fbpx

Choroba, rozvod, smrť v rodine, strata práce… Je na nás či nás tieto situácie premôžu alebo posilnia.

Ako správne používať FFP2 respirátoryKedy inokedy, ako teraz, môžeme ovplyvniť to, aký život budeme mať neskôr?

Vianočné dni máme za sebou a je tu rok nový. V tomto období zvykneme bilancovať a rozmýšľame, ako chceme svoj život zmeniť. Aké predsavzatia fungujú na zmeny v živote?

Často si dávame veľké predsavzatia a potom sme sklamaní, keď nám nevychádzajú.

Premietame si udalosti posledného roka. Rozmýšľame, čo nás tento rok naučil, čo nám dal, čo nám vzal. Skutočnosť je však taká, že nech boli naše skúsenosti akokoľvek bolestné, ukázali nám cestu, ako dospieť k novým, aj zásadným zmenám. Preto neľutujme, čo sa počas posledného roka udialo. Nevyčítajme si, čo sme urobili, čo sme neurobili, čo sme mohli urobiť lepšie alebo inak.

Na mieste je vďačnosť.

Pretože všetko, čo sa nám udialo, má svoj význam a posúva nás vpred. Možno niekto namietne, a čo taká nepriazeň osudu : choroba, rozvod, úmrtie v rodine, strata práce, dlhodobý stres. Myslíme si, že trpíme preto, čo nemáme alebo preto, že máme, čo nechceme. Každá takáto situácia nás stretáva preto, aby sme sa niečo naučili. Je však len na nás, ako na takéto situácie zareagujeme. Či nás premôžu alebo posilnia.

Pozrime sa do svojho vnútra a nájdime v sebe odpoveď na to, čo nám tieto situácie, ktoré prežívame, ukazujú.

Hovoria k nám, že je príležitosť, že je čas sa konečne prebudiť ? Existuje veľa príkladov ľudí, ktorí dokázali životné potiaže otočiť vo svoj prospech. Mnohých ťažká situácia priviedla k úplnej zmene profesie či zamestnania, životného štýlu, či novému partnerovi. Ak nebudeme zotrvávať vo frustrácii, hneve, sebaľútosti a iných sebadeštruktívnych programoch, môžeme vziať svoj život do vlastných rúk. Je predsa rozdiel, či človek bude iba bábkou alebo bábkohercom, ktorý rozhoduje nielen o forme, ale najmä o obsahu vlastného života.

Schopnosť čeliť náročným situáciám súvisí s mierou nášho pozitívneho nastavenia. Môže v nás posilňovať také vlastnosti, ako je húževnatosť, či psychickú odolnosť spojenú s optimizmom a schopnosťou zachovať si vieru a nádej.

Aké predsavzatia fungujú na zmeny v živote?

Nový rok znamená niečo nové. Dajme si zámer stať sa novými. Našou vnútornou zmenou urobme krok k tomu, že sa prestaneme ľutovať, utápať sa v minulosti, živiť v sebe obavy z budúcnosti.

A čo tak začať v malom už teraz a vytvoriť si nový zvyk, každý večer pred tým, ako sa uložíme na spánok?

Prehrať si udalosti dňa a zamyslieť sa, ako deň prebiehal, poďakovať za úspechy aj drobné „zakopnutia“, ktoré vnímame nie ako zlyhania, ale ako príležitosti pre náš rast.

A teraz, na zažiatku roka, si môžete položiť aj ďalšie otázky:

 • Kto mi pomáhal, keď mi bolo ťažko?
 • Kto ma sprevádzal náročnými chvíľami môjho života?
 • Kto mi podal pomocnú ruku ?
 • Kto mi poskytol dôležité podnety, kto mi prejavil láskavosti a kto lásku?
 • Komu som pomohol/pomohla ja, komu som venoval/venovala lásku?
 • Kto alebo čo mi dodalo počas roka energiu?
 • Čo je v mojom živote v rovnováhe a čo nie je?
 • Ktoré vzťahy by som chcel/chcela posilniť a ktoré uvoľniť, ak sa naše cesty nejako rozchádzajú?
 • Čo ma ťaží a čo mi už neslúži?
 • V prítomnosti koho a kde, pri akej činnosti sa cítim najlepšie?
 • Čo ma napĺňa hlbokou radosťou?
 • Čo povznáša moje srdce ?

Ak si odpovieme úprimne a pravdivo z hĺbky svojho srdca, dokážeme odkryť to, čo nás blokuje, čo nám bráni byť autentickými. Takto dokážeme priznať svoju jedinečnosť, odkryť svoje schopnosti a vytvoriť novú víziu svojho života.

Už dnes si teda môžeme sformulovať zámer pre tento rok.

Ak chceme zažívať lásku, treba vedieť, že tá začína láskou k svojej vlastnej podstate. Už vieme, že ak chceme nájsť zmysel svojho života, nemáme sa naháňať za vecami, ktoré nemajú trvalú hodnotu, ale treba pozorne počúvať hlas svojho srdca.

Žijeme v dobe neustálej premeny.

Máme možnosť vedome nielen ukončiť, čo už nepotrebujeme a čo nám už neprospieva, ale aj naštartovať svoje vnútorné, doteraz driemajúce a nevyužité zdroje.

Kedy inokedy, ako teraz, môžeme ovplyvniť to, aký život budeme mať neskôr?

Využime toto obdobie na vytvorenie nového príbehu svojho života a objavenie toho, čo nám nanovo vystavia našu existenciu.

Zora Vypušťáková
Transformačná koučka, etikoterapeutka, autorka www.priestorprezmenu.sk

Nenechajte si ujsť

Príbeh Jasny Opavskej, ktorá prišla na Slovensko z vojnou postihnutého Sarajeva a uspela ako dizajnérka na Slovensku.

Mohlo by vás zaujímať