Znížte si náklady na energie. Od októbra môžete získať dotáciu na rekonštrukciu domu.

Znížte si náklady na energie. Od októbra môžete získať dotáciu na rekonštrukciu domu.

Energetická kríza…

Premiér skonštatoval, že pomoc z plánu obnovy na dosiahnutie vyššej efektivity a zníženie nákladov prichádza v čase, keď Slovensko prechádza náročnou energetickou krízou. „Práve táto výzva je tu na to, aby vám pomohla v týchto ťažkých časoch zvládnuť vaše účty za energie aj takým spôsobom, že si budete môcť obnoviť svoj dom, bývať v kvalitnejšom bývaní a zároveň mať pod kontrolou svoje účty,“ vyhlásil Heger.

Od októbra môžete získať dotáciu na rekonštrukciu domu

Na obnovu domov je vyčlenených dokopy 500 miliónov eur, pričom prvé dve výzvy sú každá v hodnote 15 miliónov eur.

Budaj ozrejmil, že podávať žiadosti bude možné od 15. októbra a výzvy budú trvať do konca februára budúceho roka. Verí, že do konca roka prvých 4000 záujemcov bude môcť začať obnovovať svoj dom. Budúci rok sa to má podľa Budaja rozbehnúť v celej sume, pričom cieľom je 30.000 obnovených domov.

Polovica peňazí, 15 miliónov eur, bude určených na zvýšenie energetickej efektívnosti pre rodiny. Pôjde o také rodiny, ktoré majú v dome prihlásené štyri a viac detí do 18 rokov na trvalý pobyt. Alebo má v dome trvalý pobyt dieťa s ťažkým zdravotným postihnutím. „Je to v podstate ekologicko-sociálny projekt z tohto pohľadu,“ poznamenal Matovič. Táto sociálna časť bude mať aj zvýhodnenie. Pri bežnej časti bude môcť byť preplatených 60 % nákladov na zvýšenie energetickej efektívnosti, v tej sociálnej to bude až 95 % nákladov maximálne vo výške 18.000 eur.

Minister životného prostredia dodal, že ponúkajú už „na mieru ušité“ projekty obnovy domov.

Ide napríklad o zateplenie, výmenu okien, dverí či zateplenie strechy. Cieľom je dosiahnuť najmenej 30 % úsporu energií. Pri 30-percentnej úspore to podľa Budaja pôjde maximálne do 14.000 eur a pri úspore energií nad 60 % až do 19.000 eur. Na začiatku aj na konci bude potrebné vyhotoviť energetický certifikát. Aj ten bude pritom možné sčasti preplatiť.

„Schémy sa môže zúčastniť každý rodinný dom, ktorý sa nachádza na území SR, bol skolaudovaný pred 1. januárom 2013, na liste vlastníctva je evidovaný ako rodinný dom, je využívaný výlučne na bývanie, to znamená, že menej ako 10 % podlahovej plochy je využívanej na podnikateľské účely a v projektovom hodnotení alebo v energetickom certifikáte je kategorizovaný ako rodinný dom,“ priblížil generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Michal Maco. Podrobnosti sú zverejnené aj na webovej stránke www.obnovdom.sk.

Mohlo by vás zaujímať