Ničia nám pokožku aj život: Ako sa zbaviť bradavíc?

Ničia nám pokožku aj život: Ako sa zbaviť bradavíc?

Bradavice sú rôzne typy výrastkov, ktoré sa nachádzajú v hornej vrstve kože, no niekedy siahajú aj hlboko pod jej povrch a môžu sa veľmi líšiť vzhľadom. Najčastejšie sú obmedzené na malé oblasti, niektoré druhy sú pritom nákazlivé. Ich výskyt na tele by ste nemali nikdy podceňovať, pretože môžu byť dôvodom vzniku závažných ochorení, ktoré sa pri včasnej liečbe a odstránení bradavice dajú úspešne eliminovať.

Rôzne typy bradavíc majú spoločné to, že vo väčšine prípadov sú spôsobené patogénmi z rodiny ľudských papilomavírusov. Patogény sa dostanú do kože cez najmenšie poranenia. Čas od prenosu patogénu do objavenia sa bradavice môže byť veľmi odlišný a môže sa pohybovať od niekoľkých týždňov alebo dokonca mesiacov.

Pri nákazlivých bradaviciach, kam môžeme zaradiť aj nebezpečné kondylómy, môže dôjsť aj k infekcii alebo šíreniu, ak si bradavicu poškriabete a začne krvácať. Krv obsahuje patogén, takže bradavica sa môže objaviť na inej oblasti kože alebo infikovať inú osobu, ktorá príde do kontaktu s krvou.

Sú bradavice dôvodom na paniku?

To, či vás bradavice postihnú alebo nie, tiež veľmi závisí od toho, aký silný je váš vlastný imunitný systém. Ak sa telo dokáže ubrániť patogénu alebo ak ste už voči vírusu imúnny, žiadne bradavice sa neobjavia. Bradavicami sú preto častejšie postihnutí ľudia so slabším imunitným systémom, ako sú deti alebo ťažko chorí ľudia.

Ani v prípade výskytu bradavíc však netreba robiť paniku, pretože rovnako ako jednoduché odstránenie škvŕn , aj odstránenie bradavíc z tela sa dá vyriešiť bez zbytočných starostí a stresu. Väčšinou pomocou špeciálneho lasera, pričom ani chirurgická cesta neznamená komplikované a bolestivé riešenie.

Vo väčšine prípadov sú bradavice v podstate neškodné. V závislosti od časti tela, kde sa nachádzajú, môžu byť maximálne mimoriadne nepríjemné alebo dokonca spôsobovať aj pri bežnom nosení pohodlných nohavíc bolesť.

Ako sa im vyhýbať?

Oslabená imunita je pre bradavice a patogény v nich najlepšia a najjednoduchšia cesta k nášmu telu. Posilniť imunitný systém je preto prvý dôležitý krok. Prevencia proti bradaviciam je možná aj vo forme HPV očkovania, ktoré je primárne určené na prevenciu rakoviny krčka maternice, a teda imunizuje proti zodpovednému patogénu z rodiny papilomavírusov, zabraňuje aj tvorbe genitálnych bradavíc.

Najlepším spôsobom, ako predchádzať ostatným typom bradavíc, je vyhýbať sa bosému chodeniu na miestach s vyšším rizikom infekcie, ako sú bazény, a celkovo posilniť imunitný systém.

Zdroj obrázka: AnnieBrusnika/Shutterstock.com

-INFOSERVIS-

Mohlo by vás zaujímať