Nezabudnuteľné Vianoce: spojte tradície a moderný štýl

Vonku sa ochladilo. Mnohí z nás videli prvé snehové vločky. To môže znamenať iba jedno… prichádzajú Vianoce. Celá rodina sa stretne za jedným stolom. Tento rok bude mať vianočné stretnutie ešte väčšie čaro ako inokedy.

Niektorí nevideli svoju rodinu celé mesiace a práve na sviatky pokoja sa to možno zmení.

Či už majú pre vás Vianoce kresťanský význam, alebo sa len tešíte na darčeky a vianočnú atmosféru, každý z nás má nejakú obľúbenú tradíciu. Nech sú tie vaše tradície akékoľvek, vždy je tu priestor na ďalšie.

Vianočná večera s lososom
Zdroj foto: Shutterstock

Osviežte zabehnuté recepty

Tradičný kapor zdobí nejeden vianočný stôl počas štedrej večere. Nie je však tajomstvom, že ho veľa ľudí nemá vôbec v láske. Prečo sa teda hnať za tradíciou a jesť niečo, z čoho človek ani nemá pôžitok? Skúste tieto Vianoce zdvihnúť latku. 

Namiesto kapra prestrite na stôl tradičný zemiakový šalát a lososa. Je jemnejší, chutnejší a aj deti si ho obľúbia. Navyše, je bežne dostupný bez kostí a tak sa nemusíte báť, že Štedrý večer skončíte s kostičkou v krku.

Tip od nás 

Pokiaľ máte už dosť bežných jedál, skúste niečo nové. S týmito receptami zabodujete.

Netradičný vianočný stromček

Opäť sa neviete rozhodnúť, aký vianočný stromček si tento rok zaobstaráte? Či to bude voňavý, živý alebo spratný, umelý stromček? Čo tak si vybrať tretieho kandidáta. Viete, ako sa hovorí: “Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí.”

Vianočný stromček je tradícia už od nepamäti. Vneste do nej kúsok moderného štýlu. Váš vianočný stromček môže byť drevený, kovový alebo netradičný – visiaci zo stropu. Ten oceníte najmä, ak máte doma mačacieho spolubývajúceho.

Vianočný stromček hore nohami
Zdroj foto: Shutterstock

Niečo nové, niečo staré a niečo tradičné

K vianočným sviatkom neodmysliteľne patria aj vianočné dekorácie. Ste typ človeka, ktorý sleduje aktuálne trendy alebo ponecháva z roka na rok tie isté dekorácie? Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, tieto Vianoce skúste zmenu. 

Ponechajte si zopár starých dekorácií a doplňte ich tým, čo aktuálne fičí. Budete mať tak dobrý pocit z recyklácie, no nemusíte byť smutní, že nemáte priestor na niečo nové. Celkový vianočný look už len zakončite tradičným adventným vencom a ste pripravení na tohtoročné Vianoce.

Adventný veniec

Zvyky moderným štýlom

Poznáte to. Mladomanželia sa tešia na svoje prvé spoločné Vianoce. A zrazu: „To čo je za jedlo? U nás sa nič také nerobilo.” Ak vetu nasleduje dovetok s negatívnym hodnotením chuti, hádka je na stole. Môžete tomu predísť.

Vianoce si starostlivo naplánujte. Vopred sa o nich rozprávajte. Nielen o jedle, ale aj o zvykoch počas štedrého dňa a večera. Dohodnite sa, ktoré budete praktikovať, aby ste boli obaja spokojní. Určite je lepšie mať dva druhy šalátu, ako nahnevané pohľady pri stole.

Viete, že…

… sú ľudia, ktorí pridávajú do zemiakového šalátu nastrúhané jablko?

Ide o lahôdku. Tí, čo ochutnali pochopia. Jablko nemení chuť šalátu, ale dodá mu sviežosť. Vyskúšajte.

Záver

Tradície spájajú rodinu. Pridať niečo nové do zabehnutých koľají môže pomôcť prepojiť generácie naprieč rodinou. Vaše deti si možno nebudú pamätať, aký darček dostali v roku 2020 pod stromček. Budú si však pamätať zvyky, tradície a atmosféru, ktorú ste im doma vytvorili. Spravte vaše Vianoce magickými aj so štipkou moderného štýlu naprieč tradíciami.

-Infoservis-

Pripravte sa aj na vianočné pečenie – poznáte koláč ŠTEDRÁK?

Koláč Štedrák nemusí byť na Štedrý večer

Mohlo by vás zaujímať