Originálna móda a dizajn Gabriela Giotto

Vizionárska dizajnérka s farebnou dušou: Gabriela Giotto

Gabriela Giotto patrí medzi výnimočné talenty, ktoré na Slovensku nemajú konkurenciu. Možno aj preto jej už stihli niektorí novinári dať prezývku „slovenský Versace“. Medzi jej tvorbu, okrem oblečenia, patria najmä dizajnérske kúsky, ako sú vankúše, poháre, šatky, pánske vreckovky či kravaty. Po 15 rokoch pôsobenia v korporátnom svete sa rozhodla naplniť si svoj sen a založila si vlastnú dizajn značku Gabriela Giotto Fashion.

Úspešne reprezentuje Slovensko na mnohých medzinárodných a svetových podujatiach. Spomeňme módne prehliadky v Libanone, USA, Španielsko, Czech Fashion Week 2017/2018/2019, Svetovú výstava EXPO Kazachstan 2017, atď. Aktuálne sa pripravuje na Czech Fashion Week 2020 a svetovú výstavu EXPO Dubaj 2021. Pri tejto príležitosti sme ju trochu vyspovedali.

Hoci je Slovensko malá krajina, máme tu veľa talentovaných ľudí. Niekedy nás práve umelci a športovci dokážu najviac zviditeľniť vo svete. V čom je unikátna podľa teba tvoja tvorba?

Výnimočnosť mojej dizajn značky spočíva v tom, že ide o umeleckú autorskú potlač. To znamená, že si vytváram vlastné látky. Kupujem čisto biele textílie. Všetky tie vzory, ktoré vidíte na mojich šatách, kabelkách či šatkách, sú moje ručne maľované akrylové obrazy a dizajny, ktoré na jednotlivé materiály prenášam špeciálnymi technológiami. Moje dezény, vzory a ornamenty dýchajú orientálnou farebnosťou, podčiarkujú senzualitu a ženskosť.

Druhým rozmerom originality je, že nepotláčam celé metráže látky, ale starostlivo vytváram a vkladám dizajn priamo do konkrétneho strihu vybraného modelu šiat/kabelky/vankúša. Sú za tým hodiny a hodiny grafickej práce, pretože ten dizajn musí sedieť na milimeter presne.

Milujem farby a ich energiu. Práve to je akýmsi vyšším zámerom mojej tvorby: prinášať vyššie vibrácie do života a sveta ľudí. Žijeme veľmi hektickú dobu a každodenný stres nás vyhadzuje z našej prirodzenej rovnováhy. V tom spočíva, podľa mňa, sila umenia aj prírody, že majú v sebe tú magickú moc nás „očistiť“, znovu zharmonizovať a vrátiť späť do rovnováhy. Preto v mojej tvorbe dominujú vysokofrekvenčné žiarivé farby, ktoré majú priam terapeutický efekt. Veľa žien mi povedalo, že už len pohľad na moje obrazy či šaty im hladí dušu alebo im zlepší náladu.

Originálna móda a dizajn Gabriela Giotto

Už niekoľko rokov sa zaoberáš módou pre ženy, ktorá srší farbami a nezvyčajnou nápaditosťou. Tvoje modely sú určené pre všetky dámy, ktoré chcú dať zbohom sivej a vďaka jedinečnosti chcú urobiť každý jeden deň krajším. Čo je na Slovenkách krásne a čo sa častokrát boja vyzdvihnúť?

Ďakujem! Áno, Slovenky patria medzi najkrajšie ženy sveta a mňa veľmi teší, že sa vyznačujú aj výnimočným vkusom. Každopádne, z vlastnej skúsenosti najmä pri fotení či bežnom fitingu šiat zistíte, že čím krajšia žena, tým kritickejšia k sebe samej. Zdá sa, že pri prekysličení ženskej krásy na meter štvorcový, ktorým sa môžeme pýšiť na Slovensku, sú akoby muži rozmaznaní a nedokážu poriadne oceniť a doceniť individuálnu ženskú krásu.

Originálna móda a dizajn Gabriela Giotto

Je tu jednoducho veľká konkurencia a preto krásna Slovenka zistí, že je naozaj krásna, až keď prekročí hranice krajiny a vycestuje do zahraničia. Tam sú z nej očarení a idú sa zblázniť.

Keď mi moja priateľka lekárka raz pri skúšaní šiat povedala, že na nosenie mojich šiat potrebuje žena odvahu, tak som jej kontrovala tým, že odvahu nech si šetrí, keď ide niekoho operovať. Pri výbere oblečenia sa treba iba oslobodiť od všetkých tých „predsudkov, že čo na to povedia kolegovia, susedia, rodina“ a „tieto šaty sa už v mojom veku nehodí nosiť a podobne“. Nakoniec získala neskutočný úspech a množstvo komplimentov, kdekoľvek sa objavila v mojom oblečení.

Dokonca na úradoch si ju zapamätali a vyšli jej v ústrety (nemusela ani vytiahnuť občiansky preukaz), pretože naposledy mala takú krásnu sukňu. Takže netreba sa báť zvýraznenia svojich predností. Netreba sa báť zažiariť! To sú ešte dozvuky tých starých programov v niektorých z nás, že sa neoplatí vyčnievať alebo že viditeľný znamená zraniteľný.

Môžeš nám trochu priblížiť proces tvojej tvorby? Ako vzniká také umelecké dielo či nová kolekcia?

Ten proces tvorby kolekcie je veľmi komplexný a viacstupňový. Ale načrtnem aspoň kľúčové momenty. Začiatok je veľmi spontánny, keďže u mňa je tvorenie prirodzené ako dýchanie. Kedykoľvek niekoho čakám v kaviarni na stretnutie, tak si kreslím do skicára a keď ten skicár zaplním, tak vyberiem kresby, ktoré sa mi najviac páčia a tie sa rozhodnem zvečniť vo veľkom plnofarebnom formáte. To je prvá fáza: tvorba nových dizajnov. Inšpirácia.

V procese umeleckej tvorby u mňa v ateliéri som v nedefinovateľnom meditačnom stave vedomia. Milujem to! Nasleduje skenovanie dizajnov, strihov, grafická práca, návšteva tlačiarní, komunikácia s krajčírkami.

Pred prehliadkou aj dva mesiace defilujem v mysli pri zaspávaní a vizualizujem si celú kolekciu, vytváram zostavy (poradie jednotlivých modelov šiat) aj choreografiu. Starostlivo si vyberám aj hudbu, ktorá musí byť príjemná atmosférická a zároveň sa musí dať na ňu rytmicky kráčať.

Originálna móda a dizajn Gabriela Giotto

Je to vzrušujúce, radostné aj energeticky náročné. Alchýmia vízie, vášne, kreativity, pracovitosti, trpezlivosti, vynaliezavosti a nadpozemskej lásky k tomu, čo robíte.

Kde si môžu ľudia pozrieť, nájsť a objednať tvoje jedinečné dizajnérske kúsky?

Žijeme v dobe sociálnych médií a nedávny lockdown ešte zvýšil potrebu digitalizácie akéhokoľvek biznisu. Kompletná ponuka portfólia mojej dizajn značky je preto dostupná na Facebooku (Gabriela Giotto Fashion), Instagrame (Gabriela Giotto) aj webstránke s online shopom (www.gabrielagiotto.com). Každému, čo najviac vyhovuje. Je možné mi napísať priamo cez Messenger na Facebooku, aj na súkromnom profile Gabriela Giotto, ktorý využívam najmä na prezentáciu tvorby alebo na email: gabriela.giotto@gmail.com.

 

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by sa vám páčiť

Víkendový Reštart tela a mysle september 2020

Mohlo by vás zaujímať