Na základe rozruchu okolo lieku IVERMECTIN som sa rozhodla pred pár dňami osloviť analytika Juraja Mesíka. O globálnych trendoch a rizikách – medzi ktoré patria aj epidémie – učil na dvoch z najlepších univerzít Slovenska a Česka. Roky pracoval ako starší špecialista Svetovej banky na štyroch kontinentoch...
AKTUALIZOVANÉ – LIEK JE OD DNES POVOLENÝ…
Ivermectin je povolený už aj na Slovensku. Snaha a dopyt (tlak) niektorých lekárov sa oplatil
Článok (https://www.40plus.sk/vakcinacia-ivermektin-a-vitamin-d-sa-nevylucuju-ale-doplnaju/) má doteraz veľký ohlas a prináša so sebou aj ďalšie otázky, ktoré neviem zodpovedať a v záujme podania presných informácií a faktov som sa rozhodla posunúť ich autorovi Jurajovi Mesíkovi, so žiadosťou o odpovede.
-
Pod článkom sa niekoľkokrát v diskusii vyskytol odkaz na článok na webovej stránke medpadetoday.com, ktorá popiera väčšinu vašich tvrdení – kde je teda pravda? (LCCC members see their data as strong, but many experts disagree with their interpretation. https://www.medpagetoday.com/infectiousdisease/Covid-1919/90552)
Ako pri každej potenciálnej dezinformácii, aj tu treba začať základnými otázkami o kvalite zdroja. Je to vedecký časopis s prísnou oponentúrou? Odpoveď v tomto prípade je nie. Je to v zásade popularizačné médium. To neznamená, že nemôže robiť dôležitú a dobrú prácu, ale znamená to, že to, čo uverejňuje, treba brať s rezervou. Téma Covid-19 sa v USA a potom aj po celom svete stala hyperpolitickou a neviete, akú politickú agendu môže mať to či ono médium.
Možno žiadnu – možno silnú.
Ďalšia otázka je: „Kto to píše?“ Je autorka človek s relevantným vzdelaním v oblasti, ku ktorej sa vyjadruje? V tomto prípade v medicíne alebo aspoň v prírodných vedách? Odpoveď je opäť nie – autorka je žurnalistka. V texte ďalej chýba deklarácia absencie konfliktu záujmov? V solídnych vedeckých prácach také deklarácie musia byť, inak sa môže stať, že to, čo je vydávané ako nezávislý výskum, je firemný výskum – a ten máva jednu zásadnú motiváciu. Správne tušíte, že tou je predať nejaké liečivo alebo diagnostikum a zarobiť na tom.
Z tohto neviete, či autorka nemala nedávno kontrakt s výrobcom nejakých liekov, alebo nepatrí k aktivistom nejakej politickej strany, ktorých záujmom je spochybniť existenciu oveľa lacnejších a účinnejších liečiv alebo existenciu liečby Covid-19 ako takú. Možno áno, možno nie – proste neviete.
Čiže ten článok neprešiel žiadnym z úplne základných testov, aby som ho v odbornej diskusii bral vážne. Keďže sa naň ale pýtate, pozrel som sa naň trochu bližšie. Ten text sa tvári odborne a vytvára ten dojem tým, že uvádza veľa odkazov na literatúru.
Autorka sa napríklad snaží spochybniť vedeckú autoritu prof. Marika – jedného z autorov liečebného protokolu I-MASK a člena skupiny špecialistov, známou pod skratkou FLCCC, ktorí už na jar vyvinuli aj protokol na nemocničnú liečbu Covid-19 MATH + – odkazom na štúdiu CITRIS – Ali – https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2752063 , predbežne uverejnenú na portáli JAMA Network.
Keď si ten link otvoríte, hneď v úvode je uvedené, že (citujem): „U pacientov so sepsou a s akútnym respiračným distress syndrómom infúzie vysokých dávok vitamínu C, v porovnaní s placebom, nezlepšili signifikantne skóre zlyhávania orgánov po 96 hodinách, ani nezlepšili hladiny biomarkerov po 168 hodinách.“ (V orgináli „Among patients with sepsis and ARDS, high-dose vitamin C infusion compared with placebo did not significantly reduce organ failure scores at 96 hours or improve biomarker levels at 168 hours.).
Takže máme vystarané, že? Profesor Marik vymýšľa a vysoké dávky vitamínu C pri liečbe sepsy a ARDS nefungujú. To je záver naznačovaný autorkou článku spochybňujúceho liečbu Covid-19 Ivermectinom. Takto môžu závery tejto štúdie vyzerať, keď sa pozriete na jej nadpis a úvod.
Keď si ale pozriete jej takzvané „sekundárne výstupy“ (Secondary Outcomes), narazíte tam na tieto zaujímavé fakty: Na 28. deň štúdie bola úmrtnosť v skupine s placebo 46.3 % (38 z 82) – v skupine liečenej vitamínom C 29.8 % (25 z 84) – rozdiel je štatisticky signifikantný (P = .03). Počet dní bez potreby ventilátora bol 13.1 u skupiny s vitamínom C verzus 10.6 dňa v placebo skupine.
Počet dní mimo JIS-ku do dňa 28 bol v skupine s vitamínom C 10.7 dňa, v placebo skupine 7.7 dňa – opäť signifikantný rozdiel (P = .03) 25 % pacientov s vitamínom C boli na JIS-ke menej ako 7 dní – ale len 12,2 % z placebo skupiny (signifikantný rozdiel P = .03). Inými slovami, pri podaní vysokých dávok vitamínu C pacientom so sepsou a ARDS ich zomrelo o 1/3 menej, a rovnako títo pacienti strávili zhruba o tretinu menej času na pľúcnej ventilácii a JIS-kách!
Vyberte si, či by ste v prípade sepsy alebo zlyhávania vášho dýchania chceli byť liečení podľa protokolu Dr. Marika, alebo byť v placebo skupine.
Obávam sa, že som čitateľov už dávno unudil – ale ak ste dočítali až sem, tak možno súhlasíte s mojim záverom, že ten článok na Medpagetoday je, ako sa hovorí na Podpoľaní, „bullshit“.
-
Ďalší čitateľ argumentoval článkom v Denníku N – keď si človek prečíta celý článok, tak musí mať pochybnosti, že by bol na svete účinný liek: https://dennikn.sk/2210858/ako-sme-na-tom-s-dokazmi-o-efektivite-ivermektinu-izoprinozinu-a-inych-domnelych-zazracnych-liekov-v-boji-s-Covid-19om-19/
Pokúsim sa byť oveľa stručnejší bez toho aby som šiel do detailov. Pozrime sa, kto tu hovorí. A kde hovorí. Profesor Marik tvrdí na základe rozsiahlych skúseností teamu špičkových lekárov a zhruba 40 vedeckých štúdií, že ivermectin je v terapii Covid-19u vysoko účinný liek. Prof. Marik je autorom viac ako 500 vedeckých prác, ktoré boli vo vedeckej literatúre citované 43 000 krát. V oblasti intenzívnej starostlivosti je to druhý najpublikovanejší autor na svete v dejinách odboru.
Len k téme liečby Covid-19u publikoval doteraz 10 vedeckých prác. Viac o ňom nájdete tu https://Covid-1919criticalcare.com/wp-content/uploads/2021/01/FLCCC-Alliance-member-CV-Marik.pdf V priemernom slovenskom denníku N mu oponuje mladý slovenský lekár, uverejnil 49 vedeckých prác, ktoré boli 164 krát citované. Viac o ňom nájdete tu https://www.researchgate.net/profile/Peter_Sabaka3
Rozhodnutie koho tvrdenia považujete za vážnejšie a hlavne kým by ste chceli byť v prípade vážneho ochorenia liečení ponechávam na každom čitateľovi a čitateľke.
-
Naša čitateľka píše a pýta sa: tu je článok, že dáta boli sfalšované. Ak príde zajtra relevantná informácia, že to funguje, tak je to super. Potom sa človek môže rozhodovať, či sa dá zaočkovať, alebo bude čakať, kým sa nakazí a či mu zaberie vitamín D ivermectin. https://www.theguardian.com/world/2020/jun/04/unreliable-data-doubt-snowballed-Covid-19-19-drug-research-surgisphere-coronavirus-hydroxychloroquine
Opäť tu máme diskutovať o článku v populárnej tlači – aj keď The Guardian je nepochybne oveľa solídnejšie médium ako Denník N. Druhá vec je, že spomenutý článok je zo začiatku júna 2020 – a dnes sa píše január 2021. To je s trochou nadsázky, akoby ste v diskusii o kvalite smartfónov odkazovali na článok z roku 1990, alebo v debate o genetike koronavírusov na článok z roku 1970. Realita je taká, že do júna 2020 bolo publikovaných len niekoľko štúdií o účinku ivermectinu – ale aj hydroxychlorochinu alebo vitamínu D – v liečbe a profylaxii Covid-19u.
Dnes je takých vedeckých štúdií k dispozícii 49 – a 100% z nich dospelo k záveru, že ivermectin je v terapii Covid-19u vysoku účinný, so stredným zlepšením 85%. To je obrovsky silný účinok. Keď už som spomenul aj ďalšie dve účinné látky, o účinku vitamínu D v liečbe a profilaxii Covid-19u je dnes k dispozícii 50 štúdií ( a 92% z nich konštatuje silný pozitívny účinok na úrovni 75%) a o účinku hydroxychlorochínu dnes máme 230 štúdií, pričom pri jeho včasnom použití je zaznamenaný pozitívny účinok u 100% štúdií a stredné zlepšenie 66%.
Na záver si len pripomeňme, že ivermectin, hydroxychlorochin aj vitamín D sú lacné generiká, ktoré stoja doslova pár desiatok centov: na Slovensku liečime Covid-19 neúčinným liekom remdesivir za 2100 eur. Pýtajte sa prečo! (Remdesivir je stále liečivo číslo 1 odporúčané oficiálne Ministerstvom zdravotníctva – viď https://www.health.gov.sk/Clanok?Hlavna-sprava-COVID-19)
Rozhovor pripravila: Martina Valachová
Ak chcete zanechať autorovi odpovedí komentár UROBTE TAK TU – https://www.facebook.com/40plus.sk/posts/1362402220760000
Korektúra: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus