fbpx

Prezidentke zaslali petíciu za dobrovoľnosť očkovania proti Covid-19 poštou a do NR SR doručili osobne

Petícia za dobrovoľnosť očkovania proti Covid-19V mene občanov, ktorí podpísali Petíciu za dobrovoľnosť očkovania proti Covid-19 iniciátori petície žiadajú o jej prijatie a prerokovanie požiadaviek petície. Petíciu od jej zverejnenia podpísalo viac ako 39 000 ľudí, či už v elektronickej forme alebo na fyzických petičných hárkoch.

Petícia za dobrovoľnosť očkovania proti Covid-19

V petícii sa okrem iného uvádza:

Napriek tomu, že je očkovanie proti Covid-19 dobrovoľné, v celej spoločnosti je vyvíjaný tlak na očkovanie. Bohužiaľ, niektoré spoločnosti sa už otvorene chvália, že znevýhodňujú neočkovaných zamestnancov. (2)

Minister zdravotníctva dokonca uvažuje o možnosti zaradenia očkovania proti Covid-19 do kalendára pre povinné očkovanie detí a dospelých.

„Môžeme sa rozprávať o tom, že pokiaľ bude očkovanie detí, môže byť predmetom na odbornú diskusiu jeho prípadné zaradenie do povinného očkovacieho kalendára,“ uviedol minister v rozhovore.  (3)

V Nemecku pritom Stála očkovacia komisia (Stiko) neodporúča plošné očkovanie detí kvôli nedostatku vedeckých podkladov. (4) Podobne WHO nateraz neodporúča očkovanie detí a mladistvých.
„Deti by nateraz nemali byť očkované. Zatiaľ nie je dosť údajov o používaní vakcín proti CoViD-19 u detí, aby bolo možné odporučiť deťom očkovanie proti Covid-19. Deti a dospievajúci majú obvykle miernejší priebeh choroby v porovnaní s dospelými.“ (5)

Ondrej Halgaš z Torontskej univerzity na príklade z Kanady, kde žije, vysvetľuje, že nízky počet úmrtí u detí (ktorý nepresahuje úmrtnosť u chrípky), hospitalizácií ani výskyt multisystémového zápalového syndrómu po ochorení Covid-19 v tejto vekovej skupine nepodporuje plošnú vakcináciu detí. (6)

Podobne nízke čísla ochorenia u detí sú aj v iných krajinách vrátane Slovenska.

Mohlo by vás zaujímať