Oli Beständig: Biomatka! Nadávka alebo výsada?

Oli Beständig: Biomatka! Nadávka alebo výsada?

Som hrdá biomatka! Pred časom ma to ešte rozčuľovalo, teraz sa nad tým smejem, hovorí Oli a my sme sa rozhodli vyspovedať ju. Prebrať pojem BIOMATKA dopodrobna a v súvislostiach. A postupne priniesť Oline zamyslenia na tému, čo je toxické a čo nie. Aj v správaní ľudí.

Pri nedávnom rozhovore sme sa dostali k téme biomatka. Niekedy na internetoch znejú slová, ktoré starostlivé matky, a celkovo zástancov BIO, znevažujú. Posmievajú sa. Čo pod výrazom vnímaš ty?

Všeobecne vnímam na internete obrovské polarizovanie spoločnosti a teda aj mamín, nenávistné osočovanie sa navzájom a nadávanie. Vytváranie pomenovania BIOMATKA ako nadávky. Internet sa priam hemží komentovaním, vyhrážaním, osočovaním. Akoby sme vyhrali patent na rozum, vytratila sa ľudskosť a štipka premýšľania či sedliackeho rozumu.

Každá mamina robí pre svoje dieťa v tej danej chvíli pre svoje dieťa to najlepšie, podľa svojich znalostí, vedomostí a skúseností. Treba žiť a nechať žiť. Máme každý zodpovednosť za svoje dieťa a za seba. Každá mamina je iná, nevidím dôvod na nenávisť a ak má niekto záujem o moje vedomosti, s radosťou sa podelím. Ak nie, tak sa nestarám. Vo všetkom je dôležitá rovnováha.

Oli Beständig: Biomatka! Nadávka alebo výsada?

Nie sme hippie v batikovaných sukniach a s mastnými vlasmi, ale normálne ženy, ktorým záleží na zdraví svojich deti a rovnako na tom svojom. Poslanie matiek je náročné a tieto žabomyšie vojny ich oberajú o čas a energiu, ktorú môžu využiť na to najkrajšie a najcennejšie, čo majú, na svoje deti.

Ako sa ty ako „BIOMATKA“ staviaš k strave?

Je veľmi dôležité ako sa stravujeme, alebo ako dbáme na kvalitu potravín. Jedlo je pre mňa alfa omega zdravia a ide ruka v ruke s fungovaním imunitného systému, ktorý sídli v črevách. Prostredníctvom stravy a všetkého, čo prijmeme do tráviaceho traktu, sa totiž v čreve tvorí bikrobióm, ktorý hrá rozhodujúcu úlohu v ľudskom zdraví.

Spôsob môjho stravovania u mňa súvisí  hlavne so športom aký robím, životný štýl, akým žijem, štúdium univerzity, kde výživa bola súčasťou, žiaľ aj bulímia, ktorú som prekonala. (rozhovor tu ). Som veľký fanúšik stravovania podľa piatich elementov, ktorého základy pochádzajú z tradičnej čínskej medicíny. Čo už naše staré matere tvrdili, je tu priam na piedestáli, a to fakt, že máme konzumovať sezónne a miestne potraviny. Strava  ovplyvňuje aj naše mentálne pohodlie a naše nálady.

Toto všetko nie je rozmar a rýchlokvasené rozhodnutie, načítané na „modrom koníkovi”, ale rokmi naštudované a hlavne vyskúšané. Čo sa výberu potravín týka, uprednostňujem najmä BIO potraviny, organické, bez GMO, nestriekané pesticídmi, bez konzervantov, nespracované a jednostupňové potraviny z overených zdrojov, fariem. (Človek je často skeptický pri slove BIO, už vzduch nie je čistý a ani voda a pôda, no vždy sa dá znížiť príjem škodlivín na minimum).

Oli Beständig: Biomatka! Nadávka alebo výsada?

Varím zásadne doma, viem čo tak dávam sebe ale aj dieťaťu a pripravím si mňamky podľa svojho gusta. Beriem svoj prístup komplexne. Netýka sa len stravy. A počúvať potom, že som bláznivá biomatka, sa mi javí ako šialené. Vôbec, sociálne siete začínajú byť miestom, kde sa ľudia akoby ľahšie osočujú a útočia. Nevnímajú témy a názory v súvislostiach. A často aj anonymita tomu pridáva na sile.

Viem o tebe, že máš špeciálne nároky aj na kozmetiku a drogériu. Čo uprednostňuješ?

Dalo by sa povedať, že som non toxic. Neznamená to, že nakupujem len v BIO obchodoch. Ani tam nie je všetko tip top. Treba pozorne čítať zloženie. Zložky v množstve drogistických a kozmetických prípravkov sú zdraviu škodlivé. Ich používaním si ničíme  nielen svoje zdravie, ale aj planétu. 

Často sa to týka aj produktov,  na ktorých je napísané bio, prírodné, eko-friendly a podobne.

Používam minimum prípravkov, najmä, keď ide o syna. Detská pokožka toho nepotrebuje veľa. Umývam ho vodou, na zadoček NT mydielko, na prípadne zapareniny levanduľový olej. Plienky používam tiež netoxické, rozložiteľné v kombinácii s látkovými. Ono treba myslieť na to, že látkovú plienku treba prať, spotrebuje sa voda  a to tiež nie je ekologické, ak sa to robí príliš často. Opäť narážam na rovnováhu.

Pre seba toho mám trošku viac, no všetko podlieha kritériám NT, je to proces, ktorý trvá nejakú dobu, kým si človek nájde všetko, čo je dobré,  pre zdravie a prírodu neškodné, no dá sa to zvládnuť. Aj ja stále objavujem nové veci a zdokonaľujem sa.

Týka sa to aj dekoratívnej kozmetiky, tam je to asi najzložitejšie, väčšinou sú to všetko prípravky s kompromisom, či opaľovacích krémov, čistiacich a pracích prostriedkov.

Ak sa človek vzdá týchto toxických šmakotiniek, opäť získa lepší čuch, všetko umelé je zrazu príliš aromatické, silné. Z vlastných skúsenosti  viem, že komerčné čistiacie prostriedky smrdia, rovnako aj parfémy, či opaľovacie krémy. 

Treba dávať pozor aj na to, že prírodné ešte neznamená NT, aj ropa je prírodná a je škodlivá. Prostriedky obsahujúce parabény, konzervanty, parfumy atď.,  spôsobujú množstvo kožných ochorení, pôsobia ako hormonálne disraptory, môžu spôsobiť až neplodnosť, sú rakovinotvorné, spôsobujú ochorenia dýchacích ciest a mnoho ďalších.

Každá takáto látka sa do 26 sekúnd po kontakte s kožou dostane do krvného obehu a tam nastáva ten problém. Treba si hlavne uvedomiť, že koža je našim najväčším orgánom.

Ako sa staviaš k liekom?

Všetko čo sa dá liečiť bylinkami, riešim touto cestou.  Aj tu sa mi osvedčila tradičná čínska medicína (TČM) a až keď si niečo vyžaduje lieky, či nebodaj antibiotiká, vtedy po nich siahnem. Takže opäť rovnováha a uvážené požívanie liekov, ktoré sa našim vylučovaním dostávajú do vôd a znečisťujú ich. Samozrejme to platí aj u môjho syna. Našťastie je to zdravé dieťa.

Ďalšou témou v skupinách matiek na internete je dojčenie

Kŕmenie na verejnosti a polarizovanie matiek, ktoré sú za, ktoré proti. Riešia dĺžku dojčenia,  kedy je to OK, kedy už dosť.  Tu podľa mňa nemôžeme bojovať proti sebe. A často sa to deje. Každá žena a každé dieťa je iné. 

Pre mňa bolo dojčenie a materské mlieko, a ešte stále je veľmi dôležité. Už síce nedojčím, čo mi veľmi chýba, no stále odsávam malú dávku a dávam synovi. Je to ako liečik, už nie ako potrava. Stále mu teda odovzdávam svoje protilátky a keď som bola ja chorá, malinký to odo mňa nedostal.

Materské mlieko je základná strava pre dieťa a tvorí sa ním základná imunita a všetky matkine protilátky, sa tým dostávajú dieťaťu. Pri dojčení sa tvorí puto s matkou, tvorbou oxytocínu  sa rýchlejšie roluje maternica. Má to množstvo benefitov. 

Preto ak  žena môže, mala by dojčiť. Samozrejme sa nedá odsudzovať mamina, ktorá jednoducho nemá mliečko, či zo zdravotných dôvodov dojčiť nemôže. No tvrdiť, že je to úplne jedno, či je dieťa kojené alebo na UM je veľmi odvážne, priam hlúpe.

Ďalšou kapitolou je dojčenie na verejnosti. Nemám s tým problém a všeobecne by to problém nemal byť. Bábätkám sa nedá rozkázať a keď to príde, tak to príde. No okázalo niekde vytasiť prsník nie je ani pre mňa to pravé orechové. Stačí si nájsť aspoň kúsok intímneho priestoru, lebo dojčenie je veľmi intímne, prekryť plienočkou, a bábo môže pokojne papať.

Šatkovanie je tiež celkom pretriasaná téma.

Často ľudia odsudzujú matky, ktoré svoje deti nosia. Treba počúvať, čo nám dieťa samo hovorí, nie každé to má rado. A taktiež to netreba preháňať a nosiť dieťa stále. Ja som malého nosila občas, a od roku vôbec. 

Má rád voľnosť a pohyb, nepatrilo to medzi jeho obľúbené činnosti a aj keď mám sily dosť, no pri mojej mušej váhe, by si to odniesli časom  kríže.

Zakaždým, a pri každej téme sa dostanem k rovnováhe. Tak by sme mali všeobecne žiť.

ZÁVER

BIO matka nie je tá, čo všetko dezinfikuje, je úzkostlivá, čo sa bojí  aj svojich myšlienok a slín, ale taká, ktorej záleží na zdraví svojho dieťaťa, samozrejme na svojom a zároveň jej nie je ľahostajná naša matka príroda, naša Zem. 

VEĎ PREDSA NIE SME ODPADKOVÉ KOŠE, ANI TOXICKÉ SKLÁDKY, tak sa o seba starajme!

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Foto Titulka: Martin Habánek

Foto: Archív Oli Beständig

Vizitka: Kto je Oli Beständig?

  • 7 násobná majsterka Slovenska v športových dvojiciach s bratom Jozefom,
  • 1x majsterka Turecka s bývalým profesionálnym futbalistom Ilhanom Mansizom.
  • 7x účastníčka ME (najlepšie umiestnenie 7. miesto)
  • 5x  účastníčka MS ( najlepšie 15 miesto)
  • 1x OH (salt lake City 2002, 17 miesto)

V roku 2007 s bývalým profesionálnym Tureckým futbalistom Ilhanom Mansizom vyhrala show Hviezdy na ľade v Istanbule a ako jediní na svete  neskôr súťažili na medzinárodných ISU súťažiach. Vyštudovala FTVaŠ UK odbor trénerstvo – krasokorčuľovanie a kondičný tréner  na červený diplom, je certifikovaná vizážistka a Image makerka. Má 20 mesačného syna Liamka.

Mohlo by vás zaujímať