Diskriminácia u zamestnavatela

Inge asked 3 roky ago

Z dôvodu kovidu a predovšetkým z dôvodu toho, že mám vek tesne pred 50, som bola prepustená z prace a mna nahradila slečna 22 ročná….. moju prácu, aby tam zamestnali tuto dievčinu museli rozdeliť medzi 9 ľudí lebo bola asi moc vyťažená …z hodiny na hodinu ma vyhodili bez mihnutia oka v tejto zlej dobe a okrem toho v mojom veku….som nesmierne pohoršená s prístupom aj ostatných firiem , kde hraje úlohu dosť vek….teraz keď mám 48 rokov , tak nemám šancu sa zamestnaní, toto čo je tu je diskriminácia človeka, teraz čo mám robiť ak mám takýto vek?mam čakať na smrť? Mám hypotéku a neviem ako ju budem splácať, čo som komu urobila aby som mala takéto problémy a neistotu…

1 Answers
Redakcia MAGAZIN40plus Staff answered 3 roky ago

Vážená čitateľka,
chápem, situácia, v ktorej ste sa ocitli, nie je dobrá a čaká Vás veľa starostí. Sama som si to prežila niekoľkokrát.  Bohužiaľ toto nie je ojedinelý prípad, v podobnej situácii sa ocitlo v priebehu korony tisíce ľudí. Dalo by sa to pochopiť, keď sa zamestnávateľ dostane do úzkych, je dlhodobo v červených číslach a nevie viac udržať pracovné miesta (jednoducho povedané, nemá na výplaty), musí prepúšťať. Niekde aj vo veľkom.
Iný prípad je, ak zamestnávateľ prepustí ako hovoríte bezdôvodne skúseného zamestnanca, na jeho miesto prijme menej skúseného, často oveľa mladšieho človeka za rovnaký peniaz, je na pováženie, či sa nejedná o vekovú diskrimináciu.
Treba zvážiť príčiny. Niekedy sú reálne (organizačné zmeny, kumulácia pozícií, strata pracovnej spôsobilosti, disciplinárne konanie, atd.). Inokedy fabulované, alebo vymyslené. Zamestnávatelia sa snažia so zamestnancom dohodnúť na ukončení pracovného pomeru dohodou bez uvedenia dôvodu s tým, že mu priznajú odstupné alebo finančný bonus.
A je toto Váš prípad, verím, že je to pre Vás nepríjemná skúsenosť, ale z môjho pohľadu nemá zmysel zostávať u takéhoto zamestnávateľa, ktorý dal jasne najavo, že so zamestnancom nepočíta a jeho skúsenosti, vedomosti a zručnosti viac nepotrebuje. Najlepšia je vtedy vzájomná dohoda, vypýtať si čo najviac a zanechať takéhoto zamestnávateľa svojmu osudu. Pri hľadaní nového zamestnávateľa je dobré si overiť u jeho zamestnancov, aké má meno. Ako si váži svojich zamestnancov a ako to presadzuje (napríklad benefitmi).
Aj keď je v súčasnej dobe pracovný trh ku skúsenejším zamestnancom nie veľmi priateľský, verím, že sa to čoskoro zmení. Mladí budú zo Slovenska skôr odchádzať ako prichádzať a kvalitná pracovná sila sa bude vyvažovať zlatom.
Držím Vám palce!
S pozdravom
Ing Dagmar Polievková
Kariérny mentor, kouč a HR konzultant