Na Slovensko prišla ďalšia zásielka lieku s Ivermectinom. Ordinujú ho lekári?

3 otázky pre MUDr. Etelu Janekovú – Ordinujú lekári Ivermectin po stanovisku EMA?

Zachráni nás Colchicine a kde ho kúpiť

Podľa našich informácií dorazila ďalšia zásielka s lvermectinom. Po stanovisku EMA ostalo v liečbe s týmto liekom veľa otáznikov. Ordinujú lekári Ivermectin po stanovisku EMA?

Áno sú lekári , ktorí ho ordinujú a liečia s ním pacientov. Stanovisko EMA vychádzalo z preexistujúcich klinických štúdií skôr z retrospektívnych, kde sa vyhodnocujú liečebné postupy. V dnešnom svete sa snažíme liečiť liekmi, ktorých účinok je potvrdený validnými klinickými štúdiami uznanými odbornou verejnosťou. V čase pandémie však liečime aj liekmi, u ktorých sa aj na menších súboroch pacientov a pri pozorovaní a náhodnom podaní (liečba svrabu v DSS) zistí pozitívny účinok. Ak nepoužijeme liek, ktorý vykazuje pozitívne účinky pri liečbe hrozí „nebezpečenstvo z omeškania“.

Vy ste sa netajili dobrými skúsenosťami s Ivermectinom. Predpisujete ho pacientom aj naďalej?

Mám s ním dobré skúsenosti, vyliečených mám desiatky pacientov a ak budem mať možnosť použiť ho aj budúcnosti, budem rada. Dňa 3. marca 2021 bola vydaná štúdia – analýza dát bezpečnostného profilu Ivermectinu, ktorá potvrdzuje, že Ivermectin nevykazuje toxické účinky u ľudí (autor Jacques Descotes: Medical safety of Ivermectin).

Keď som si prečítala do detailu stanovisko EMA, nestojí v ňom, že je tento liek zakázaný. V stanovisku sa píše, že nie sú zatiaľ dostatočné štúdie na jednoznačné odporúčanie. Ako vnímate stanovisko EMA?

EMA, ako oficiálna inštitúcia vydávajúca povolenia na lieky, sa vyjadrila pod tlakom verejnosti. Použitie Ivermectinu nezakázala, upravila jeho použitie, to znamená žiada odbornú verejnosť o sledovanie pacientov pri použití, z čoho vyplýva, že liek je v rukách lekára. Odporúča klinické štúdie, ktoré však u lieku s nízkou nadobúdacou cenou a pri generickom výrobcovi, sú problém. Zdravotnícke zariadenie si musí dizajnovať klinickú štúdiu, realizovať, dať schváliť príslušným orgánom ako nadprácu, bez nároku na honorár. Napriek tejto realite sa to deje pre dobro pacienta.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Ako liečiť koronu aj s Ivermectínom? MUDr. Janeková radí, čo robiť, keď sa nakazíte koronavírusom.

Mohlo by vás zaujímať