Porušili ste opatrenia počas Covidu? Platili ste za pobyt v karanténe? Môžete žiadať peniaze späť!

Odškodnenie za porušenie opatrení covidOdškodnenie za porušenie opatrení covid – 19

Osoby, ktoré dostali pokutu za porušenie protipandemických opatrení počas pandémie COVID-19 alebo platili za pobyt v štátnych karanténnych zariadeniach, môžu žiadať odškodnenie. Vláda schválila návrh zákona o odškodnení a tiež uznesenie o amnestii pre priestupky spáchané v súvislosti s protipandemickými opatreniami. Ide o odškodnenie za porušenie opatrení covid – 19

Opatrenie sa týka obdobia od 12. marca 2020 do 15. septembra 2023, a dotknuté osoby môžu požiadať o vrátenie pokuty alebo jej časti.

„Rovnakú možnosť má aj osoba, ktorá bola umiestnená do takzvanej povinnej karantény, z titulu čoho vznikli náklady za stravné, ktoré následne povinná osoba uhradila alebo ktoré boli od nej vymáhané,“ uvádza sa v materiáli, ktorý predložil na rokovanie kabinetu predseda vlády Robert Fico (Smer).




Odškodnenie si vyžiada okolo 3,3 milióna eur

Premiér po rokovaní vlády spresnil, že zákon má nadobudnúť účinnosť hneď po jeho schválení v Národnej rade a tiež informoval, že odhad nákladov na odškodnenie sa bude pohybovať na úrovni 3,3 milióna eur.

O kompenzáciu možno požiadať len do šiestich mesiacov od nadobudnutia účinnosti novely zákona. V prípade opodstatnenosti žiadosti a splnenia všetkých formálnych náležitostí vyplatí odškodnenie Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo obec.

„Výška odškodnenia predstavuje sumu zaplatenej pokuty alebo nákladov za stravovanie spojených s umiestnením fyzických osôb v určených karanténnych zariadeniach spolu s prípadnými trovami následného vykonávacieho konania, ak takéto konanie prebehlo,“ spresňuje sa v predloženom materiáli.

Zároveň sa v rámci doplnenia zákona o priestupkoch bude na dotknuté osoby hľadieť, ako keby priestupok nespáchali. „Priestupky budú vymazané z evidencie, podľa nás boli jednoznačne udelené v rozpore s právnym poriadkom,“ doplnil po schválení návrhu premiér.

Splnomocnenec Kotlár má výhrady k forme amnestie

Splnomocnenec vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Peter Kotlár (SNS) má výhrady k forme tzv. covidových amnestií.

„Som proti tomu, aby bola ukladaná amnestia na nespáchané priestupky. Amnestia sama o sebe potvrdzuje, že priestupky boli spáchané,“ povedal Kotlár v reakcii na rozhodnutie vlády. Myslí si, že ľudia, ktorí nerešpektovali vyhlášku hlavného hygienika k pandémii ochorenia COVID-19, nespáchali priestupky, pretože boli obmedzené ich základné práva. „Tie sa dajú obmedziť len zákonom, nie vyhláškou na podklade zákona,“ povedal. Chce navrhnúť vláde, aby sa skôr ako o amnestii hovorilo o nulitnosti vyhlášok.

Správu priniesla TASR

Foto: Free pixabay

Mohlo by vás zaujímať