Žatva absurdností v cestovnom ruchu? Vakcína je vakcína. Sloboda je sloboda. Prosím, nemiešať!

Očkovanie a cestovanie verzus covid pasŽatva absurdností v cestovnom ruchu? Vakcína je vakcína. Sloboda je sloboda. Prosím, nemiešať!

Pred rokom sme založili nezávislú platformu Slovenské fórum cestovného ruchu (SFCR). Už takmer rok vyťahujeme na svetlo bizarnosti v cestovnom ruchu, ktoré „nie sú s kostolným poriadkom“ a o ktorých treba podiskutovať.

A posledný rok  ̶  to je priam žatva absurdností, ktorými cestovný ruch prechádza.

Absurdnosti, na tie sme si už „zvykli“.

Ale pred pár dňami ma upozornili na kampaň cestovnej kancelárie BUBO, precedens, ktorý sa už ani zďaleka netýka iba cestovného ruchu a ktorý by určite nemal prejsť bez povšimnutia.

Cestovná kancelária BUBO si vybrala „izraelskú cestu“.

Nie je reč o zájazde do Izraela.

Hovorím o marketingovej kampani, kde sa rozhodli výrazne zvýhodniť zaočkovaných klientov. So zdôvodnením, že ide o „jedinú cestu k slobode“. A nezabudli prihodiť aj čosi o „zodpovednosti“.

No. Vyjasnime si to, prosím, raz a navždy.

Vakcína je vakcína. Sloboda je sloboda.

Očkovanie však nemá pranič spoločné so slobodou.

 Sloboda totiž JE naše základné právo. Nik ju nemôže legálne podmieňovať. Ani arbeitom, ani očkovaním.

Ja túto hru na manipuláciu a emočné vydieranie, nazývané občas úplne scestne „zodpovednosťou“, totiž nehrám. Na základe dostupných vedeckých faktov som sa legitímne, slobodne a zodpovedne voči sebe aj ostatným rozhodla tak, ako som sa rozhodla. Bodka.

Toľko k vyjasneniu základných pojmov.

A teraz k veci.

Asi ste už počuli o náramkoch, bez ktorých si v Izraeli ani „nevrznete“.

Buď ste očkovaní, alebo máte smolu. Kiná, divadlá, školy, obchodné domy sú len pre zaočkovaných.

A čo u nás?

Cestovky začali masívne promovať krajiny  ̶  destinácie pre zaočkovaných. Enem tak, bez informácie pre zvyšných 80 percent nevax, inak normálneho a zdravého obyvateľstva.

V prvom rade je to čistá ignorácia vedeckého výskumu, lebo dnes je už jasné, že zavaxovaní nie sú na tom o nič lepšie ako tí ostatní. Môžu ďalej šíriť kovid. Aj ho pokojne schytať. Nové „odrody“, zdá sa, aj prémiovo.

Okrem toho, vyzerá to, že všetky rezolúcie o ľudskylch právach, jednakosti a nediskriminácii odchádzajú do zabudnutia. A promotéri nového nornálu ich majú „v paži“.

Písala som o tom tu: https://www.40plus.sk/co-je-to-covid-pass-v-cestovani/

Z článku vyberáme:

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy vyslovene kladie dôraz na dobrovoľnosť očkovania a vyzýva štáty, aby informovali svojich občanov, že vakcína nie je povinná a chránili občanov pred diskrimináciou tých, ktorí nebudú očkovaní z dôvodu možných zdravotných rizík alebo z vlastnej vôle.

Podľa právnej expertky pre ľudské práva a dlhoročnej zástupkyne Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva, JUDr. Pirošíkovej, naše výhrady potvrdzuje aj stanovisko Výboru Svetovej zdravotníckej organizácie z 15. januára 2021:

„Výbor pre reguláciu zdravotných predpisov odporučil, aby krajiny nevyžadovali od prichádzajúcich cestujúcich dôkaz o zaočkovaní, a to vzhľadom na to, že vplyv očkovania na zníženie prenosu (infekcie) dosiaľ nie je známy a dostupnosť vakcín je v súčasnosti príliš obmedzená a časť osôb vakcínu ani nemôže zo zdravotného hľadiska prijať. Vzhľadom na uvedené, ako aj obavy z účinnosti vakcín, nie je možné rozlične zaobchádzať so zaočkovanými a nezaočkovanými. Pokiaľ nie je dokázané, že zaočkovaní vírus ďalej nešíria, nie je možné argumentovať ochranou verejného zdravia.“

Preto sa napokon aj do návrhu o „nešťastných“ covid pasoch, ktorý bol, žiaľ, za masívnej podpory slovenských europoslancov odhlasovaný minulý týždeň v europarlamente, dostali, povedzme, že „rovnoprávne“ všetky možnosti  ̶  osoby, ktoré prekonali kovid, osoby, ktoré majú negatívny test a osoby, ktoré sa rozhodli pre očkovanie.

(Kovid pasy naďalej pokladám za veľmi nebezpečný zásah do demokracie, ktorý nás bude nútiť pravidelne „dokazovať testovaním, že sme zdraví“, alebo sa pravidelne 1-2-krát ročne očkovať. Navyše, zavedením tohto dokumentu nemá zmysel viac hovoriť o voľnom pohybe v schengene a obava, že sa stane základom na segregáciu obyvateľstva v kažodennom živote, je evidentne opodstatnená. Viac v mojom predchádzajúcom článku uvedenom v linku vyššie.

A potom prišla marketingová kampaň od „Lovcov zážitkov“…

Očkovanie a cestovanie verzus covid pas

A s bezprecedentnou diskriminačnou kampaňou to „zabili“.

Úprimne?

Mrzí ma to, že práve oni.

Mala som ich rada, začali sme podnikať v cestovnom ruchu v rovnakom čase. Dali to „na pána“. Rušili v cestovaní všetky limity a bariéry, neexistovalo, čo by sa nedalo.

Mali môj rešpekt aj obdiv. Aj v tom, s akým nasadením a originalitou veci robia.

Tak originalita, aspoň v marketingu, im zostala naďalej nepopierateľná. S rešpektom už je to horšie.

Šéf „Lovcov zážitkov“ po minuloročnej kontroverznej kampani vyhlásil pokorne, že sa mediálne stiahne. Mal to urobiť.

Dobré meno si buduješ roky a na likvidáciu stači pár minút.

To nehovorím o tomto článku, to by som si namýšľala o svojej dôležitosti. Ale o stovkách (aktuálne okolo 900) prevažne úprimne nasr*tých potenciálnych klientov, ktorí verejne komentovali firemný facebookový status BUBO, len pár hodín po jeho publikovaní.

Takže takto:

Priatelia cestovatelia, nenechajte sa „zmantať“.

Ak sa rozhodnete cestovať, cestujte (hneď, ako nás vypustia z ohrady).

Kvôli cestovaniu si nemusíte „brať cukríky od cudzích ľudí“. Mňa teda mama pred tým vždy vystríhala.

Kvôli cestovaniu sa naozaj nemusíte očkovať

Chcem povedať, pokojne tak urobte, ak ste presvedčení a, podľa možnosti, aj dostatočne informovaní, že to prispeje k vášmu zdraviu a že prednosti očkovania vo vašom prípade prevýšia jeho riziká. Nerobte to ale kvôli nikomu inému. Ide totiž o vaše zdravie. A už vôbec to nerobte LEN alebo prevažne kvôli cestovaniu. Vždy budú iné možnosti, ako bezpečne cestovať. S testom alebo s dokladom o prekonaní kovidu.

Je tiež množstvo destinácií, kde na vstup nebudete potrebovať nič viac než doteraz. (Čo tak stráviť leto v nádhernom Rumunsku?)

A je aj množstvo cestovných kancelárií, ktoré vám takéto cesty bez podmienok, diskriminácie a segregácie radi zorganizujú.

Áno, časy sú zlé, sme v tom všetci rovnako.

Ale budú ešte horšie, ak sa nezastavíme a nevrátime z kratšej cesty.

K rešpektu, demokracii a zdravému rozumu.

With love,  Zuzana Ballaschová

Čo je to COVID-pass v cestovaní – Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať