fbpx
Originálnou módou môžete zachrániť (nielen) psov

Originálnou módou môžete zachrániť (nielen) psov

Poznáte tvorbu Deana Russoa? Zaujímavý umelec, ktorý robí kvalitnú grafiku a zároveň podporuje skvelú myšlienku. Ak ste milovník psov, tak možno ste už o ňom počuli. Prečo? Mňa zaujali jedny šaty na internete a netušiac, kam sa preklikám, ostala som milo prekvapená. Ak si tie šaty kúpim, tak podporím komunitu, ktorá bojuje za adopcie psov a tiež podporuje rovnocennosť plemien. Ak máte doma napríklad pitbula, tak možno viete o čom rozprávam.

Psie zápasy a pitbuly

Išli by ste na psie zápasy? Je to masaker. Veď si len predstavte rozzúrené psy, ktoré idú proti sebe. Napriek tomu sa na svete ešte podobné divadlo pravidelne uskutočňuje. Niekde legálne. Inde ilegálne. Podľa mňa ide o niečo bezprecedentné, resp. určené len pre silné žalúdky a necitlivých ľudí. Dean Russo sa preto rozhodol podporiť svojou tvorbou boj proti psím zápasom. Tiež, keďže je milovníkom pitbulov, podporuje informačnú kampaň, aby ľudia pochopili rovnocennosť medzi plemenami psov. Obzvlášť, aby pochopili plemeno pitbul. Ako Russo hovorí: „Pitbuly sú blízke môjmu srdcu kvôli tomu, že sú najviac nepochopeným plemenom psieho vesmíru.“

Ja sa v problematike psích zápasov a pitbulov vyznám asi ako v jadrovej fyzike, ale priznám sa, že tie šaty s psím motívom ma zaujali. A tak som sa ocitla vo svete krásnej grafiky, ktorá je originálna a navyše ešte podporuje výbornú myšlienku.

Originálne kusy od Russoa na jednom mieste

Šaty si kúpim v obchode na Slovensku. Názov eshopu mi bol známy – veď kto by nepoznal Dedoles? Spojenie s vizuálmi od RUSSOa boli však pre mňa novinkou. A preto som si povedala, že napíšem do firmy a spýtam sa zakladateľa značky DEDOLES Jaroslava Chrapka zopár otázok.

https://www.dedoles.sk/dean-russo?dostupnost=5

Jaro, kolekcia od Deana RUSSO ma chytila za srdce a asi nie som sama

Áno kolekcia je vydarená a teší sa obľube. Ide o spojenie podpory peknej myšlienky a dizajnu značky The Mountain, ktorú predávame.  Táto značka aktuálne spolupracuje s Deanom Russom a to bola cesta ako sa ku nám dostala i spomínaná kolekcia.  

Časť výťažku z predaja ide nadácii Best Friends

Áno. Predajom vecí z tejto kolekcie podporíme vo výške 2% nadáciu Best Friends a jej aktivity. Ešte nemáme finálnu sumu, keďže kolekcia je stále v predaji. Dedoles ako taký sa často sústreďuje na podporu projektov, ktoré sú prospešné. Napríklad Ponožková výzva spojila tento rok viac ako 6 000 ľudí, ktorí sa do nej priamo zapojili. Išlo nám o podporu ľudí s downovým syndrómom. Dosah kampane a výzvy na FB bol viac ako 2 milióny ľudí v 5 krajinách. V porovnaní s minulými rokmi stúplo vyhľadávanie ponožkovej výzvy na internete trojnásobne. Výťažok vo výške 4 206 eur putoval od nás Spoločnosti Downovho Syndrómu na Slovensku.

Dedoles od slova LES?

Sme si vedomí, že firmy majú byť tie, ktoré inšpirujú a pomáhajú zveľaďovať spoločnosť.  A okrem iného napríklad „sadíme les“. Minulý rok sa nám počas jedného týždňa podarilo vyzbierať sumu 1000€, vďaka ktorej sme zasadili až 1000 stromov. Mnohí sa nás pýtali, či by mohli podporiť túto aktivitu aj počas roka a my sme rozmýšľali ako. Teraz môžete vďaka Dedolesným drobným podporiť výsadbu stromov pri každom vašom nákupe.

Ďalším projektom je podpora chovu včiel

Tu sme na to išli cez ceruzky. Pomocou nich sme odkomunikovali problém úbytku včiel a v spolupráci s Adoptuj úľ sme podporili včelárov, ktorí sa vedia odborne o včielky postarať. Celkovo, ak by som to mal zhrnúť, kúpou našich produktov sa každý zákazník stáva súčasťou iniciatívy vytvoriť zo sveta krajšie miesto pre život. Záleží nám na zdraví obyvateľov. Škodlivé látky do ovzdušia, riek a oceánov vylučuje hlavne priemyselná výroba. Preto vyhľadávame produkty vyrobené udržateľnými procesmi, ktoré sú recyklovateľné alebo vyrobené z recyklovaných materiálov. Podporujeme ručnú výrobu, ktorá neznečisťuje ovzdušie škodlivými látkami a emisiami. Naši zákazníci tento postoj čoraz viac oceňujú a my sa budeme snažiť aj naďalej robiť svoju prácu tak, aby sme spoločne vytvárali lepšie miesto pre život (nielen) na Slovensku.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová