fbpx
https://www.40plus.sk/nic-v-zlom-pouzivate-tuto-veticku/

Nič v zlom. Používate túto vetičku?

Monika Macháčková sa venuje písaniu prakticky celý svoj život. Aktuálne vydala svoju siedmu knihu NIČ V ZLOM, ktorá sa práve ohrieva na pultoch kníhkupectiev. Moni píše aj pre náš magazín a preto sme radi, že ju môžeme vyspovedať medzi prvými.

Monika, o čom je tvoja nová kniha?

Najmä o tom, že by sme sa mali aspoň pokúsiť pochopiť tých, ktorých by sme na prvý pohľad odsúdili. Ale aj  o odpustení, o neschopnosti ľúbiť, o veľkorysosti, ku ktorej nás dovedie sám život. Aj o smútku a bolesti zo strát milovaných…

Môžeš trochu navnadiť čitateľov drobnou zápletkou?

Iba naznačím: Keď si žena nájde ideálneho partnera, berie si s ním aj celú jeho rodinu. Najmä jeho matku. A práve vzťah nevesta-svokra  býva komplikovaný. Moja hrdinka postupne zisťuje rodinné konštelácie,  čo všetko a ako fatálne ovplyvňuje vzťahy v rodine. Manželstvo má skvelé, nájde uplatnenie aj v pracovnej sfére a dokonca aj veľký úspech. Lenže vzťahy v širšej  rodine sú stále ťažkým orieškom.  Až kým čas nepokročí a jej spočiatku odmietaná pomoc bude nevyhnutná.

Ide už o tvoju siedmu knihu. Písala sa inak ako tie predtým?

Každá kniha sa píše inak. Rovnaké je iba to, že príbeh už mám v hlave a samotné písanie je už iba mechanická činnosť, píše sa to samo…Pri písaní tejto knihy som prvýkrát ja sama plakala, lebo niektoré momenty som reálne prežila. Najťažšie bolo písať o smrti svokra a otca. Bolo to pre mňa veľmi emotívne a vlastne aj očistné. Strata tých dvoch ľudí je pre mňa stále veľmi boľavá.  Celý tento príbeh je vlastne mojím vyrovnávaním sa s niektorými udalosťami.

Všimli sme si, že hneď po vydaní bola kniha v top 100. Máš už nejaké prvé ohlasy?

Veľmi ma potešilo, že sa  dostala do rebríčkov bestsellerov rôznych internetových predajcov  (nie iba na Martinuse) už na druhý deň po oficiálnom uvedení na trh. To poteší každého autora. Prvé ohlasy sú všetky veľmi fajn, čitateľky mi píšu svoje dojmy aj na môj facebookový profil aj do správ, ľudia z môjho okolia telefonujú po dočítaní knihy, aby sa podelili s tým, čo v nich príbeh zanechal.

Čo na ňu hovoria tvoji čitatelia?

 Väčšinou píšu, že sa ich hlboko dotkla a prinútila zamyslieť sa. A že si poplakali. Spomenuli si na svojich „rodinných kostlivcov v skrini.“  A to je pre mňa najlepšia správa. Ak v čitateľovi vzbudím emócie a  donútim ho premýšľať nad tým, čo riešim.  Svoju úlohu zohráva aj to, že je to príbeh, ktorý sa môže stať hocikomu.

Niektoré moje príbehy sú oddychové, neriešim v nich žiadny problém, len tak plynú.

NIČ V ZLOM som nosila v sebe dlho a veľmi som chcela napísať takúto knihu. Nie je to téma, o ktorej by sme sa bežne rozprávali pri kávičke, väčšinou si ju schovávame a trápime sa. Ale tie veci sa dejú a ľudia sú naozaj rôzni.  Prečo sa však správajú práve tak, ako sa správajú? Kde to má korene? Čo s tým máme robiť? Slepo sa podrobiť a byť ako  submisívna bábka bez vlastného názoru? ?  Alebo bojovať a byť neprispôsobivá a večne nahnevaná?  Čo je správne? Dovoliť, aby nám niekto ubližoval iba preto, že je starší a vyššie v hierarchii, alebo sa vzoprieť a bojovať za seba a svojich najbližších. V tejto knihe vlastne bojujú dve ženské energie…

Je pre teba dôležité stretávať sa so svojimi čitateľmi?

Veľmi! Je to jedna z najobľúbenejších aktivít, ktorú mi písanie kníh prináša. Nič nie je zaujímavejšie ako stretnutia a rozhovory s ľuďmi,  ktorí moje príbehy čítajú. Aj teraz budem trochu cestovať, v kalendári sa mi kopia termíny na besedy v knižniciach.

Najbližšia bude už 26.apríla v Banskej Štiavnici. Všetky termíny a miesta nájdete na mojom FB profile : Monika Macháčková, autorka.

Uvažuješ už o ôsmej knihe? 

Nielenže uvažujem, už ju mám v hlave. Bude sa volať ZHASNITE a je už naplánovaný termín vydania. Vydá ju vydavateľstvo MAFRA a na pulty sa dostane v novembri 2019.

Ďakujeme za rozhovor!

Knihu si môžete kúpiť aj elektronicky tu: NIČ V ZLOM

Rozhovor pripravila: Martina Valachová
Foto: Dušan Křístek

Mohlo by vás zaujímať