Pite s rozumom, alkohol môže spôsobiť závislosť!

Asi pichnem do osieho hniezda, lebo u nás je normálne piť a nie nepiť, ale prečo nie…

Voľajaký som z toho domýlený

Asi pichnem do osieho hniezda, lebo u nás je normálne piť a nie nepiť, ale prečo nie… Možno to, čo poskladám zo slov do viet o pár riadkov nižšie, prinesie niečo dobré každému kto si prečíta a prípadne vyjadrí aj názor.

Hoci je už preukázané, že alkohol spôsobuje (samozrejme za určitých podmienok) závislosť, predsa je, ako povedal jeden z uznávaných českých adiktológov, najdostupnejšou a najrizikovejšou drogou. V podstate sa mu je ťažko vyhnúť. Pohľadom v obchode a nastavením spoločenského života pri akomkoľvek stretnutí. Už to je málokedy len o káve. Je nespočetne veľa prípadov, čo dokáže spôsobiť, aj príkladov toho akú moc má.

Ako hocikoho môže ovládnuť a stiahnuť do chápadiel závislosti. A to pomerne nenápadne. Výstrah, že sa tak môže stať je žalostne málo. Ak sa pozrieme dnes na cigarety, uvidíme na krabičke slogan „Fajčenie zabíja!“ a k tomu aj nepekný obrázok. Reklama na cigarety je zakázaná. Napadlo mi, po troch rokoch abstinencie, prečo to tak nejak nie je aj s alkoholom? A z toho som nejaký domýlený. Nerozumiem.

Je mi jasné, že sa kopec ľudí prihlási ku kampani Pite s rozumom! Veď aj ja som si dakedy vedel celkom rozumne zdvôvodniť každý pohárik, pivečko, fľašku vína… Mne osobne by sa páčilo napríklad také Pite s rozumom, alkohol môže spôsobiť závislosť! Aspoň kdesi tu by sme mohli začať. Či?

Ale hej. Ja som rozum nemal a vďaka alkoholu mám dnes vo svojom „osobnom“ životopise popísané všeličo. A popísal som nielen moju dušu, ale aj veľa iných! Už to nevezmem späť. Akurát, že dnes mám iný – triezvy pohľad a rozum sa mi vrátil! Život abstinenta je naozaj v porovnaní s mnohými inými neskutočne lepší! Keď som čítal rozhovor so spomínaným českým, odborníkom na alkoholovú závislosť utkvela mi v pamäti jedna veľmi dobrá definícia čo je alkohol.

„Alkohol není ničím jiným než organickým rozpouštědlem. Samotný líh se používá na různá čištění, když potřebujete třeba odmastit brzdy na autě. Potom je logické, že alkohol denaturuje bílkoviny a rozpouští tuky, ze kterých je člověk tvořen,“. Organická rozpouštědla „organismus poškozují ze své podstaty“. Z tohoto hlediska je alkohol dokonce nebezpečnější než tvrdé drogy.“

Voľajaký som z toho domýlený.

Niekedy sa ma pýtajú známi, priatelia a aj cudzí ľudia pri diskusii prečo abstinujem, také otázky, že sa mi až nechce veriť,ako málo o nástrahách pitia vedia a ako veľa nevedia.  Ja si neviem presne predstaviť, čo je piť s rozumom, pretože som presvedčený, že „norma“ u ľudí, čo si dávajú v lete pivo či vínko od smädu, je ďaleko nad tým, čo vravia výskumy. Aj nad tým, čo vedia z vlastnej skúsenosti abstinujúci alkoholici. Teda –  ako ľahko sa z pravidelného pitia aj malého množstva môže vybudovať časom závislosť. Nehovoriac o tom, ako alkohol poškodzuje zdravie.

Pite s rozumom, alkohol môže spôsobiť závislosť!

Nemám záujem uraziť kohokoľvek z vinárov, či producentov piva a vína.

Nemám záujem moralizovať ľudí, ktorí si doprajú pohár čohokoľvek. Ako abstinent chcem len povedať vlastnými slovami, že tak ako fajčiarovi nevadí čo si prečíta a vidí na krabičke, tak by to nemalo vadiť ani tomu kto si kúpi alkohol. Možno by si ho mal kúpiť vo zvláštnom oddelení, možno až od 21 rokov, a hlavne, mal by mať pred očami informáciu, že alkohol môže spôsobiť závislosť a poškodenie zdravia!

Jednoducho len preto, že závislosť je sviňa!

Ničí zdravie, vzťahy, životy…. Ak chcete dôkazy poobzerajte sa vo svojom okolí. Je mi ľúto, no som presvedčený, že pri troche snahy uvidíte niečo, čo ste doposiaľ nevideli. Som voľajaký domýlený, keď mi niekto povie, že by bolo najlepšie s tým prestať alebo že chľastá niekto z blízkych a vidí ako sa ženie do záhuby. No neprizná si, že alkohol skutočne môže byť nebezpečný! Nepriznávame si to mnohí.

Dávajte na seba pozor! Aj na to čo a prečo pijete…

Erich Kadnár

Mohlo by vás zaujímať