Nemecko: Energií nie je nedostatok. Problém je prudký rast cien. Nechceme ľuďom merať v spálni teplotu…

Opatrenia na úsporu energie - NemeckoNie je problém s nedostatkom energií, ale s prudkým rastom cien. Ďalšie opatrenia na úsporu energie – Nemecko

ČTK informovala o nových opatreniach v Nemecku. Uprednostňovať sa budú vlaky prepravujúce uhlie… Obmedzenia sa budú týkať aj majiteľov súkromných bazénov.

Berlín – Nemecká vláda schválila súbor záväzných opatrení na úsporu energie.

Vláda rozhodla, že nákladné vlaky na prepravu uhlia budú mať na frekventovaných koridoroch prednosť pred osobnými vlakmi v záujme energetickej bezpečnosti. Po zasadnutí vlády to oznámili ministri hospodárstva a dopravy Robert Habeck a Volker Wissing. Nemecko znižuje spotrebu energie kvôli neistým dodávkam zemného plynu z Ruska a zároveň spúšťa záložné uhoľné elektrárne.

„Kapacita železníc je naplnená, takže sa nezaobídeme bez uprednostňovania,“ povedal Wissing o preprave uhlia. Poznamenal, že prioritizácia vlakov na prepravu uhlia nebude plošná, ale bude sa týkať vybraných koridorov. Habeck, ktorý zároveň oznámil, že vláda súhlasila aj s balíkom úspor energie, považuje za potrebné uprednostniť vlaky s energetickými zdrojmi.

Do 19 stupňov Celzia

Úspory zahŕňajú okrem iného nariadenie, aby sa verejné budovy nevykurovali na viac ako 19 stupňov Celzia, pričom chodby a haly by sa nemali vykurovať vôbec. Nočné osvetlenie na fasádach budov bude vypnuté a majitelia domácich bazénov nebudú môcť ohrievať vodu plynom a elektrinou.

„Nemáme problém s nedostatkom elektrickej energie, ale s jej prudkým nárastom,“ povedal Habeck. Minister hospodárstva tiež opakovane vyzval verejnosť, aby šetrila, ale dodal, že vláda nebude chodiť po bytoch s teplomerom. „Nechceme nikomu merať teplotu v spálni,“ povedal.

Záložné riešenie pre domy a byty – aj to sme rozoberali v podcaste ODznova

Pavol Ľupták patrí medzi ľudí, ktorí nielen hovoria o príprave na energetickú sebestačnosť. On to aj zrealizoval. Jeho dom je energeticky sebestačný 10 mesiacov v roku. Ako sa to dá a koľko to stojí? A je možné vytvoriť si aspoň základnú sebestačnosť, aj keď človek býva v bytovke? Čo sa dá stihnúť do zimy?

Mohlo by vás zaujímať