Klimaktérium, či bežne známa menopauza, je normálna súčasť života

Niekedy mám pocit, že všetky ženy sú superhrdinky

Jana Mittmann je energická štyridsiatnička, ktorá riadi farmaceutickú firmu Exeltis – presnejšie, je regionálnou riaditeľkou pre strednú a východnú Európu. Zároveň  je matkou troch detí a žije s manželom v takzvanom dvojkariérovom manželstve. Muž totiž šéfuje veľkej divízii v inej spoločnosti. Ako sa dá zvládať život, keď si kariéru budujú obaja a majú tri deti? Aj na to sme sa pýtali Jany Mittmann.

Janka, kdesi som čítala, že ste perfekcionistka. Ako sa dá zvládať rodina, kariéra a ešte mať navyše vo všetkom aj systém?

Neviem, či na to je nejaký recept, alebo či sa to vôbec dá..? My sme ako tím. Nastavili sme si pravidlá hry. A nejako to funguje. Plánujeme, potom preplánujeme. Musíme sa prispôsobovať deťom a ich programu, a oni nám. My zasa práci. Ale asi nám to takto vyhovuje, myslím… Inak by sme to zmenili. Sme typy, čo majú radi poriadok, disciplínu a dodržiavanie pravidiel. Sme asi divní.

Ľudia po štyridsiatke často prechádzajú rôznymi krízami. Vzťahovou, kariérnou, motivačnou. U vás asi takéto niečo nehrozí…

Hm, krízový manažment je súčasťou mojej práce, ale ak by to postihlo mňa, neviem ako by som reagovala. Asi by som sa zverila niekomu, kto si  ma vypočuje. V krízových situáciách často stačí hovoriť. A povedať čo nás ťaží. Dôležité je, aby človek mal niekoho, komu môže všetko povedať. A to je častý problém manažérov. Nemyslia na seba, pália mosty a zabúdajú na priateľov, ktorí by ich možno raz mohli vypočuť. Lebo práca je nadovšetko? Krízový manažment ma naučil, že kríza môže byť reálna.

Vediete farmaceutickú firmu. Množstvo vašich produktov sa týka práve ženského zdravia. V tejto oblasti sa pohybujete dlho a na medzinárodnej úrovni. Starajú sa Slovenky o svoje zdravie?

Myslím, že áno. Ak porovnávam okolité krajiny, tak sme v pohode. Kult krásy nie je prehnaný, aj keď krása je možno nad zdravie. Prevencia je dôležitá. A šport. Akýkoľvek, len sa hýbať. Dodáva energiu, prekonáva krízy a hlavne ide ruka v ruke so zdravím. Ja, ako správny farma človek, preferujem aj vitamíny a minerály, preventívne. Aj keď je dnes trend stravovať sa zdravo, jedlo stráca cenné zložky aj tepelnou úpravou. A stres, v ktorom žijeme berie veľa. Práve pre ženy, ktoré sa zaujímajú o zdravie je portál lejdy.sk., s podtitulom „Na život a na zdravie“, kde je veľa zaujímavých informácií o zdraví žien.

Nedávno sme publikovali rozhovor s MUDr. Špankom o klimaktériu. Táto téma je často predmetom diskusií. Buď intímnych, ale často aj rôznych vtipných, či až ženu zahanbujúcich. Ako sa dívate na možnosti, ktoré poskytuje moderná veda v porovnaní s minulosťou?

Klimaktérium, či bežne známa menopauza, je normálna súčasť života a do tohto obdobia príde každá žena. Lebo je to prírodné a prirodzené. A nesmie to byť tabu. Ženy by mali byť pripravené, poznať prvé príznaky a hneď ako sa objavia (nervozita, potenie, ťažkosti so spaním) mali byť to riešiť. Môže to začať už práve okolo štyridsiatky.

Dnes už existuje prírodné riešenie, ktoré je tiež považované za „tajomstvo“ Francúzok (peľové zrno, ak môžem poradiť, funguje super práve v začiatkoch).  Serelys už roky trhá rekordy predajnosti a ženy sú spokojné, krásne a zdravé. Možno sa zopakujem, ale klimaktérium, či bežne známa menopauza, je normálna súčasť života.

Veľmi dôležitou súčasťou života ľudí, nielen žien, je pohyb. Žijeme v dobe, keď mnohí musíme mať na ruke špeciálne hodinky, ktoré nám oznámia, že je čas urobiť zopár krokov alebo sa ísť napiť. Máte to podobne? Alebo je pohyb pevnou súčasťou vášho života?

Ja som, našťastie, generácia zvyknutá športovať. Spartakiády, odznaky zdatnosti, školské desaťboje, potom prišlo Cvičme v rytme, na vysokej škole sme všetky cvičili na steperoch a spinningových bicykloch. U mňa to bez pohybu nejde. Deň sa nehýbem, trpím. Čas je ale mojim nepriateľom a ťažko sa „nastavujem“ na presný čas, preto mám bežecké tenisky a vybehnem, kde som a kedy chcem…najradšej skoro ráno. Vychutnávam si ticho a čas bez mobilu je len môj.

Čo vás v živote najviac teší a posúva vpred?

Teší ma, že sme všetci zdraví. Že sa máme, a máme sa radi. Mám krásne a veľmi dobré deti, manžela, ktorý sa vie postarať o deti, keď ja musím cestovať. Som veľmi vďačná, že sme mali šťastie a mohli sme si veci v živote zariadiť tak, ako nám to vyhovuje. Dni prinášajú rôzne situácie a veľa vecí je smutných. Často sa zdá, že naše pracovné problémy sú nadovšetko, a pritom je to len práca, ktorá neutečie. Dôležité je nájsť rovnováhu medzi prácou a súkromím. A aspoň pol hodinku denne robiť niečo, čo nás robí šťastnými. Ísť si zabehať, len tak sedieť v kaviarni a pozorovať ľudí, alebo si zahrať s deťmi basket či karty.

Kto alebo čo vás za posledné obdobie najviac rozosmial/rozosmialo?

Tak to je ľahké, lebo moje deti idú v kuse tak, že idem do kolien. Malá má 5 a už je veľká. Dáva múdrosti, kopíruje nás alebo starších bratov.

 „Mama, ty tomu nerozumieš…aj vankúšová vojna možno bude raz olympijský šport“..

Chlapci sú už väčší (12, 10). Tí „idú“ teraz vtipy o blondínkach (pozn. „mami, ale teba sa to netýka, veď ty sa aj tak farbíš, že?“). Napríklad minule som sa dozvedela, že ako správna blondínka by som si mala myslieť, že na mesiaci je život, keď tam celú noc svietia.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Poďte s nami za športom a relaxom

Volanie o pomoc

Mohlo by vás zaujímať