MUDr. Dana Vavricová: Pitný režim je dôležitý. Môže vám ale pitie čistej vody v lete uškodiť?

Pitný režim v lete a koľko treba vypiťMôže vám pitie čistej vody v lete uškodiť? Pitný režim v lete a koľko treba vypiť…

Zo všetkých médií, obrazoviek a rádia počúvame počas letnej sezóny rady o tom, aký dôležitý je pitný režim. A, že je potrebné počas letných horúčav zvýšiť príjem vody. Viete, ako by mal vyzerať pitný režim v lete a koľko treba vypiť?

Všeobecné rady bývajú určite pravdivé a dobre mierené, ale niekedy sa zabúda povedať aj druhá polovica informácie. A to, že treba zvýšiť príjem soli!

Pitný režim a soľ? Naozaj?

Celý rok počúvame rady o tom, ako je zvýšený príjem soli škodlivý a vedie k zvýšeniu krvného tlaku a poškodzovaniu zdravia. Ako je to teda ?

Naše telo je ako motor. Na to, aby sme mohli fungovať, získavame energiu spaľovaním živín. A aj v našom tele, tak ako pri spaľovaní v akomkoľvek inom motore, vzniká odpadové teplo. Motor je potrebné chladiť…

Ľudské telo má dômyselne zriadené procesy „chladenia“, teda cesty, akými sa teplo odovzdáva do okolia. „ Žiteľné“ je len relatívne úzke rozmedzie teploty telesného jadra od 29- 42 stupňov Celzia. Preto je reakcia na výkyvy vonkajšej teploty a udržanie konštantnej teploty tela také dôležitá.  V priebehu roka –  na jar a na jeseň – si túto reakciu takmer nevšímame. V zime riešim,e naopak, zrýchlené ochladzovanie.  Leto a horúčavy sú však pre našu termoreguláciu výzvou.

Potenie ako prirodzená regulácia

Jediná cesta, ako zabezpečiť chladenie počas letných horúčav, kedy teplota okolia prekročí teplotu kože, čo je cca 33 stupňov Celzia, je POTENIE. Vtedy ostatné chladiace systémy prestávajú fungovať.

Znamená to, že potenie v horúčavách je dobré. Znamená to, že naše telo vie, čo robí a má chladenie pod kontrolou…

Ak sa táto regulácia poruší, dochádza k prehriatiu motora, teda prehriatiu nášho tela. Typickými príznakmi je únava, smäd, zvýšená psychická dráždivosť, tráviace ťažkosti, ako je pocit na zvracanie, nechutenstvo, závraty, bolesti hlavy. Slnečný alebo tepelný úpal je stav, kedy sa pri prehriatí už prejavujú príznaky zhoršeného fungovania jednotlivých systémov, výkyvy tlaku krvi, zrýchlená činnosť srdca a zrýchlené dýchanie…

V extrémnych prípadoch je kritickým poškodenie srdcovocievneho systému. Lekársku pomoc vyhľadajte určite, ak vaša telesná teplota je nad 39 stupňov a nedarí sa vám ju znížiť. Ďalej pri poruche vedomia – teda ak je niekto tak ospalý, že ho nedokážete zobudiť ani silným podnetom- krikom, uštipnutím, pri svalových kŕčoch, výrazných zmenách tlaku krvi alebo srdcového tepu.

Potenie v lete je dobré.

Potenie znamená stabilnú teplotu nášho tela. Potenie vzniká odparovaním tekutiny na povrchu tela. Potrebná je chladiaca plocha- teda voľná koža a chladiaca tekutina, teda pot.

Chladiaca plocha je akákoľvek voľná koža, na ktorej sa vylúčená tekutina odparuje. Nemusíme však chodiť takmer nahí. Práve kvôli poteniu je v lete o toľko pohodlnejšie a komfortnejšie voľné, vzdušné, „prefukovacie“ oblečenie. Priliehavé tričká a nohavice nasaté potom odparovanie výrazne sťažujú… 

Chladiaca tekutina a jej pravidelný prísun sú nevyhnutné, aby systém fungoval. A tu je pes zakopaný. Ľudský pot je slaný! 

V 1 litri potu je rozpustené cca 4 mg kuchynskej soli, NaCl, to je približne kávová lyžička. To teda znamená, že na dopĺňanie chladiacej tekutiny je potrebná čistá voda a soľ. Nedostatok soli naše telo vníma a snaží sa ho vyrovnať. Ak sa mu to nedarí, môže dochádzať až ku kolísaniu hladiny minerálov v krvi. A toto kolísanie a nedostatok má príznaky podobné prehriatiu.

Ak užívate pravidelne lieky, celý systém kontroly teploty tela je v horúčavách ešte krehkejší.

Okrem chorých pacientov sú citlivejšou skupinou malé deti a starší ľudia, u ktorých je kapacita chladiaceho systému slabšia.  Ohrozenou skupinou sú aj športovci. A to najmä extrémisti, ktorí berú tréning v horúčave ako výzvu.

Spotreba vody a soli pri športe, ktorý vedie k zvýšenej tvorbe tepla je výrazne vyššia. Takže, je naozaj namieste, pre nás bežne aktívnych ľudí s priemernou kondíciou, netrápiť naše telo v takýchto extrémoch počasia cvičením.

Koľko vody a koľko soli potrebujeme? Koľko je dosť?

Ak ste zdravý človek a máte prirodzenú stravu s minimom „umelých výrobkov“ obsahujúcich zvýšený či skrytý obsah soli, nepýtajte sa odborníkov a nehľadajte tabuľky. Počúvajte svoje telo. Pite podľa pocitu smädu, prisoľte si, ak sa vám žiada. Nemerajte a nevážte!

Starším ľudom a pacientom s chronickými ochoreniami radím v ambulancii vymeniť v horúcom počasí na zahnanie smädu  obyčajnú vodu za „slanú „ minerálku. Množstvo by sa malo odhadovať podľa intenzity potenia, ale aspoň jeden pohár znesú všetci moji pacienti.

Vonku máme leto a čoraz viac si zvykáme v našej zemepisnej šírke na horúčavy bežne presahujúce teplotu 30-33 stupňov.

V takýchto letných dňoch je úplne prirodzené, že sme viac smadní, že máme zvýšenú chuť na slané a že sme leniví.

Budem rada, ak aj tieto informácie vám pomôžu viac porozumieť svojmu telu.

MUDr. Dana Vavricová

21.7.2021

Mohlo by vás zaujímať