Tropické teploty sú tu. Ak sa staráte o seniora, kontrolujte, či pije dostatok tekutín. Koľko by mal vypiť?

Pitný režim seniorov a dehydratácia
Pitný režim seniorov a dehydratácia

Tropické teploty prišli náhle. Ak sa staráte o seniora, kontrolujte, či pije dostatok tekutín…

Teplá prišli náhle a hrozí, že hlavne starší ľudia zabúdajú dopĺňať tekutiny. Ak máte v starostlivosti člena domácnosti, ktorý potrebuje opateru a mohol by na prísun tekutín zabudnúť, tak najmä v týchto dňoch buďte obozretní. Na tému pitný režim seniorov a dehydratácia som sa rozprávala s Danielom Ornyim z MediAdos, ktorý má prax priamo z práce so seniormi…

Daniel, kedy dochádza k chronickej dehydratácii?

Chronická dehydratácia je stav, kedy je ľudský organizmus vystavený dlhodobému deficitu tekutín a telo sa postupne adaptuje na tento deficit. Takže, ak nepije dostatok tekutín mladý človek, v priebehu dňa, poväčšine v druhej polovici dňa, pociťuje malátnosť, bolesti hlavy, únavu a podobné príznaky. To je známka toho, že sa máme napiť. Po doplnení tekutín sa príznaky upokoja a náš život sa vráti do starých koľají.

U seniorov je to však o niečom inom. Keď naši starkí trpia mnohokrát aj inými ochoreniami, na ktoré užívajú značné množstvo medikamentov, u nich sa tieto prejavy nedostavia, alebo ak sa dostavia, tak je to pripisované iným ochoreniam, ako je zmena tlaku, celková slabosť z únavy a podobne, takže sa zabúda na základnú potrebu, a tou je príjem tekutín.

Nastáva kompenzácia dehydratácie, vyrovnanie tlaku a tento problém prechádza do chronicity. Vzniká chronická dehydratácia. Na otázku: „Koľko si, babinka, pila?“ odpovie, že: „Dosť, vnúčik…” Keď však detailnejšie zisťujeme množstvo v litroch, je odpoveď takmer vždy rovnaká: „V litroch? To nie, asi tak tri deci…”.

Súčasťou prejavov dehydratácie je aj zmena osobnosti a psychického stavu klienta. Seniori začnú byť agresívnejší, častejšie začnú zabúdať, opakujú dva-trikrát tú istú myšlienku a podobne. Následne po vyšetrení u psychiatra je im nasadená psychiatrická liečba, ktorá má mnohokrát opačný, takzvaný paradoxný efekt.

Namiesto toho, aby sa babička upokojila a v noci spala, vyvádza ešte viac. Je to spôsobené tým, že koncentrácia liečiva, teda účinnej látky v krvi, je na pomer objemu krvi v tele k množstvu účinnej látky nižšia, čiže je veľká dávka na pacienta. Je to ako s malinovkou. Máte deci sirupu. Keď ho rozriedite v deci vody je to iné, ako keď ho riedite v pol litri vody. Stále je tam deci sirupu, ale v inom množstve nosiča. To sa týka všetkých liekov, ktoré seniori berú. Lieky na tlak zrazu viac znižujú tlak, po lieku na odvodnenie zrazu močíme viac, aj keď už nie je moc z čoho a podobne…

Riziku tohto problému sú, najmä počas horúcich dní, vystavení ťažko pracujúci ľudia, športovci, ale v neposlednom rade práve aj spomínaní seniori. Strata tekutín u nich môže prechádzať až do chronického stavu. Tak potom ohrozuje nielen zdravie, ale aj život starších ľudí.

Daniel Ornyi, MediAdos

Pitný režim seniorov a dehydratácia – aké sú príznaky dehydratácie?

Zdá sa vám, že strácate pamäť alebo vás rozbolí hlava…

Ľudia, ktorí sa vystavia dehydratácii, majú zdravotné problémy, ktoré zahŕňajú bolesti hlavy, poruchy sústredenia, niekedy aj stratu krátkodobej pamäti. Základným príznakom tohto stavu je smäd, ktorý signalizuje, že v ľudskom tele je príliš málo tekutín. Ten ale starší ľudia často prehliadajú. Nespomenú si a nemajú nutkanie na pitie.

Sprievodným znakom dehydratácie je tmavší moč, svalová slabosť alebo únava a niekedy až kŕče. K tomu sa potom môže pridružiť aj zápcha… Starším ľuďom nezvykne veľmi záležať na vzhľade, ale ak sa staráte o rodinného príslušníka, tak môžete pri dehydratácii vidieť aj signály na koži.

Čo je, samozrejme, nebezpečné, objavujú sa problémy s obličkami, poruchami srdcovej činnosti a tráviaceho traktu.

O čo všetko naše telo pri dehydratácii prichádza?

Ako som spomínal vyššie, tak jasným a samozrejmým dôvodom chronickej dehydratácie je nedostatočný príjem tekutín. Patrí sem aj nízka konzumácia ovocia, zeleniny. Veľa vody telo stráca aj nadmerným potením a k odpadnutiu a kolapsu niekedy prispeje tiež pohyb v nevetraných a teplých miestnostiach.

Keď sa potíme, tak sa okrem vody z tela vylučuje aj množstvo iných látok, dôležitých pre život. Patrí sem napríklad horčík, draslík, sodík, ale aj vápnik.

Koľko vody optimálne by mal vypiť senior a čo všetko prispieva k dehydratácii?

Optimálne je to podľa váhy tela. Existuje jednoduchý vzorec: váha v kilogramoch delená 100, krát tri, čiže, ak niekto váži 110 kg, tak je to 110/100 x 3 = 3,3 litra.

K seniorom by som ale pristupoval trošku skepticky a myslím si, že ak senior počas dňa vypije aspoň 2 litre tekutín, tak je to veľmi dobré. Tu treba však upozorniť na skutočnosť, že je dôležité sa o svojom pitnom a stravovacom režime poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom, nakoľko on pozná váš zdravotný stav a dokáže vás optimálne nastaviť na príjem tekutín, s prihliadnutím na vek, pridružené diagnózy a medikamentóznu liečbu.

K dehydratácii môžu prispieť aj ďalšie chronické ochorenia. Tu by som mohol spomenúť napríklad cukrovku.

Treba si zapamätať aj skutočnosť, že k tekutinám sa neradí mlieko a mliečne výrobky, rôzne doplnky stravy, ako sú nutridrinky a podobne, a iná tekutá strava. A ani polievky, nakoľko všetky spomenuté jedlá obsahujú aj vlákninu v podobe zeleniny alebo iných prídavných látok, ktoré túto tekutinu potrebujú na vstrebanie sa do organizmu.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Ak potrebujete viac informácií na tému pitného režimu alebo iných otázok v súvislosti so starostlivosťou o vašich blízkych v domácom prostredí: www.mediados.sk

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať