Plávanie je zdravé: Naučte sa správne plávať v dospelosti

Ako sa naučiť plávať ako dospelý, je jednou z otázok, ktoré nám stále nedajú spať.
 

Mnohí ľudia nemali príležitosť naučiť sa plávať ako deti. Často môžeme vidieť, ako plávajú prsia, s hlavou hore – nad hladinou. Z toho potom vyplývajú bolesti krčnej chrbtice. Mnohí dospelí by chceli vedieť správne plávať, ale keď sú dospelí, prídu výčitky a pochybnosti, či to nie je neskoro. 

Hoci je ľahšie naučiť sa správne plávať v detstve, nevadí. Učebný proces u dospelých je iný, pretože sa budete musieť naučiť preniesť svoje motorické zručnosti do vody a mnohokrát  budete bojovať proti zmene vodného prostredia. Ľubica Sabolová, ktorá sa venuje plávaniu detí i dospelých sa s nami podelila o informácie, ako sa prestať báť vody a naučiť sa správne plávať. Aj v dospelosti.

 

Dôležitá je ochota a vytrvalosť

Musím povedať, že s vytrvalosťou, oddanosťou a dobrým inštruktorom budete schopní preniesť potrebné zručnosti na dobrodružstvo učenia sa plávať. 

Prvá fáza je prispôsobiť sa vodnému prostrediu. Často sa môžete stretnúť so strachom z vody. Je potrebné prispôsobiť sa; pretože ak sa bojíme, strach

paralyzuje naše telo spôsobom stuhnutia svalstva a následne tým zabráni voľnému vznášaniu sa na vode.(FLOTACIÓN) 

Po skončení prvej fázy začneme s flotačnými zručnosťami a technikami dýchania, aby sme sa mohli sústrediť na presúvanie sa vo vode a ponáranie sa.

Plavecké techniky

Akonáhle sú tieto základné zručnosti zvládnuté, potom bude čas začať rôzne plavecké techniky a štýly. Plavecký štýl KRAUL môže napríklad trvať 4 až 6 mesiacov učenia, ak ste konzistentní a plávate aspoň dvakrát týždenne pod dohľadom trénera. Práve prostredníctvom hodín plávania môžete nielen rozvíjať rôzne štýly a učiť sa techniky, ale zvyšovať vzdialenosť a výkon vo vode.

 Ja aktuálne pôsobím ako inštruktorka plávania a vodného póla  v ŠKP Modrí Draci Košice – Staré MestoV klube  máme certifikovaný personál, ktorý vás môže viesť k zlepšeniu výsledkov, naši inštruktori sa špecializujú na výučbu plávania s technikou, ktorá zaručuje úspech, pretože každá lekcia je určená pre vás osobne. Nechajte svoje obavy bokom, pretože náš inštruktor vás sprevádza v tomto procese a rešpektuje vaše vlastné tempo.

 

Som presvedčená, že pre vás bude nezabudnuteľným zážitkom.

Ľubica Sabolová

Mohlo by vás zaujímať