MUDr. Janeková: Priebeh ochorenia Covid 19 u detí nezodpovedá situácii, aby bolo zavedené plošné očkovanie.

Očkovanie detí od 12 rokov na Covid 19
MUDr. Etela Janeková

Očkovanie detí od 12 rokov na Covid 19 je téma, ktorá rozdeľuje spoločnosť, ale aj mnohé rodiny a odborníkov. Dať či nedať očkovať?

Na tému očkovania detí sa snažím získavať relevantné odpovede a názory rôznych odborníkov z radov vedcov i lekárov. Ako vníma očkovanie detí od 12 rokov na Covid 19 všeobecná lekárka pre dospelých a internistka MUDr. Etela Janeková?

Aký je váš názor na očkovanie detí a z čoho presne vychádza?

Som zástancom očkovania smrteľných a nebezpečných chorôb s následkami pre organizmus človeka. Slovensko (v rámci bývalého Československa) malo vždy prvenstvo v preočkovaní populácie na nebezpečné ochorenia. Nie som pediater, ale sledujem situáciu na Slovensku aj vo svete, názory odborníkov a tiež analyzujem situáciu na základe mojich skúseností a vedomostí. Očkovanie dospelej populácie podporujem, ale u detí by som bola ešte opatrná.

Deti ochorenie Covid-19 dostanú, aj ochorejú. Priebeh ochorenia však nezodpovedá situácii, aby bolo zavedené plošné očkovanie detí. Možno by bolo vhodné očkovať rizikovú časť populácie detí, deti s obezitou, hypertenziou… Každé plošné očkovanie u detí, bolo zavedené na ochorenia s vysokou smrtnosťou, prípadne s chorobnosťou s následkami na zdravie pretrvávajúce do dospelosti.

Robila som rozhovor s Ondrejom Halgašom. Na tému očkovania detí povedal aj nasledovné: „Do pozornosti by som dal aj včerajšie vyjadrenie nemeckej poradnej komisie pre vakcináciu (STIKO) , ktorá všeobecnú vakcináciu zdravých detí nateraz neodporúča.“ Je teda rozumné trvať na plošnom očkovaní detí na Slovensku? Kampaň a mediálny tlak hovoria jednoznačne za…

Deti ochorenie prenášajú. Preto je vhodné očkovať dospelých, aby neochoreli. Väčšina kampaní má aj politický podtón, preto treba vždy k takýmto zásadným veciam pristupovať s maximálnou racionalitou a každá kampaň s dopadom na zdravie populácie by mala byť zvážená z pohľadu bezpečnosti, potrebnosti hlavne odbornou verejnosťou. Kampaň by sa mala zintenzívniť na očkovanie dospelej populácie.

Ak by ste mali deti vo veku 12 rokov, dali/nedali by ste ich zaočkovať? A prečo?

Deti mám staršie, ale keď som mala staršie dieťa vo veku 13 rokov bola možnosť očkovania proti HPV vírusu, ktorého pôsobenie v organizme má za následok rakovinu krčka maternice. Mnohí, aj odborníci boli proti, ale mne ako lekárke, ktorá má skúsenosti s takou závažnou diagnózou, sa javilo mimoriadne rozumné očkovať. A myslím si to dodnes. Vakcína prešla všetkými fázami klinických skúšaní práve aj na detskej populácii. Bola a je jedinečná pri zabránení závažnému ochoreniu.

Očkovanie proti Covidu-19 v detskej populácii pre mňa nespĺňa kritériá, ktoré som opísala. Treba však poznamenať, že vakcíny sú riadne schválené liekovými autoritami, preto je možné ich používať. Dala by som očkovať dieťa s chronickým ochorením, ktoré by bolo ohrozené priebehom ochorenia. Je to však môj názor pri rovine poznatkov dnes.

Očakávate, že na jeseň sa tlak na očkovanie detí od 12 rokov na Covid 19 zvýši?

Neviem to predpokladať, ale môže sa stať, že bude ďalšia vlna pandémie, so zvýšenou chorobnosťou a potreba imunizácie aj detskej populácie nastane.

Vy ste sa netajili tým, že ste liečili pacientov aj pomocou Ivermectinu. Dokonca ste boli iniciátorkou dovozu jednej zásielky pre lekárne (požiadali ste MZ SR a žiadosť bola schválená). Medzi lekármi je veľa zástancov a tiež veľa odporcov tohto postupu. Čím to podľa vás je?

Liečila som aj liečim Ivermektínom pacientov chorých na Covid – 19. Ak sa zaháji nový liečebný postup, vždy sú dva tábory. Ochorenie vo fáze pandémie bola pre nás veľká neznáma a liečba ochorenia bola ťažká, komplexná.

Dnes už sme múdrejší a vieme, ako odvrátiť ťažký priebeh a pomôcť pacientovi pri nástupe príznakov. Pred takými ochoreniami, ktoré sú nové a s ťažkým priebehom mám veľký rešpekt. Napriek dlhoročnej praxi sa vždy nájde v medicíne niečo, čo ma prekvapí a núti na sebe pracovať.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať