Otec, ktorý rozprávkami lieči doráňanú detskú dušu. Dobro nakoniec naozaj zvíťazí nad zlom…

Volám sa Nidal Saleh a som autor knižky „Ďakujem, že si INÝ!“.

Moje meno nie je úplne typicky slovenské. Je za ním môj vlastný príbeh, príbeh môjho otca, ktorý je tiež zachytený v knihe nakoľko hrá kľúčovú úlohu aj v príbehu môjho syna. Naše meno totiž znamená “bojovník”…

Ako mladý som bezcieľne písal básne o láske a o veciach, ktoré ma trápili. To čo som však nevedel, že aj život sám píše príbeh o mňe. Napríklad zabezpečil, že som sa narodil v Palestíne, v meste Nabulus. Neskôr ma cesta našej slovensko-arabskej rodiny zaviedla do Dubaja v Spojených Arabských Emirátoch, kde som žil do svojich desiatich rokov. Nakoniec sa vďaka čarovnej paličke osudu moja životná cesta celkom zmenila, a vyrastal som v malej obci pri Bratislave.

Ten skutočný príbeh sa začal písať, keď som sa stal otcom dieťaťa s poruchou v autistickom spektre.

Vraj takéto dieťa dostane do života iba silných rodičov, aj keď som sa často cítil úplne bezmocný, pretože som mu nevedel pomôcť. A tak som sa rozhodol pomôcť mu jediným spôsobom, ktorý pomáhal aj mne samému – napísať tento príbeh tak, ako som ho prežíval ja sám.

A tak vznikla kniha „Ďakujem, že si INÝ!“ – Chlapec, ktorý pred svetom utekal do rozprávok.

Mojou snahou je, aby sa ľudia našli v mojich láskavých rozprávkach, ktoré som vytvoril teraz už pre naše deti.

Okrem syna som tiež otcom úžasnej malej Amal. Jej meno znamená nádej… Obom mali ukázať, že byť INÝ je v poriadku. Že iní, výnimoční ľudia, môžu byť prínosom aj pre nás ostatných. No lekcia, ktorú dostanete vo svete „inakosti“ je často bolestivá, čo je rovnako zachytené okolnostiach a príbehoch medzi rozprávkami.
Preto by som vám rád povedal nasledovné: Autizmu sa nedá „vyliečiť“. Autizmus je porucha a prináša mnohé výzvy. Zmeniť však viete seba, svoj postoj a pohľad na odlišnosť. A vtedy sa ako zázrakom začnú diať zmeny vo vašom okolí. Radi by sme vám ako rodičia, ktorí si prešli dlhou cestou dodali aj nádej: Ak nájdete systém podpory pre seba, pre svoje dieťa, dobro nakoniec naozaj zvíťazí nad zlom.

Knihu môžete podporiť aj vy.

Viac informácií a všetky možnosti nájdete na Startlabe

Pripravila: Martina Valachová

Zdroj: Startlab

Mohlo by vás zaujímať