Zaujímalo by ma, ako hľadať prácu, ktorá by ma bavila. V ponuke je väčšinou sedenie za počítačom a bojím sa, že z toho vyhorím.
Milá Zita, veru to je dobrá otázka. Tu je moja odpoveď.
Ak som na začiatku hľadania, je dobré si premyslieť nasledujúce veci:
Dôvod, prečo hľadám novú prácu.
- Je rozdiel hľadať ju preto, že ma to v súčasnej práci nebaví alebo preto, že som sa ocitla v strede organizačnej zmeny a hrozí mi, že so mnou môj zamestnávateľ ukončí pracovný pomer pre nadbytočnosť
- Kvalita môjho rozhodnutia je závislá aj na tom, či mám dostatok času na výber alebo sa ponáhľam, pretože musím platiť účty a výpadok si nemôžem dovoliť.
- Ak ma nič netlačí, mám väčšiu slobodu aj vo výbere.
Ujasniť si, čo chcem.
- Premýšľam, čo ma baví, čo mi ide dobre, za čo ma chvália, čo by som chcela robiť. Ak nechcem sedavé zamestnanie, nebudem si ho hľadať a vyberať. Treba si ale vopred zvážiť, čo presne (presnejšie) znamená nemať sedavé zamestnanie. Nechcem sedieť 8 hodín? Viac ako 4 hodiny? Chcem pracovať vnútri? Vonku? Rovnako to totiž môže znamenať prácu v materskej aj v lesnej škôlke
- Pravdaže s tým súvisí aj úprimné priznanie, čo by som robiť nechcela. Ak je to sedenie za počítačom, skúsim si hľadať dynamickejšie povolania, ktoré sú spojené s pohybom alebo častou zmenou.
- Strach z vyhorenia je veľmi špecifický. Zaujímalo by ma, či ste vyhorením už prešli, Zitka. Na toto totiž neexistuje jednoduchá odpoveď bez znalosti súvislostí.
Na čo mám predpoklady?
- Potrebujem k tejto práci VŠ vzdelanie? Diplom, či certifikát?
- Mám dostatočné zručnosti a prax?
- Aké silné stránky chcem v novej práci uplatniť?
- Čo nové sa chcem/potrebujem naučiť?
Čo som ochotná pre nové zamestnanie urobiť/zmeniť? Som ochotná sa presťahovať? Pracovať na smeny? V „open space“? Nechať deti dlhšie v škôlke?
- Čo od novej práce očakávam? Chcem zarobiť? Chcem sa niečo užitočné naučiť? Chcem pomáhať?
Kde získam informácie, ktoré mi pomôžu sa dobre rozhodnúť a ešte lepšie to uskutočniť?
- Zdrojov je veľa, skúste internet, priateľov, známych, rodinu
- V súčasnosti výborne pomáhajú ľuďom v takejto situácii špecialisti, odborníci ako kariérni poradcovia, kouči, mentori. Netreba sa toho báť, skrátka ich oslovte. Klaďte im otázky, pýtajte sa ich na ich vzdelanie, prax, certifikáciu. Sú to skutočne profesionálni špecialisti, ktorí vedia ako pomôcť a poznajú odpovede na Vaše otázky ohľadne kariéry.
Budem rada, ak sa mi ozvete priamo cez správu, milá Zita. Rada sa s Vami porozprávam. Prvé stretnutie je bezplatné a pomôže Vám zistiť viac, napriklad, či je takáto pomoc pre Vás tá pravá alebo ako je to s tým vyhorením.
Srdečne Vás pozdravuje a na odpoveď sa teší Dáša Polievková, CAT kouč.