanténe, pretože jeden z nich nemá test a ergo sa bude považovať za pozitívneho?

Dovoľujem si požiadať o odpovede na uvedené otázky a radi ich obratom zverejníme v našom magazíne.

S úctou

Martina Valachová

*Vyššia moc (lat. vis maior) je zvláštna právna skutočnosť, spočívajúca v mimoriadnej, nepredvídateľnej, neodvrátiteľnej a nezavinenej udalosti, ktorá spôsobí škodu. Môže ju predstavovať neovplyvniteľné štátne nariadenie, alebo prírodná udalosť.

Medzitým vzniká iniciatíva SOM V RADE, ktorá môže pomôcť

Som v rade a chcem pomôcť

Už túto sobotu a nedeľu sa postavíme do radu ku odberovým miestam. Aby sme spoločne obmedzili počet ľudí čakajúcich zároveň, informujme sa, koľko ľudí aktuálne čaká pred odberovým miestom. Čas, ktorý by sme strávili vonku v skupine ľudí čakaním možno v nepriaznivom počasí, budeme môcť stráviť v pohodlí domova.

Čo je k tomu potrebné?

Stačí, aby ste mali mobilné pripojenie a pri príchode na odberové miesto zadali na túto stránku počet ľudí, ktorí čakajú v rade na danom odberovom mieste. Pre Vás je to otázka niekoľkých sekúnd, iným to môže ušetriť desiatky minúť až hodín.

viac informácií nájdete tu: https://www.somvrade.sk/

Podporte knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu v predpredaji. Ďakujem. Martina Valachová