Nejedzte ju – toto nie je jedlá jahoda. Ide o PAJAHODU indickú, ktorá môže vyvolať aj silnú alergickú reakciu…

Pajahoda indická nie je jedlá jahoda.

Na túto nezvyčajne krásnu „jahodu“ nás upozornila naša čitateľka Zuzana. Nejedzte ju. Pajahoda indická nie je jedlá jahoda. Je krásna a láka vás k tomu, aby ste ju ochutnali. Nenechajte sa však pomýliť. Po tejto pajahode indickej vám môže ostať zle. U mnohých ľudí vyvoláva silnú alergickú reakciu. Najviac ohrozenou skupinou sú deti.

Výskyt pajahody indickej je nezriedka aj v blízkosti detských ihrísk.

Ak necháte deti bez dozoru alebo ako rodič neviete, o čo ide, môžete pekný slnečný deň neskorého leta skončiť aj u lekára.

Pajahoda indická je trváca okrasná rastlina, ktorá sa svojim zjavom veľmi podobá na jahodu lesnú.

Dorastá do výšky cca 10 – 15 cm. Vytvára dlhé, v uzlinách zakoreňujúce sa poplazy. Listy rastú na dlhých stopkách, sú trojpočetné, lístky na nich sú stopkaté a so zúbkatým okrajom. Kvety má päťlupeňové rastúce na vyšších stopkách z pazúch listov. Výrazná a viditeľná odlišnosť od jahody lesnej je vo farbe kvetu, ktorá je v prípade pajahody sýto žltá.

Okolo plodov sa tiež tvoria kališné lístky, ktoré majú korunkovitý tvar rozdelený do 3 až 5 zúbkov pričom jedlé jahody majú tieto lístky úzke a špicaté.

Toxikologické informačné stredisko uvádza: „Pajahoda indická má takmer nejedovaté plody – nebezpečná môže byť dávka nad 20 kusov. Po väčšom požitom množstve sa podáva aktívne uhlie. Hospitalizácia prichádza do úvahy u mimoriadne citlivých osôb. U zdravých ľudí sa vyskytujú žalúdočné potiaže.

-Infoservis-

 

Mohlo by vás zaujímať