V poslednej dobe sa dosť diskutuje o odluke cirkvi od štátu. Som za! Prečo? Mám tieto skúsenosti…

Farár mi napísal: „Keď budete s manželom súložiť, predstavujte si namiesto jeho tváre tvár Ježiša Krista.“

V poslednej dobe je dosť intenzívne diskutovaná odluka cirkvi od štátu. Som za! Prečo? Mám svoje vlastné skúsenosti a chcem sa s vami o ne podeliť…

Odluka cirkvi od štátu? …a Ježiš Kristus opustil konverzáciu

Skúsenosť číslo 1

Niekedy na prelome ordoviku a kambria, v rámci prvohôr mojej dizajnérskej éry, som programovala jednoduché webstránky. Hovoríme o období, kedy ešte neexistoval Facebook, grupovali sme sa na rôznych diskusných fórach a namiesto profilov na sociálnych sieťach tie najväčšie kocky mali svoje vlastné osobné webstránky. Pamätá sa ešte niekto?

A práve cez moju webstránku na mňa natrafil jeden mladý kňaz. Páčila sa mu hudba, o ktorej som písala recenzie. Práve sa stal farárom v Bohom zabudnutej farnosti niekde na lazoch na strednom Slovensku a rozhodol sa, že pre svojich farníkov nechá urobiť mikroweb. Bol plný elánu, motivácie, pôsobil veľmi milo a pokrokovo.

Zákazku sme riešili najmä cez chat. Farár občas niečo utrúsil o sebe, potom ja o sebe, všetko v rámci zdvorilostného small-talku. A zrazu sa opýtal, prečo ešte nemám deti, keď sme s manželom už 3 roky zobratí.

Och, toto montovanie sa cirkvi do sexuálnych aktivít svojich ovečiek ma vždy veľmi hnevalo. V duchu som si pomyslela  ̶  tybláho, tebe určite budem hovoriť, že existuje plánované rodičovstvo a antikoncepcia  ̶  a na odvedenie od témy som „zašmodrchala“ niečo neutrálne, ako: „Nechávame to v rukách Božích…“ dúfajúc, že ho moja odpoveď dostatočne uspokojí.

Práve naopak. A teraz si, milí čitatelia, držte klobúky, ideme z kopca!

Farár mi napísal: „Keď budete s manželom súložiť, predstavujte si namiesto jeho tváre tvár Ježiša Krista.“

Padla mi sánka, dekel odstrelilo na Jupiter a zrejme som sa zmohla iba na: „???“

Farár pokračoval v kvetnatom opise žánra, ktorý by sa kľudne dal nazvať Roleplay Porn, ako mám namiesto manžela vidieť Ježiša, že tak určite otehotniem.

Zákazku som rýchlo dokončila a viac o ňom nepočula.

Amen tma.

Skúsenosť číslo 2

Keď sme sa s budúcim manželom pripravovali na sobáš, vybrali sme si úžasného kňaza  ̶  saleziána, vtipného, s nadhľadom. Debaty s ním boli živé, plné inotajov, nečakaných súvislostí a postrehov. Don Marián je človek s veľkým Č. A na rozdiel od niektorých kamarátov či spolužiakov, ktorí na prípravách na uzavretie manželstva u iných kňazov doslova trpeli, my sme si to užívali a cítili sa dobre ako Pán Kapitán.

Ale tiež došiel na psa mráz!

Jednou z povinných jázd v osnove príprav snúbencov bolo absolvovanie kurzu Billingsovej metódy, čo je jediná forma „antikoncepcie“, ktorú cirkev uznáva.

To sa nerobilo na fare, ale hromadne, v pastoračnom centre. Prišli sme tam, okúňajúc sa. Prestúpila pred nás tetuška, s výzorom a prejavom á la Chlóra Buanda Salara Banda, a začala veľmi oduševnene rozprávať o štruktúre cervikálneho hlienu, kedy je pružný, kedy je lepkavý… svoj prejav sprevádzala gestami, kedy prstami naznačovala, ako sa hlien ťahá či lepí. Ukončila to tým, že túto metódu s manželom úspešne používajú.

Na to som opatrne zdvihla ruku a s nevinnými očkami, á la ranená srnka, sa tetušky „salarabanda“ opýtala:

„A koľko máte detí?“

„Osem!“ zahlásila hrdo.

…a Ježiš Kristus opustil konverzáciu.

Odluka cirkvi od štátu je, podľa mňa, na mieste.

Každý nech si konečne rieši svoje a vyberie si svoje. A tak ako je to vo všetkom, nech si aj platí a financuje za svoje.

Zora Puškáčová

Autorka je právnička a podnikateľka. Jej aktuálnu tvorbu nájdete tu: KURA HARABURA

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať