fbpx

Pandémia je tu takmer 2 roky. Mnohí by čakali, že na 3. vlnu pandémie bude vláda pripravená…

Nižšia DPH pre gastro na Slovensku

Pandémia je tu takmer 2 roky. Mnohí by čakali, že na 3. vlnu pandémie bude vláda pripravená…

Pokles obratov v gastre je už na hranici 50 %. Sprísňujúce sa opatrenia, ktoré platia podľa platného covid automatu, si v gastro sektore začínajú vyberať svoju daň. Počty zákazníkov sa zo dňa na deň znižujú, na čo okamžite reagujú aj tržby. Ich pokles, ktorý prišiel s nástupom červených a bordových farieb covid automatu, je už na hranici 50 %. A akoby to nestačilo, od budúceho týždňa sa niektoré okresy sfarbia na čierno.

Od vypuknutia pandémie prešli takmer 2 roky.

Mnohí by čakali, že na 3. vlnu pandémie už bude vláda pripravená, a že fungovanie na Slovensku sa pre všetkých bude niesť v znamení spravodlivosti. „Čakali sme, že v momente, keď bude Ministerstvo zdravotníctva na základe platnosti covid automatu vyhlasovať obmedzenia a tvrdé zákazy, hneď na to bude minister financií, minister hospodárstva, minister dopravy,  minister práce sociálnych vecí a rodiny a ministerka investícii a regionálneho rozvoja predkladať konkrétne riešenia a kompenzácie spolu s dátumami, kedy s nimi dotknuté prevádzky môžu počítať. Žiaľ, ani po 1,5 roku trvania pandémie tento obraz poučenej a múdrejšej vlády neprišiel,“ hovorí Viliam Pavlovský, prezident Aliancie slovenskej gastronómie (ASG).

Práve gastro je totiž jedným zo sektorov, ktoré covid automat obmedzuje naozaj výrazným spôsobom.

„Gastro prevádzky fungujú v totálnej neistote a keď ráno otvárajú dvere, nikdy nevedia, koľko zákazníkov príde a koľkí kvôli obmedzeniam zostanú doma. Stále je totiž viac ako 50 % Slovákov nezaočkovaných druhou dávkou vakcíny, čo výrazným spôsobom ovplyvňuje výšku tržieb, ktoré prevádzky na konci dňa dosiahnu. Toto je otázka, na ktorú gastro podniky nevedia reagovať, pretože nemôžu z mesiaca na mesiac prepustiť 50 % zamestnancov len preto, aby dokázali efektívne fungovať. Upozorňujem, že už teraz z gastra odišlo 10 tisíc schopných zamestnancov, z ktorých väčšina sa už do gastra nikdy nevráti,“ zdôrazňuje Pavlovský.

Práve z tohto dôvodu je gastro sektor veľmi šokovaný zrušením pomoci 3B z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorá bola ako jediná priamo naviazaná na pokles tržieb. Gastro prevádzky tak momentálne majú len dve možnosti. Buď svoju prevádzku úplne zatvoria, zamestnancov podržia na prekážke a požiadajú o pomoc 3A, čím budú generovať len ďalšie zadlženie a stratu, alebo budú mať otvorené, no budú tŕpnuť, či pri týchto tvrdých zákazoch platných od septembra zarobia dosť na to, aby boli vôbec schopní vyplatiť svojich zamestnancov.

Kvôli rapídnemu poklesu tržieb sa tak podniky opäť dostávajú do platobnej nedisciplíny, čo bude mať fatálne následky.

V aktuálnej situácii totiž nie sú schopné platiť nielen svoje aktuálne záväzky, ale ani tie, ktoré si so sebou ťahajú z dvoch náročných a dlhých pandemických vĺn. „Najsmutnejšie na tom je, že katom a dirigentom exekučných konaní pre tisícky podnikov na Slovensku sa stane štát a jeho inštitúcie, ktoré sú pre väčšinu gastro podnikov najväčším veriteľom. A toto sa deje v čase, keď dookola počúvame, ako chceme zo Slovenska urobiť silnú a férovú krajinu,“ zdôrazňuje Pavlovský.

ASG ako riešenie na záchranu sektora uvádza nielen generálny pardon na odložené odvody, ktorý má v rukách minister práce. Od začiatku upozorňuje najmä na potrebu zníženia sadzby DPH, ktorá mohla podľa Pavlovského pomáhať gastro podnikom už celé leto. „O znížení DPH pre gastro stále vedieme nekonečné debaty a rokovania.

Diskusie však nepriniesli žiadny uchopiteľný výsledok ani napriek tomu, že vieme preukázateľne dokázať, ako veľmi dokáže sektoru pomôcť nielen pri splácaní svojich záväzkov (aj) voči štátu, ale aj pri efektívnejšom výbere prostriedkov do štátnej pokladnice či so zastabilizovaním neúnosného rastu cien pre zákazníkov. Pripomeniem len, že problémy sa dajú riešiť konštruktívne, ale potrebujeme na to záujem kompetentných,“ dodáva Pavlovský.

ASG okrem toho vyvracia aj tvrdenia politikov, ktorí v diskusných reláciách tvrdia, že cestovný ruch môže čerpať pomoc z Ministerstva dopravy a výstavby. „Pravda je, že pomoc je síce schválená, ale nie je možné ju čerpať. Je pre nás preto nepochopiteľné, že sa dookola len rozpráva o tom, aké dôležité je, aby kompenzácie boli včasné a adresné,” upozorňuje Pavlovský a zároveň dodáva, že dodnes nie je na stránke Pomahameludom.sk ani zmienka o tom, aké kompenzácie, a či vôbec nejaké, bude možné čerpať na zamestnancov za október.

„Podľa informácie avizovanej ministrom Krajniakom ide Ministerstvo práce rozdať 52 mil. EUR. Nevieme komu, nevieme na akých 14 000 nových pracovných miest ich využije a ani kto tieto tisíce zamestnancov na Slovensku potrebuje. Čo však vieme určite je, že ministerstvo svojím konaním do mesiaca zruší 20 000 pracovných miest a podľa našich prieskumov privedie do absolútnej platobnej neschopnosti približne 1 550 gastro prevádzok,” uzatvára Pavlovský.

ALIANCIA SLOVENSKEJ GASTRONÓMIE 

Viliam Pavlovský
0908 931 405

Andrej Kasáš
0905 804 370

office@gastroaliancia.sk

www.gastroaliancia.sk

 

 

Mohlo by vás zaujímať