Obdobie ticha a ničnerobenia je potrebné

Obdobie ticha a ničnerobenia je potrebné

Sme zvyknutí robiť. Sme zvyknutí stále niečo robiť. Okolo rodiny, okolo deti, s partnerom, v práci, v domácnosti, v kuchyni s kamarátmi a iné… Ale čo sa stane keď zrazu deti tu nie sú, muž má svoj program, dom je čistý, netreba variť, nemáme chuť ísť von s priateľmi?

Alebo priatelia nemajú čas a v práci je kľud. A to nie je otázka jednej hodiny, jedného dňa, ale predstavte si, že je to obdobie, čo trvá dlhšie. Už pri jednej hodine nevieme, čo máme robiť. Sme závislí na aktivite. Očakáva sa to od nás. Máme nastavený kód, že “musíme niečo robiť”, že “lenivosť je zlá”.

Máme panický strach, že keď sa nás niekto opýta “čo robíš?” a my by sme povedali, že “nič”. Skúste sa zamyslieť koľkokrát ste niekomu povedali že robíte “nič”, alebo len tak oddychujte, alebo len tak meditujete?

Alebo skúsime to inak. Kedy ste naposledy robili “nič”, alebo len tak “oddychovali”, alebo len tak “meditovali”?

Keďže ľudské telo,  duša, myseľ a srdce sú ako baterky a ako každá iná baterka vo svete aj táto ľudská sa vybíja a potrebuje sa raz za čas nabíjať. Niektoré baterky potrebujú hodinku, niektoré dve a niektoré oveľa viac času, keďže sú veľmi ťažko skúšané.  Či ste muž alebo žena, každý z nás potrebuje obdobie ticho.

Niektorí mi povedia, “ale veď to je nekonštruktívne”, “nič sa tam nedeje”, “je to nuda”, “trpím v tom”…

Obdobie ticha je veľmi konštruktívne.

Je to čas na to, aby sme sa poriadne nabili. Čas sa zamyslieť nad tým, čo v živote chceme, čo nás v živote baví, čo nás tlačí a čo s tým, akým smerom sa chceme vybrať.

Cez obdobie ticha sa niečo deje. Je to čas, keď naše telo má možnosť konečne zrelaxovať, regenerovať, liečiť sa. Je to čas, keď aj naša duša sa môže uvedomiť a zavnímať. Máme možnosť konečne sa zamyslieť nad tým, “kto naozaj sme a čo chceme v živote a čo nás robí šťastnými.”

Áno môže tam byť nuda.

Keď sa nudíme, znamená to, že niečo nám neustále chýba a ženieme sa za niečím. Avšak čistú harmónia a vnútorný kľud dosiahneme vtedy, keď sa nemusíme za ničím hnať.

Radosť zo života prichádza z nás samých. Nie z externých okolností. A keď sa konečne naučíme byť šťastní a mať radosť, len tak pre nič za nič, vtedy dosiahneme najvyššiu slobodu a nezávislosť. Všetko ostatné sa stane čerešničkou na torte, lebo tortu sme si upiekli sami.

Trpíme v období ticha?

Úprimne? Áno! A preto od neho neustále utekáme. Toto obdobie je ako zrkadlo. Konečne nám dáva možnosť vidieť svoju realitu. Je to ticho, v ktorom konečne máme možnosť počuť svoju dušu a svoje srdce a nie vždy, to čo počujeme, je nám príjemné. Je to obdobie transformácie, obdobie zmien, je to čas uvedomenia si.

Nechajme sa týmto tichom inšpirovať.

Nemusíme rozmýšľať, nemusíš vlastne nič, nechajme tento čas nech plynie a veci prídu samé. V angličtine sa hovorí: “let Go and let God” čo znamená “pusti a nechaj Boha” či vesmír, či ištinkt, alebo intuíciu, alebo moje vyššie ja (nech “Tomu” akokoľvek hovoríš).

Darina Szabo

Autorka je lektorka a terapeutka

Mohlo by sa vám páčiť…

Trápite sa s chudnutím a diétami?

ZMENA TERMÍNU Víkendový Reštart Tela a Mysle | Wellness Hotel Kontakt

Mohlo by vás zaujímať