Správny relax pre chlapov po štyridsiatke? Mototuristika

Patrik Cvengroš: Správny relax pre chlapov po štyridsiatke? Mototuristika

Hovorí sa, najkrajší pohľad na svet je z konského sedla. Ja ale tvrdím, že ešte krajší je z motorkového sedla. Cestovanie na motorke má veľké čaro. Dokážete aktívnejšie vnímať  krajinu, cítiť vôňu okolitej prírody a byť intenzívnejšie v kontakte so svetom, ako keby ste cestovali v aute.

Čím je pre mňa mototuristika

Rozvoj mototuristiky je každým rokom intenzívnejší. Áno, medzi moto-cestovateľmi prevláda veková kategória 40 plus. Ide o začínajúcu krízu stredného veku? Alebo nebodaj si chceme niečo dokazovať pred mladými babami? Keďže aj ja sám patrím do tejto kategórie, musím dôrazne odmietnuť obe úvahy . Pre mňa je to neskutočný relax. Možno až v tomto zrelšom veku, ako keby som vedel  v tomto veku  presnejšie zadefinovať  správny relax. To najintenzívnejšie dobíjanie „batérií“. Patrím medzi podnikateľov, workoholikov, ktorí pracujú minimálne 12 hodín denne. Ale keď som na motorke, ako keby som úplne vypol a začal žiť svoj cestovateľský sen. 

Áno, mám rodinu a deti, ale niekedy mi dobre padne aj oddych od rodiny. Možno ten, čo  nezažíva v práci veľké vypätie, by ma nazval egoistom, ale občas treba byť len sám so sebou. Mať čas sa v kľude porozprávať so svojím ja. Prejsť si v hlave minulosť, porozmýšľať nad budúcnosťou. Na takéto úvahy a rozpravy proste v bežnom živote nemáte čas. Jasné, chvíľku to trvá, kým sa dostanem do tohto štádia. Možno 2-3 dni na cestách. Ale potom som to už len ja, prilba na hlave a hudba, ktorá mi hrá, a s ktorou dokážem doslova cestovať v čase.

Správny relax pre chlapov po štyridsiatke? Mototuristika

Nie je to o bezcieľnom jazdení

Aj keď sa v motorkárskom svete hovorí, že cieľ je cesta, o bezhlavom jazdení nemôže byť reč. Preto prv, než sa niekde vyberieme, je dôležité plánovanie. Nie je zaujímavé len tak prefrčať krajinami po diaľniciach alebo cestách I. triedy. Tá pravá mototuristika vedie po cestách 2. a 3. triedy. Tam najlepšie spoznávate okolitú prírodu a stretávate obyčajných ľudí. No a to plánovanie spočíva v tom, čo chcete zaujímavé vidieť cestou. Na toto najlepšie slúži internet a knižný sprievodca.

Ideálne je teda mať naplánované jednu až dve destinácie denne (záleží od vzdialeností medzi samotnými destináciami). Denne tak prejdete do 400km. Zdá sa vám to málo? Ak cestuje človek  sám, tak rôzne zdržania sú minimálne. Ak cestujete v skupinke 15 motorkárov, tak dáte max. 200-300km. Každý má svoje vlastné potreby a rituály a tak cestovanie vo väčšom počte je trošku oštara. Proste viac stojíte na „záchodových“ a „jedlových “ prestávkach, ako jazdíte. Mne sa najlepšie osvedčilo cestovať v skupinke s maximálnym počtom 6 motoriek. Ideálny stav sú 4 motorky. Hlavne na dlhšie vzdialenosti je dobre cestovať v menšom počte. 

Stručne povedané, nepoleziete si na nervy, pretože po týždni vám budú prekážať časté fajčiarske zastávky alebo kávičkovanie vašich motokolegov 😊. To je aspoň moja praktická skúsenosť .

Dôležitá poznámka k plánovaniu. Plán musíte brať len ako plán a nie presný časový „boďák“. Naplánované destinácie si treba užiť každým dúškom. Precítiť atmosféru, oddýchnuť si, prípadne podebatovať s miestnymi ľuďmi.

Napríklad ja mám cestovanie „východným“ svetom najradšej. Cítiť tu človečinu na každom rohu. Ľudia si vážia, že prechádzate ich krajinou a cestovateľ na motorke je pre nich neskutočný „exot“. Príroda tu je často ešte taká divoká, neregulovaná zásahom človeka.

Kde zobrať voľný čas

Asi najčastejšia otázka ktorú dostávam od kamarátov podnikateľov. Nemysliteľné, aby na viac ako týždeň vypadli zo svojej firmy – to je skoro vždy ich odpoveď. Tuto asi skôr pomôže nejaký externý konzultant, ako sa naučiť delegovať a nastaviť optimálne procesy vo firme. Ale to by už bola iná manažérska téma.

Správny relax pre chlapov po štyridsiatke? Mototuristika

Ja napríklad rád cestujem s notebookom. Malý, ideálne 12-13“ notebook vždy viete pribaliť do tašiek a byť online kedy to je potrebné. Zatiaľ sa mi vždy potvrdilo, že ubytovanie aj v malých penziónoch je vybavené wifi, nech ste v akejkoľvek krajine. Ja s mojim odolným thinkpadom som takto precestoval skoro polovicu sveta.

Ak radi cestujete, spoznávate nové územia či už nášho krásneho Slovenska alebo cudzích krajín, mototuristika vám istotne pridá nový rozmer.

Patrik Cvengroš

Autor podniká v oblasti správy IT: www.board.sk

Mohlo by vás zaujímať