fbpx

Ako ďalej Slovensko? Ak nie je alternatíva, ktorú by ste nevnímali iba ako menšie zlo, dajte šancu tejto myšlienke…

Nová platforma pre zmenu na SlovenskuAko ďalej Slovensko?

S čistým úmyslom napísaný text (https://www.40plus.sk/nadalej-nam-budu-vladnut-ti-ktori-su-lepsi-manipulatori-su-vacsi-grobiani-a-alebo-psychopati/?fbclid=IwAR2c3dDEXYokyhiBI1OEkyW27jXxK1DM3px-Kc0s_-jWpZx2O71LUfkYcfE) niekoľko ľudí podnietil, aby sa mi ozvali.

Sme naivní – zatiaľ všetci, ktorí spolu komunikujeme.

Sme naivní v tom, že zmena je možná. Ešte nevieme, ako ju naplniť, lebo je nás málo. Okrem toho, že nás je málo, si nemyslíme, že máme patent na rozum a môžeme ako jednotlivci obsiahnuť potreby celého národa.

Potom, ako napíšem pár faktov o zúfalom stave krajiny, nebudem písať víziu, ale napíšem, čo je potrebné. Totiž, keď víziu prezentujem, každý to vidí inak, ale všetci vidíme, že je potrebné vykonať veľmi veľa. Niekto to vidí na desať rokov, iný na desaťročia. Ja som si istý, že ak sa nepodarí urobiť zásadné zmeny behom dvoch-troch rokov, nepodarí sa ich urobiť vôbec. Toto je zásadné! Zmena bude potrebovať podporu väčšiny občanov. Preto píšem tento text tak, ako ho budete čítať. 

Myslíte si, že nie je možné urobiť za krátky čas veľkú zmenu, lebo na tom nie sme ešte tak veľmi zle? Tak ešte kúsok čítajte.

Toto je faktická a nepekná časť textu o stave krajiny, ktorá vám zároveň dá uvedomenie, že sa to týka každého z nás a oveľa viac, ako si myslíme.

Faktom je, že každý rok sa zvyšuje zadlženosť Slovenska.

Slovenskom sú jeho obyvatelia, a teda každý vrátane novorodencov dlhujeme viac ako 10.000 €. Neviem, komu je to veľa a komu málo, viem len, že sa dlh zvýšil zo 7.642 € v roku 2015 na 10.181 € v roku 2020. Že je to teraz viac, je isté. Ako veľmi chceme byť zadlžení?

Je vám to jedno a máte pocit, že sa vás to netýka? Skúsme teda niečo osobnejšie.

Dnes je priemerná výška dôchodku na úrovni 43 % priemernej mzdy. V roku 2050 to podľa Národného programu reforiem z roku 2018 bude približne 35 %. Takže si skúste predstaviť, že je rok 2050 a idete do vytúženého dôchodku. Zarábate 1000 € a príjem na dôchodku sa zmení na 350 €.

Už vám to dochádza?

Pridajme demografický vývoj a zistíte, že je treba začať investovať do robotov, ktorí dokážu robiť prácu ľudí, lebo nebudú základné životné potreby. Peniaze zrazu stratia úplne zmysel. Sme v situácii, z ktorej sa len tak ľahko nedostaneme.

Máme čas? Je to utópia?

Ak si to myslíte, je možné, že ste iba neskutočne sebeckí alebo hlúpi. Môže to byť aj kombinácia. Sebecký je ten, ktorý si vraví, že v tom čase tu už nebude alebo má dosť majetku, aby to prežil. Hlúpy je ten, ktorý si nevšimol ani fakt, že zatiaľ čo sa sociálny systém nastavil v čase vysokej pôrodnosti (vraj až 8 detí na jeden pár – neviem, to si aj ťažko predstavujem), dnes je 1,5 dieťaťa na jeden pár (a to som sa ešte nepozrel, aký je vývoj v počte sobášov).

Takže, ak na jeden pár v minulosti pripadol v kalkulácii predpoklad 8 detí a tie neskôr mali odvodmi prispievať na rodičov v dôchodku, bolo z čoho pri odvodovej politike. Ale ak dnes je odvodmi pracujúci človek zaťažený na úrovni okolo 64 až 67 % (našiel som rôzne zdroje), koľko to bude o 20 či 30 rokov? A ak si myslíte, že ste dosť majetní, aby ste neboli odkázaní na dôchodok a vedeli si aj tak kúpiť, čo budete chcieť alebo potrebovať… Kto vám to predá, ak to nik nevyrobí? A potom spoznáte pointu známeho „remeslo má zlaté dno“.

Takže tu je čas skončiť čítať, ak si naďalej myslíte, že je to fabulovanie.

Fakt! Ďalej to pre vás už bude úplná strata času.

Ostatní, ktorí vedia aj o oveľa väčších problémoch, ako som tu napísal, by mali čítať ďalej.

Ďakujem. Ďakujem každému z vás, ktorí pokračujete. Čo potrebujem od každého z vás.

 1. S vedomím, že som iba obyčajný človek, rád by som dal príležitosť výnimočným ľuďom a expertom. Ono to vlastne nie je o príležitosti, ktorú chcem dať ja. Je to o príležitosti, ktorú by sme my všetci mali dať tým správnym ľuďom. Musíme ich najskôr nájsť a osloviť. Spolu s nimi vytvoríme systém zberu dát o stave krajiny a spoločnosti. Následne anonymnými fórom spolupráce naprieč súvisiacich odvetví vytvoríme návrhy riešení na najurgentnejšie témy, ktoré budú komunikované spoločnosti – teda každému z vás. V závere sa urobí obhajoba, konfrontácia a hlasovanie.
 2. Experti môžu aj v súčasnosti pôsobiť v politike. Ide o dve vlastnosti, ktoré však potrebujú – myslia to dobre a sú experti. Každý musí vedieť, že nebude poberať za tvorbu plánov na reštart Slovenska žiadne príjmy a ich ambíciou nesmie byť záujem vstúpiť do tradičnej politiky alebo v nej pokračovať.
 3. Úlohou všetkých nás/vás, bez ohľadu na účasť na tvorbe riešení, bude propagácia, za ktorú vopred ďakujem a bez ktorej to nepôjde. Na začiatku nemáte presvedčenie, či to môže fungovať, ale môžete si položiť otázku, či to, ako to dnes funguje, je to, čo chcete. Ak nie a nie je alternatíva, ktorú by ste nevnímali iba ako menšie zlo, dajte tomu šancu. Je to vízia a snaha zmeniť správu štátu. Je to niečo nové a nemusí sa to podariť. Ale čím viac ľudí sa zapojí, tým väčšia šanca je.

K tým trom bodom trochu doplňujúceho textu…

Anonymné fórum spolupráce expertov zaručí, že sa presadia najlepšie riešenia a nie také, ktoré by mohli byť motívom pre naplnenie osobných záujmov.

Keďže perspektívou iniciatívy nebude založenie tradičnej politickej strany (teda verím, že sa to technicky bude dať urobiť aj inak), nebude to vhodný model pre tradičných politikov – to je aj dôvod, prečo by nemali byť medzi expertmi politicky angažovaní ľudia, ktorým súčasný systém vyhovuje.

Nemám žiaden kapitál a sám nezmôžem viac, ako písať výzvy.

Štát nezmením sám. A ak by som to aj dokázal, bolo by to podľa mňa. Už podľa 150 poslancov štát vyzerá otrasne, tak to nemôže byť podľa jedného (toto berte trochu… vlastne dosť s rezervou).

Asi nebude ľahké nájsť ľudí, ktorí sa pridajú a nebudú mať z činnosti pre tento projekt žiaden finančný osoh. To sa neskôr zmení. Každý si za svoju prácu zaslúži odmenu. Odmenou však bude aj lepšie miesto pre život vďaka lepšie fungujúcemu štátu.

No a teraz k tretiemu bodu…

Za riešeniami nebudú peniaze nikoho z tých, ktorí si to môžu dovoliť.

Médiá nebude z čoho platiť a je možné, že najväčšia pozornosť nám bude venovaná až v čase, kedy budeme neprehliadnuteľní. Kedy to bude a ako médiám (resp. ich vlastníkom) budeme nevyhovovať, zistíme až potom. Teraz však potrebujeme, aby ste prispeli zdieľaním a oslovovaním ľudí, ktorých považujte za kapacity/expertov. Ideme riešiť nové fungovanie štátu – takže všetky oblasti sú dôležité!

V prvej fáze však oblasť IT (najskôr asi IT architekti) a ideálne, ak by sa našli ľudia z jednotlivých ministerstiev, ktorí vidia priestor na zlepšenie a hlavne poznajú aj dôvody, pre ktoré veci u nich nefungujú.

Je potrebné nájsť odpovede na množstvo otázok, ako sú aj tieto:

 • Kam sa ľudia môžu ozvať, aby sme s nimi mohli začať komunikovať?
 • Ako to celé začať štruktúrovať, aby sme vytvorili skupiny expertov podľa oblastí a súvisiacich oblastí?
 • Ako lepšie vytvoriť štruktúru fungovania štátu a závislosti jednotlivých oblastí?
 • Kto dokáže dôkladne zanalyzovať/zmapovať finančné toky nevyhnutné pre fungovanie štátu a kde sa peniaze strácajú?
 • Ako zvládnuť právnu stránku pre fungovanie vedúce k spravodlivosti bez zaujatosti a sympatií k „našim ľuďom“?
 • Kto pomôže so sebestačnosťou krajiny?
 • Ako vyriešime problémy zdravotníctva a školstva?
 • Aké všetky oblasti života sú dlhodobo prehliadané?

A zoznam otázok je takmer nekonečný.

Zaujímavé by bolo, keby ste, milí čitatelia, napísali, čo je, podľa vás, najpálčivejšie a na čo sa nesmie zabudnúť. 

Vďaka za prečítanie, vecné komentáre, zdieľanie aj oslovenie ľudí, ktorých za expertov považujete a myslíte si, že by mohli pomôcť.

Prosím, neváhajte mi ani napísať, že máte záujem angažovať sa.

Urobíme si online stretnutie – takže kľudne môžete byť odkiaľkoľvek.

Teším sa na každého z vás.

Martin Vacho

zacniapokracuj@gmail.com

Korektúry: Katarína Málková

O tom, že Slovensku chýba koncepcia a lídri, hovoril aj Jozef Banáš…

Nájdeme ich?

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať