Nezabudnite mať stále svoj vlastný názor na všetko, čo do svojej mysli prijímate.

Pasce osobnostného rozvojaPasce osobnostného rozvoja?

Čo robiť, aby vás vaša cesta za životným flow tešila a mali ste z nej ten správny oslobodzujúci pocit? Aby vás osobnostný rozvoj inšpiroval a nie vnútorne manipuloval? Ponúkam zopár užitočných fungujúcich rád, ako sa nedostať do pasce osobnostného rozvoja:

  1. Spochybnite výrok „mali by sme“

Stáva sa vám, že vám v problematickej situácii začnú v hlave doslova naskakovať dobré rady či chronicky známe výroky autorov, ktoré preleteli celým svetom? Také, čo všetci vedia už takmer doslova odrapkať? Čo by ste mali robiť, ako by ste sa mali cítiť, na čo máte dať pozor, ako by ste sa mali chovať, ako nechovať. Presne to je jedna z pascí osobnostného rozvoja. Tvrdenie: „Mali by sme…“

Skúste sa pri najbližšej situácii len tak zastaviť a opýtať sami seba: „A čo keď toto nie je pre mňa? Čo keď práve v tomto probléme potrebujem urobiť úplne iné kroky, ktoré protirečia dobrým a „správnym“ postupom? Čo keď tí autori nemajú vždy pravdu? Nemôže mi toto v mojej konkrétnej situácii náhodou spôsobiť ešte väčší problém, než mám?“

Skúste plne dôverovať vlastným pocitom, tomu vnútornému vedeniu, ktoré má každý v sebe. Dobré rady, citáty, výroky brať len ako jednu z viacerých možností, ako inšpiráciu, záblesk, ako podporu a pomoc pri získaní nadhľadu.

  1. Urobte si osobnostno-rozvojové prázdniny

Ste pravidelný sledovateľ motivačných videí, poctivý odberateľ inšpiratívnych mailov, neúnavný čitateľ motivačných kníh a od svojho obľúbeného autora si nenecháte ujsť ani jedno slovíčko? Skúste si urobiť vždy po nejakom období tzv. prázdniny. To znamená úplne sa vypnúť. Ale ozaj úplne. Zrušiť všetky odbery videí či mailov, motivačné knihy nahraďte jednoduchou beletriou alebo iným obľúbeným žánrom. Skrátka, nachvíľu sa odstrihnite a žite akože „povrchne“. Nebojte sa, nevrátite sa do starých koľají, to vám už nepôjde, aj keby ste chceli. A tí ľudia – motivátori, čo majú pre váš osobnostný rozvoj ozaj dôležitú úlohu, sa k vám vždy nejakým kanálom sami vrátia.

Tieto tzv. prázdniny sú veľmi dôležité. V skutočnosti sa nevypnete, ale naopak, spustíte vo svojom živote etapu, v ktorej všetko, čím ste sa doteraz nakŕmili, možete konečne začať tráviť. Tým akože prázdnom vytvoríte užitočný priestor na to, aby ste získané vedomosti zaviedli do života a začali testovať v praxi.

Keď budete len prijímať, nadmerne sa zaplníte, vznikne vo vašom vnútri tlak, dokonca až pretlak, a vlastne v konečnom dôsledku nebudete v aktuálnom probléme vedieť, ktorú z naučených schopností, metód či afirmácií na ten ktorý problém použiť.

Takže priebežne prijímajte, nechajte pôsobiť, používajte, zasa prijímajte, nechajte pôsobiť atď.

  1. Držte si smer a štýl

Ak sledujete už spomínané motivačné videá, robte to s mierou, nájdite si vlastný smer, ktorým sa uberáte. Sledujte podobný štýl ľudí, ktorí hlásajú podobný spôsob filozofie, skrátka takých, čo majú niečo spoločné, nejaký rovnaký či aspoň v niečom podobný smer a cieľ. Ale hlavne spoločný. Nie hlava-nehlava zapínať videá, ktoré vám prídu práve pod ruku. Môže to vo vás totiž spôsobiť totálny chaos, pretože prvý sledovaný hovorí niečo prevratné, čo druhý ale rázne vyvracia, tretí protirečí spolovice, štvrtý hlása opak piateho. Spôsobí to vo vás len rozčarovanie a nerozhodnosť v tom, čo je vlastne na tom svete správne. Uberie vám to radosť z vlastného pokroku a života vôbec. A tiež sa vám potom môže stať, že zrazu zistíte, že pred tými videami vám bolo akosi lepšie.

  1. Majte vo všetkom vlastnú cenzúru

Nezabudnite mať stále svoj vlastný názor na všetko, čo do svojej mysli prijímate. Nechajte si vyhradený priestor na vlastnú cenzúru. Tak napríklad máte obľúbeného autora kníh. Ste nadšení, povzbudí vás, možno vám prvou knihou pomohol doslova zmeniť seba a svoj život.

Ale to neznamená, že všetky jeho ďalšie knihy budú pre vás už vopred super bomby. Bez objektívneho posúdenia, bez vnímania vlastných a hlavne skutočných pocitov. Keď v poradí tretia kniha s vami až tak nerezonuje, už pri nej necítite také nadšenie, dovoľte si pravdivo cítiť, uvedomiť si to, nebáť sa pripustiť si, že niektoré časti knihy či výroky sú vám až proti srsti.

Prečo sa to môže udiať až takto? Lebo sa vyvíjate vy, aj autor. Možno ste sa osobnostne posunuli vy a autor je stále na svojej rovnakej úrovni. Alebo má možno autor horšie obdobie, či sa možno, naopak, oveľa viac posunul autor a pre vás je to niečo ešte neuchopiteľné. Príčiny sú všelijaké. Len treba vždy zostať sám u seba, so zdravým odstupom a z nikoho si nerobiť dokonalého guru.

  1. Nebojte sa odmietnuť to, čo vám nedáva hodnotu

Dostali ste sa na prednášku, ktorá je v úplne v inom duchu, než bola avizovaná? S úplným pokojom sa zdvihnite a odíďte. Ochráňte si svoje vnútro, ktoré vám kričí, že tam nechce byť. Bez výčitiek, bez trápneho pocitu, že na vás niekto pozerá. S úctou, samozrejme, cez prestávku, aby ste nevyrušili prednášajúceho a ostatných, ktorí sa tam cítia dobre. Ale bez výčitiek. Obzvlášť, keď si za to platíte, žiadajte za svoje peniaze hodnotu, ktorú očakávate. Ale zároveň si dovoľte obetovať minuté peniaze, ak vám to tú hodnotu neprináša. A zbavte sa potreby niekomu niečo vysvetľovať.

Sloboda osobnostného rozvoja znamená:

  1. dovoliť si neprijať to, čo s vami nerezonuje, necítiť potrebu to komukoľvek vysvetľovať a  necítiť sa vinný za svoj názor odlišný od väčšiny
  2. vyberať si slobodne a vedome to, čo a koho filozofiu do svojho vnútra vpustíte. A je úplne jedno, či ide o spisovateľa, terapeuta, či vašu kamarátku

A moja dobrá rada na záver (pozor, nemusí s vami rezonovať):

Nesnažte sa osobnostne rozvíjať pre to, aby ste boli dokonalí. Pretože dokonalosť je stav konečný, tam už niet kam sa ďalej rozvíjať.

Tak poďme byť radšej krásne nedokonalí, poďme sa rozvíjať len k obyčajnej vlastnej spokojnosti.

Monika Pišteláková

Autorka je motivačná koučka  –   www.monikapistelakova.sk    

Korektúry textu – Katarína Málková

Mohlo by vás zaujímať