fbpx

Žijú tak, ako si to kedysi predstavovali? Alebo sú z nich len obyčajní sráči?

Recenzia knihy/Patrik Hartl: Prvok, Šampón, Bodka a Karol (Bourdon, 2019)

Práve som dočítala fajn knihu o štyridsiatnikoch.

Podľa mňa ideálne čítanie pre každého v našom veku. A pre každého, kto rieši krízu stredného veku (bez ohľadu na jeho reálny vek).

Patrik Hartl: Prvok, Šampón, Bodka a Karol (Bourdon, 2019)

Štyria kamaráti z gympla. Dvadsať rokov po maturite.

Žijú tak, ako si to kedysi predstavovali? Alebo sú z nich len obyčajní sráči? Pre koho z nich platí, že „jeho život mu zrazu pripadal ako hovno zabalené v atraktívnom celofáne“? A čo s tým zistením urobia? Kto zvládne výzvu?

Mimochodom, kto je alergický na vulgarizmy, či nadávky, ten nech knihu radšej nečíta.

Ale vďaka nim má čitateľ pocit, že postavy a ich jazyk sú z reálneho života. A vďaka tomu príbeh pôsobí (takmer) uveriteľne.

Výzva každému z nich zmenila život. Hoci si to uvedomili neskôr.

Niekto konečne začal žiť svoj sen. Niekto konečne získal rešpekt svojich zamestnancov. A niekto zostal nepoučiteľný a nepolepšiteľný. Nebojte sa, nie je to motivačná literatúra. Len vtipný príbeh o tom, čo dokáže jedna dobre vymyslená (či skôr vôbec nepremyslená) výzva.

Kniha sa číta ľahko a rýchlo. Dokonalé oddychové čítanie. Ideálne na víkend. A nielen pre tých, ktorí sa motajú okolo štyridsiatky. A pre tých, ktorých trápi kríza stredného veku. Bez ohľadu na ich reálny vek. Ale rovnako pre všetkých, ktorí sa radi pobavia.

Berte ju ako návod. Radšej nie doslovný.

Verím, že sa nemusíte vyzliecť do naha, aby ste si získali rešpekt svojich zamestnancov. Alebo áno? Nech je kniha pre vás inšpiráciou, že aj v štyridsiatke môžete začať žiť nový život. Sami podľa seba. Sami za seba.

Sylvia Smatanová

Mohlo by vás zaujímať