NKÚ preverí nákup, skladovanie a likvidáciu vakcín proti covidu. Ceny a hodnota kontraktu, sú utajené!

NKÚ preverí nákup, skladovanie a likvidáciu vakcín proti covidu. Jednotková cena a hodnota kontraktu, sú utajené!

Najvyšší kontrolný úrad preverí nákup, skladovanie a likvidáciu vakcín proti covidu. Poukázal na to, že účet za pandémiu mal byť vysoký. Upozornil na neverejnú zmluvu Európskej komisie a spoločnosti Pfizer, ktorá sa podľa neho z predbežných informácií javí ako nevýhodná pre Slovensko.

„Napríklad v roku 2022 spoločnosť Pfizer dodala na Slovensko na základe výstupov zo spoločného nákupu členských krajín 5,8 milióna dávok vakcín. Naša krajina však v tom čase nepotrebovala podľa údajov z rezortu zdravotníctva žiadne nové vakcíny. (…) V polovici minulého roka bolo v skladoch dostupných viac ako šesť miliónov vakcín a zároveň v tom čase Slovensko darovalo iným krajinám 5,3 milióna kusov vakcín v odhadovanej sume 100 miliónov eur,“ poznamenal predseda úradu Ľubomír Andrassy.
Kontrolóri poukázali na to, že zmluva bola bez možnosti vypovedania a neverejná.

„Základné informácie súvisiace s transparentným použitím verejných zdrojov, ako je jednotková cena či hodnota kontraktu, sú utajené,“ doplnil Andrassy.

Kontrolný úrad sa plánuje pozrieť na to, ako rezort zdravotníctva o tejto veci s Komisiou komunikoval. Členské krajiny mali možnosť podľa neho nepristúpiť k predbežným kúpnym zmluvám, k samotným zmluvám a aj k ich dodatkom v určitej lehote.

Úrad preverí tiež nákup vakcín od iných spoločností. „V týchto dňoch sme oslovili partnerské kontrolné inštitúcie členských krajín EÚ, aby nám odpovedali na dotazník k nákupu vakcín v ich krajinách. Výstupy z tejto kontroly chcem potom zaslať Európskemu parlamentu, keďže on má kontrolnú kompetenciu voči eurokomisii,“ uzavrel šéf Najvyššieho kontrolného úradu.

Správu priniesla TASR

Mohlo by vás zaujímať