Nová kuchárska kniha Terézie Vansovej je tu… Nahliadnite do kuchýň starých mám a do ich zvykov.

Unikátna Nová kuchárska kniha Terézie Vansovej

Rodáčka zo Zvolenskej Slatiny, spisovateľka, etnografka, funkcionárka Živeny, zakladateľka ženského časopisu Dennica. Emancipovaná Terézia Vansová bola priekopníčkou v mnohých oblastiach. Jej román Sirota Podhradských bol prvým románom napísaným ženou – spisovateľkou. Dostala zaň honorár v podobe 60 výtlačkov, ktoré rozdala. Bola však aj vášnivou zberateľkou receptov. V roku 1914 vyšla jej obsiahla Nová kuchárska kniha. V roku 2022 vychádza tento gastronomický denník slovenských domácností na prelome 19. a 20. storočia v krásnom knižnom prevedení pod názvom Nová kuchárska kniha Terézie Vansovej vo vydavateľstve Tatran.

Nahliadnite v ňom do kuchýň starých mám a do ich zvykov týkajúcich sa stolovania.

Terézia Vansová adresovala svoju kuchársku knihu aj mladým gazdinkám, ktorým radí, ako sa zásobovať potravinami, ako má vyzerať hostina či ako jedlo prestierať. Ak si myslíte, že recepty zaznamenané na začiatku 20. storočia budú zastaralé a príliš jednotvárne, mýlite sa! Vtedajšie gazdinky bežne varili s citrusmi, mandľami či parmezánom.

„Podľa mnohých učencov dnešnej doby nepotrebuje človek toľko bielkovín, ako sa to dosiaľ myslelo, ani sa človek nepotrebuje prekrmovať, aby bol zdravý a vzdoroval chorobám. Komu rastlinná strava vyhovuje, nech sa jej pridŕža, pravdepodobne príde doba, že ideálni ľudia nebudú potrebovať mäso zo zabitých zvierat, tak ako nebudú používať alkohol,“ (s. 411) prorokuje autorka v stati Vegetariánska strava.

Takmer tisícka receptov a poznámky z prípravy jedál…

Keď si uvedomíme, že recepty obsiahnuté v knihe pochádzajú z rokov 1889 – 1908, kedy jej väčšinu z nich posielali čitateľky Dennice, s úžasom zistíte, že makrónky, anglický plum puding či domáce mandľové mlieko pripravovali už naše prastaré matere.

Nová kuchárska kniha ponúka takmer tisícku receptov rozdelených do 26 kapitol. A nielen to! Hádam ešte zaujímavejšie sú autorkine poznámky týkajúce sa prípravy jedál, ich servírovania či vedenia domácnosti. „Svoju ikonickú kuchársku knihu nemá len každá doba, ale aj každý národ, a dokonca aj každá rodina,“ píše v závere zostavovateľ knihy Jozef Koleják. Nečakajte modernú kuchárku plnú pestrofarebných fotografií. Nová kuchárska kniha Terézie Vansovej je skvost, ktorý ozvláštni každú knižnicu.

Pripravila: Jana Túry

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať